Аналізи, препарати для розрідження крові та ПЛР-тест. Як підготуватися до вакцинації проти COVID-19

З введенням «червоної» зони у більшості регіонів та з новими карантинними обмеженнями для вакцинованих і ні, охочих зробити щеплення дедалі більшає, як і запитів на кшталт «як підготуватися до вакцинації?».З сімейною лікаркою Іриною Волошиною пояснюємо, чи треба пити препарати для розрідження крові перед вакцинацією, вимірювати антитіла та здавати ПЛР—тест. (Спойлер — ні, але чому — у тексті).
Чи треба пити препарати для розрідження крові перед вакцинацією?
Ні. Такі препарати треба пити лише за призначенням лікаря, однак їх приписують незалежно від вакцинації. Прийом таких препаратів, за словами Волошиної, може викликати крововилив чи виразку, якщо людина, наприклад, страждає на підвищений тиск.
«Ми призначаємо такі препарати не тому, що має бути вакцинація, а через те, що у людини є високий ризик тромбозів, який розраховується за спеціальними шкалами. Але це інша історія, не пов'язана з вакцинацією», — пояснює лікарка.
Чи треба здавати аналізи перед вакцинацією?
Аналізи здавати перед вакцинацією не треба.
Чи можна вживати алкогольні напої за день до і після вакцинації?
За словами Ірини Волошиної, прийом алкоголю не впливає на вакцинацію, але треба пам'ятати, що загалом вживання спиртного шкодить здоров'ю.
У МОЗ також кажуть, що наразі немає підстав вважати, що його вживання до чи після вакцинації впливає на ефективність щеплення проти COVID-19.
Але експерти наголошують: великі дози алкоголю пригнічують роботу імунної системи, що може послабити імунну відповідь на вакцину.
Чи треба здавати ПЛР-тест перед вакцинацією? Раптом я хворію на ковід?
Не треба. Якщо ви є носієм коронавірусу та не знаєте про це, вакцинація не зашкодить.
«Щеплення в інкубаційному періоді ніяк не впливає на перебіг самого захворювання. Однак вакцинація його і не попередить. Якщо при вітрянці людина, яка контактувала з інфікованим, може швидко зробити щеплення і запобігти хворобі, то з коронавірусом це не спрацює», — каже лікарка.
Якщо симптоми з'явилися між першою та другою дозою, щеплення можна зробити через 28 днів від появи симптомів. Відтермінувати вакцинацію можна щонайбільше до трьох місяців.
Чи треба здавати тест на антитіла перед щепленням?
Не треба. Наявність антитіл не є гарантією того, що людина не захворіє.
«Навпаки, базуючись на цьому аналізі, ви можете ухвалити хибне рішення і захворіти. Чимало людей, які визначали антитіла, потім все одно хворіли», — каже Ірина Волошина.
Як можна дізнатися, чи маю я алергію до одного з компонентів вакцини?
Можна попередньо ознайомитися зі складом вакцин та порадитися з сімейним лікарем. Якщо людина має алергію на один з компонентів вакцини, то їй можуть запропонувати зробити щеплення іншим препаратом.
«Якщо раніше алергічних реакцій не спостерігалося, то відкладати щеплення не варто. У середньому частота розвитку алергічної реакції — одна на мільйон. У кожного лікаря в пункті вакцинації є аптечка, в якій є спеціальний антиалергічний набір: препарати, які зупиняють розвиток будь-якої, навіть сильної, алергічної реакції», — каже лікарка.
За яких умов варто консультуватися з лікарем перед щепленням?
Якщо ви приймаєте препарати, що впливають на імунну систему, маєте серйозне захворювання чи схильні до важких алергічних реакцій.
«Консультуватися завжди варто, якщо є сумніви. Єдине, що у людей різні уявлення про те, якою ця консультація має бути. Хтось думає, що це повний огляд, хтось вважає, що треба робити кардіограму, міряти тиск та здавати аналізи. Однак якщо людина не має хронічних захворювань, не приймає серйозні ліки і не потребує системного спостереження лікаря, вона може спокійно йти на вакцинацію», — каже Ірина Волошина.
Прийом звичайних ліків, за словами лікарки, не впливає на хід вакцинації. А втім, можливо, що під час вакцинального візиту людині дадуть невелику пораду щодо корекції прийому цих ліків.
Що може бути причиною для тимчасового відтермінування вакцинації?
- Гострі захворювання з підвищенням температури понад 38,0 °C. Людина може прийти на щеплення після одужання та за відсутності симптомів гострої хвороби.
- Лікування моноклональними антитілами або реконвалесцентною плазмою. Щеплення можна отримати через 90 днів після закінчення курсу терапії.
- Введення вакцини проти іншої інфекційної хвороби. У такому випадку щеплення проти коронавірусу треба провести через 14 днів після введення іншої вакцини. Однак винятком може бути інактивована вакцина проти грипу. Її можна вводити одночасно з антиковідною вакциною в різні руки.
- Проба з туберкуліном або аналіз крові на туберкульоз (IGRA). Якщо необхідно провести пробу з туберкуліном або IGRA, це варто зробити перед проведенням вакцинації або відкласти щонайменше на 4 тижні після вакцинації проти COVID-19. Остання може бути здійснена в будь-який час після завершення всіх етапів проби з туберкуліном.
Як онкохворі мають підготуватися до вакцинації?
Вакцинація проти коронавірусу для людей з онкопатологією є пріоритетною.
Проте Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) радить відкласти вакцинацію щонайменше на три місяці після клітинної терапії, алло/аутотрансплантації чи трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин. Якщо людина перебуває на курсі інтенсивної цитотоксичної хіміотерапії, то відтермінувати проведення вакцинації варто до відновлення абсолютної кількості нейтрофілів.
Ірина Волошина каже: онкологічні препарати для лікування захворювання можуть пригнічувати імунітет, тому варто проконсультуватися зі своїм лікарем.
«Це не є протипоказом, але у таких людей ми можемо очікувати меншу реакцію на вакцинацію», — зазначає Волошина.
Онколог однієї з приватних київських клінік Максим Єрмаков зазначає, що в післяопераційний період онкопацієнти мають більше ризиків заразитися COVID-19. Тож, наприклад, британські дослідники рекомендують відкладати планові операції хворих на рак, щоб спочатку вакцинуватися.
- Поділитися: