УКРАЇНА

Активістка Femen наклала на себе руки: що відомо

25 липня, 2018 18:36
УКРАЇНА/Активістка Femen наклала на себе руки: що відомо
Зберегти
Вигляд
lead
У Парижі наклала на себе руки одна із засновниць руху Femen Оксана Шачко. Про це розповіли знайомі дівчини. За їхніми словами, французька поліція знайшла тіло Оксани пізно ввечері 23 липня.

У Парижі наклала на себе руки одна із засновниць руху Femen Оксана Шачко. Про це розповіли знайомі дівчини. За їхніми словами, французька поліція знайшла тіло Оксани пізно ввечері 23 липня.

Громадське розповідає, ким була Оксана Шачко, в яких акціях брала участь, як стала співзасновницею руху Femen та чому згодом його залишила. 

Що трапилося?

Пізно ввечері 23 липня в Telegram-каналі Paris Burns, який, імовірно, веде знайома Оксани, з'явилося повідомлення, що вона наклала на себе руки:

«Оксана Шачко наклала на себе руки сьогодні, 23 липня, у своїй паризькій квартирі. Щойно французька поліція вивезла її тіло на експертизу. Оксана залишила записку англійською, звертаючись до паризької богеми, з якою вона останнім часом близько спілкувалася: «ви всі фейк».

Мені довелося бачитися і говорити з Оксаною в Парижі. Кілька разів вона приходила в наш сквот. Ми намагалися витягувати її на акції, але паризька богема поглинула її. У Оксани було багато виставок, увага преси, багаті друзі».

У тому ж повідомленні йдеться, що за останні два роки в Шачко було дві спроби суїциду.

Інформацію про її смерть Громадському підтвердили співзасновниці Femen Ганна Гуцол і Інна Шевченко.

«Наразі ніякої інформації від поліції в нас немає, проводитиметься спеціальне розслідування», — розповіла Громадському Гуцол.

Учасниці руху Femen з протестним перформансом біля Ейфелевої вежі в Парижі, Франція, 25 лютого 2014 року. На фото в центрі — Оксана Шачко Фото: EPA/ETIENNE LAURENT

Хто така Оксана Шачко

Шачко разом з Гуцол і Олександрою Шевченко заснували рух Femen у 2008 році. Рух виступав за права жінок, свободу слова, проти сексуального туризму і домагань. На акції Femen виходили оголені до поясу — Оксана Шачко вперше вийшла з оголеними грудьми у 2009 році.

У 2011 році брала участь у протестній акції в Мінську. Троє активісток прийшли під будівлю місцевого КДБ, оголилися до поясу і кілька хвилин стояли з плакатами Freedom to political prisoners («Свободу політичним в'язням») і «Жыве Беларусь!». Їм удалося втекти від поліції, однак пізніше їх затримали чоловіки в цивільному, облили зеленкою й відвезли в райвідділок. Звідти активісток депортували в Україну.

За рік за участі Шачко Femen проводили акції в Росії. Роздягнені до пояса активістки проникли на територію Газпрому з плакатами «Стоп газовий шантаж», «Гаси Газпром» і « гниди смердючі». Оксана підняла український прапор на даху КПП газпромівської штаб-квартири, її заарештували, проте пізніше відпустили.

Співробітник Газпрому намагається зняти з даху оголену учасницю руху Femen Оксану Шачко. Оксана підняла український прапор під час протестної акції «Антиукраїнський газовий терор», Москва, Росія, 13 лютого 2012 року Фото: EPA/MAXIM SHIPENKOV

У березні 2012 року, під час президентських виборів у Росії, Шачко брала участь в акції на виборчій дільниці, де раніше проголосував Володимир Путін із дружиною. Дівчата потрапили на дільницю, де скинули із себе одяг, скандуючи «Путін — злодій!». На грудях і на спині були написи «Краду за Путіна!». Їх заарештували, а пізніше депортували з Росії.

У 2013 році Шачко разом з Яною Ждановой і Олександрою Шевченко залишили рух. За словами Жданової, в них виник конфлікт із Гуцол. Шачко переїхала до Франції, де отримала політичний притулок. Жданова розповіла, що Оксана зайнялася живописом — малювала антирелігійні «ікони», вони добре продавалися.

«Торік вона вступила до французької Академії витончених мистецтв, у цьому році закінчила перший курс. Знімала квартиру, жила з хлопцем, усе було добре»,розповіла Жданова Російській службі BBC. Анна Гуцол у коментарі Громадському додала, що близькі друзі Шачко також не знають про мотиви самогубства активістки.

«Ми стояли разом на Майдані Незалежності, погрожуючи тиші нашими гучними голосами, виживали в Білоруському лісі, після знущань КДБ і марширували вулицями Парижа, формуючи разом нові жіночі феміністичні батальйони. Оксана залишалася в будь-якій ситуації справжнім бійцем», написала після смерті Шачко її подруга й колишня активістка Femen Інна Шевченко.

Українські міліціонери (нині поліцейські — ред.) затримують учасницю руху FEMEN Оксану Шачко під час акції на підтримку російського опозиціонера Олексія Навального, засудженого в Росії до п'яти років ув'язнення через звинувачення в корупції, Київ, 18 липня 2013 року Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Більше про:
# Femen
Пов`язані новини