Після оприлюднення версії The Insider и Bellingcat про те, що солсберійський турист Руслан Боширов, один з підозрюваних в замаху на екс-полковника ГРУ Сергія Скрипаля, — це полковник ГРУ Анатолій Чепіга, журналістам «Новой Газеты» вдалося розшукати трьох колишніх солдатів і офіцерів, які на початку 2000-х служили в 282-му загоні спецназу, який дислокується в Матвіївці, передмісті Хабаровська.

Матеріал «Новой Газеты»

Напередодні The Insider і Bellingcat оприлюднили версії про те, що солсберійський турист Руслан Боширов — один із підозрюваних у замаху на екс-співробітника ГРУ Сергія Скрипаля, — це полковник ГРУ Анатолій Чепіга. Журналістам «Новой Газеты» вдалося розшукати трьох колишніх солдатів й офіцерів, які на початку 2000-х служили у 282 загоні спецпризначення, який дислокується в Матвіївці, передмісті Хабаровська.

Саме в цій частині від серпня 2001-го проходив службу лейтенант Анатолій Чепіга, з відзнакою закінчивши Далекосхідне вище загальновійськове командне училище (ДВОКУ). Усі троє попросили не називати імен — невідомо, що саме з того, що вони розповідають, є розголошенням державної таємниці.

— Боширов, з яким розмовляла Симон'ян, — це не Боширов, а Анатолій Чепіга. Зовні він змінився, але голос Боширова — це голос Толі, — заявив «Новой» один із трьох колишніх товаришів по службі Чепіги.

Двоє інших ветеранів 282 загону не впевнені, що Боширов і Чепіга — це одна й та сама людина. Щоправда, уточнюю, вони не бачили Чепігу з 2006 року, коли з Хабаровська його, на той час уже капітана, перевели до Москви. 

— Після закінчення училища Чепігу направили в штаб 14-ї бригади спецпризначення в Уссурійськ. А вже в штабі бригади він отримав припис про направлення до Хабаровська, до нашого загону, де його призначили командиром розвідгрупи, — розповів один зі співрозмовників.

— У нього був якийсь родич — велике цабе в адміністрації Хабаровського краю. Він і подбав, щоб Толю направили до Хабаровська, — додав один з колишніх товаришів по службі. — Чепіга вважався «блатним», з ним навіть командир загону полковник Берников розмовляв підкреслено ввічливо. 

І це при тому, що Віталій Анатолійович Берников був авторитетним і поважним офіцером. 

У лютому 2004 року полковника Берникова затвердили одною із довірених осіб кандидата в президенти Росії Володимира Путіна. Нині він уже на пенсії.

Полковник Віталий Берников Фото з особистого архіву

— Звання Героя Росії Чепізі присвоїли за Крим, — розповів «Новой» випускник ДВОКУ, колишній товариш по службі Чепіги. — На стелі біля пам'ятника Рокоссовському в училищі вибиті імена випускників, які отримали звання Героя — там є Чепіга і полковник Олександр Попов, випускник ДВОКУ 1995 року (щоб не допустити пересудів — це точно не Олександр Петров із Солсбері. — ред.) Чепізі й Попову звання Героя Росії присвоїли одним закритим указом президента саме за Крим. Попов тоді командував зведеним загоном спецпризначення, а Чепіга був іще підполковником. Щоправда, не можу навіть припустити, чим конкретно Чепіга займався в Криму. Він був з «ботаніків»-буквоїдів, з відмінників у навчанні, але дуже посередній офіцер для «польової» роботи.

Меморіал Героїв Росії з іменами Чепіги і Попова

Наші співрозмовники назвали три ключові спецоперації в Криму в лютому 2014 року:

  • Захоплення будівлі Ради міністрів Криму
  • Захоплення аеродрому Бельбек
  • Роззброєння бригади морської піхоти армії України у Феодосії

Усі три операції провели без кровопролиття, за що Попова та Чепігу й удостоїли звань Героя Росії.

За даними співрозмовників «Новой», до військової академії Міністерства оборони Росії Анатолій Чепіга прийшов уже після подій у Криму, влітку 2014 року.

/автор: Ірек Муртазін

Поділитись: