Поодинокі групи повстанців тримають оборону, втім кільце проурядових сил звужується. Мова йде про 100 тис. осіб — серед них як цивільні, так і військові опозиції

Доля східного Алеппо практично вирішена — війська Башара Асада та його союзники контролюють майже всі райони міста, поодинокі групи повстанців тримають оборону, втім кільце проурядових сил навколо них звужується. Мова йде про 100 тисяч осіб — серед них як цивільні, так і військові опозиції.

Росія та Туреччина, учасники цього конфлікту, вже двічі досягали угоди про припинення вогню задля евакуації. Втім нові обстріли та бомбардування зривали плани по вивезенню людей з міста. Громадське поспілкувалося із Рамі Адхамом, сирійським біженцем з Алеппо, що підтримує зв’язок із друзями з міста; з Дірком Еммерхіом, німецьким журналістом, що повернувся з Алеппо у вересні; та із Монзером Етакі, сирійським журналістом, що нині проживає у східній частині Алеппо та чекає евакуації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Падіння Алеппо: що означає перемога урядових військ і що буде далі

Евакуація з кварталів Алеппо мала розпочатися ще 14 грудня. Утім, о третій ночі були обстріляні карети швидкої допомоги. Автобуси для вивезення цивільних вимушені були розвернутися назад. Друзі Рамі Адхама, біженця з Алеппо, що нині проживає у Гельсінкі, повідомили, що бойовики, які воюють на боці Асада і яких підтримує Іран, висунули нові умови до цих домовленостей: вони вимагають, щоб цю частину міста залишили лише шиїти, які там залишилися. Вранці 14 грудня почався обстріл п’яти кварталів Алеппо, впали близько 150 мін. Рамі, посилаючись на власних друзів в Алеппо стверджує, що вісім касетних бомб були скинуті на цю частину міста. Від них загинули десятки людей. «На жаль, становище цивільного населення там є таким, що далі гірше вже просто не може бути», — каже біженець.

На сході Алеппо — повстанці та їхні родини

Рамі також додає — на сході Алеппо лишаються в основному бійці Вільної Сирійської Армії та їхні родини.

«Вони не покинуть там своїх рідних напризволяще. Ті, хто хотів залишити місто, це зробили. Вони змогли вибратися до тієї частини міста, яку контролює Асад. Ніхто нікому не заважає врятувати своє життя. Чоловіки ж не залишають східне Алеппо, вони намагаються захищати те, що залишилося від цього міста», — каже біженець.

Разом із тим німецький журналіст, Дірк Еммеріх, що був в Алеппо цього року шість разів, в коментарі Громадському каже, що на сході міста лишилися переважно бійці Аль-Нусри, відгалудження від терористичної організації Аль-Каїда. 

«Повстанці на сході Алеппо в останні роки воюють під контролем Аль-Нусри. Тож тепер важко сказати що ці повстанці хочуть демократичну Сирію. Звісно, є сирійська опозиція, але їхній вплив стає все меншим», — зазначає журналіст.

Смерть від рук урядової армії

Раніше у ЗМІ з’явилася інформація, що асадівські війська, займаючи квартал за кварталом вбивають цивільне населення. Управління верховного комісара ООН з прав людини повідомило, що урядові війська в сирійському Алеппо вбили 82 мирних жителя міста, пише BBC. За словами офіційного представника відомства Руперта Колвілла, повідомлення про такі випадки прийшли з чотирьох районів захоплених військами Башара Асада.

The Daily Beast із посиланням на сирійські опозиційні медіа повідомляє про масові страти мирних мешканців, які здійснює сирійська армія. В коментарі Громадському Рамі Адхам також заявив про такі дії проурядових сил:

«Урядові війська Асада разом із шиїтськими бойовиками просуваються містом дуже швидко. Через це не можливо встигнути евакуювати звідти цивільне населення. Там просто на вулицях розстрілюють людей, насамперед чоловіків, молодих чоловіків. А тих, кого не розстріляли, затримують і вивозять у невідомому напрямку».

«Я не здамся силам Асада»

Монзер Етакі, сирійський журналіст що очікує на евакуацію в східному Алеппо, стверджує, що повстанці не перешкоджають людям покидати окуповані квартали:

«Якщо хтось хоче покинути східне Алеппо, їм дають це зробити, і навіть допомагають, але перед цим попереджають що їх може чекати на територіях підконтрольних Асаду. Попереджають що їх можуть кинути у в’язницю. Люди, які тут лишаються просто намагаються вижити, вони бояться тікати в підконтрольну Асаду частину міста, бо можуть бути ув’язнені чи страчені. Особливо чоловіки, вони можуть просто зникнути, або їх примусять воювати на боці проурядових сил».

При цьому Монзер запевняє що жителі Східного Алеппо все ще сподіваються залишитися у своїх власних домівках і дочекатися допомоги від світу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Це мій шанс жити далі»: чи є справжнім твітер 7-річної дитини з Алеппо?

«Ми все ще сподіваємося, що режим впаде, а росіяни та іранці заберуть з нашої країни. Але якщо світ і далі мовчатиме про їхні злочини, нам лишається тільки евакуація. Це єдиний шанс опинитися в безпеці, тому що якщо війська Асада прийдуть сюди, в живих вони нас не залишать».

Монзер — прихильник ідей революції, тож він не планує здаватися проурядовим силам. У разі якщо йому не вдасться дочекатись допомоги, чи покинути місто, сирієць готовий захищатись:

«Якщо треба буде — я застосую зброю, щоб захистити свій дім і свою сім’ю. Це єдиний шлях для мене. У 21 столітті світ просто спостерігає за тим як щодня в Сирії помирають люди. Режим Асада сам змусив людей взятися за зброю щоб себе захистити. Але  за це їх назвали терористами. Для Асада тут в Алеппо ми всі терористи. Російська пропаганда також це стверджує. Але ми не терористи, ми звичайні люди, які мають право жити і захищати себе і свої права, Асад і його союзники намагаються забрати у нас це право. Світ не бачить що уряд вбиває нас, катує нас, кидає до в’язниці  поводиться з нами як з тваринами».

Триває евакуація

Останніми даними евакуацію зі східної частини Алеппо таки вдалось розпочати, про це пише Reuters. Близько 20 автобусів прибули в квартали, оточені урядовими військами. Стало відомо, що близько тисячі осіб, в тому числі поранених, вдалося вивезти в західну частину Алеппо.

За даними сирійського уряду, спершу вивезуть поранених і хворих, після них — самих повстанців. Як заявили в Міноборони Росії, за добу з міста мають вивезти близько п'яти тисяч повстанців разом з їхніми родинами. Російський центр примирення ворогуючих сторін в Сирії запевнив, що сирійська влада гарантує безпеку повстанців, яких вивезуть із Алеппо.

Поділитись: