Громадське, за допомогою коментарів незалежного російського журналіста і колишнього кореспондента Forbes Russia Констянтина Гаазе, спробувало розібратися, що насправді означає арешт російського міністра економічного розвитку Алєксєя Улюкаева.

Додзвонитися до покровителів

У ніч на 15 листопада російські правоохоронці затримали главу Міністерста економічного розвитку країни, Алєксєя Улюкаєва. За їхніми даними, Улюкаєва спіймали на гарячому – з двома мільйонами доларів хабаря. 

«При затриманні Улюкаєв намагався додзвонитися до покровителів, але марно», — стверджують в Слідчому комітеті.

Вже вранці міністру пред'явили звинувачення в скоєнні злочину, передбаченого частиною 6 статті 290 КК РФ (отримання хабара особою, яка займає державну посаду РФ, з вимаганням хабара в особливо великому розмірі), яка передбачає покарання у вигляді штрафу, або позбавлення волі на строк від 8 до 15 років. Басманний суд Москви відправив Улюкаєва під домашній арешт до середини січня. Сам міністр своєї провини не визнав і назвав інцидент провокацією щодо державного чиновника. 

Слідчий комітет підозрює міністра у тому, що він вимагав гроші у представників «Роснефти» за позитивну оцінку з боку Мінекономрозвитку, яка дозволила б нафтогазовому гіганту придбати контрольний пакет акцій «Башнефти». У Слідчому комітеті при цьому додають, що саме представники «Роснефти» повідомили про незаконні дії Улюкаєва. 

2 млн доларів Улюкаєву передали переодягнені представники ФСБ, під час так званого «контрольованого слідчого експерименту». Джерела ж «Нової газети» стверджують, що ця сума зберігалася в банку, а сам Улюкаєв цих грошей до рук не брав.

 У Слідчому комітеті цю інформацію заперечують і додають що перш ніж затримати, за Улюкаєвим стежили протягом року. 

Роль Улюкаєва була ключовою, він візував і підписував усі необхідні для приватизації документи. Восени він публічно виступав проти покупки «Башнефть» «Роснефтью»

фото kremlin.ru

Вийняток із закону

Рішення про приватизацію 50% акцій «Башнефть» ухвалили на початку лютого на засіданні у Кремлі. 

Вже у травні компанія була включена в програму приватизації. Заявки на купівлю подали одразу кілька претендентів. Серед них була і «Роснефть», попри те, що закон забороняє компаніям, в яких частка держави перевищує 25%, брати участь у купівлі держактивів. 

У коментарі Громадському Констянтин Гаазе, незалежний російський журналіст, зазначив:

«Всі приватизаційні заходи і по «Башнефти», і по приватизації 19% акцій «Роснефти», які ймовірно купить сама ж «Роснефть», відбуваються в уряді через три підписи — першого віце-прем'єра Шувалова, міністра економічного розвитку Улюкаєва, і через підпис голови Росмайна Прістанскова. Формально роль Улюкаєва була ключовою, він візував і підписував усі необхідні для приватизації документи. Восени він публічно виступав проти покупки «Башнефть» «Роснефтью». Але вже у вересні, після заяви Путіна для Bloomberg, що «влада не може дискримінувати жодного учасника ринку при продажі держактивів», Улюкаєв змінив позицію. Він запевнив, що «якщо угода відбувається в інтересах розвитку фондового ринку, заборона на участь держкомпаній на неї не поширюється». 

Сюрприз для уряду Мєдвєдєва

За словами Гаазе, новина про арешт Улюкаєва стала несподіванкою для його керівництва:

«Очевидно, що ані безпосередній начальник Улюкаєва, віце-прем'єр Шувалов, ані прем'єр Мєдвєдєв, ані колеги Улюкаєва по уряду нічого про це не знали. Цілком ймовірно, що прем'єр Мєдвєдєв дізнався про заходи проти Улюкаєва цього ранку. Судячи з того, що Улюкаєв відпущений під домашній арешт, ми маємо справу не з жорстким силовим переворотом, а скоріше із переворот м'яким: ймовірно, Ігор Сєчін (виконавчий директор «Роснефти» — ред.) і силовики таким чином хочуть торгуватися щодо певних питань. Поки схоже на те, що фігуру з дошки взяли в заручники»

Якщо ті, кого в Москві називають лібералами покажуть консолідований фронт, то цілком можливо, що вони «відіб'ють» Улюкаєва. Але поки на це не схоже

Подібний випадок вже був у 2007 році, додає Гаазе. Тоді, так само за сприяння Сєчіна, затримали заступника міністра фінансів Олексія Кудріна, Сергія Сторчака. Його заарештували за підозрою в розкраданні державних коштів. Але згодом звинувачення зняли, тож, пробувши у СІЗО 11 місяців, Сторчак повернувся до обов’язків. Гаазе не виключає такого розвитку подій і щодо Улюкаєва:

«Його відпустять, якщо за нього хтось буде дуже серйозно битися, наприклад, прем'єр Мєдвєдєв, глава ЦБ Набіуліна, колеги Улюкаєва по економічної роботі в Кремлі. Якщо ті, кого в Москві називають лібералами покажуть консолідований фронт, то цілком можливо вони «відіб'ють» Улюкаєва. Але поки на це не схоже, судячи із заяв прем'єра, Мєдвєдєв буде триматися від цієї справи подалі». 

Арешт Улюкаєва скоріше є гучною демонстративною акцією з метою залякати уряд напередодні приватизації 19% акцій «Роснефти»

фото kremlin.ru

Сміховинні 2 млн доларів

Сума хабаря, на якому нібито спіймали Улюкаєва виклкає чи не найбільше підозр, каже Гаазе:  

«2 млн доларів це 0,04% від суми угоди між «Роснефтью» і «Башнефтью». Поки це більше схоже на провокацію, такого розміру хабар могли б попросити співробітники апарату уряду за «безпроблемне проходження документів». За дозвільний підпис для угоди на 300 млрд рублів просити 2 млн доларів — це смішно. І Улюкаєв, і Шувалов, і Мєдвєдєв перебувають в перманентному конфлікті з Сєчіним, тож вимагать у Сєчіна хабар перебуваючи з ним в апартном конфлікті, знаючи що він за людина мені здається безумством, а Улюкаєв не схожий на божевільного. Арешт Улюкаєва скоріше є гучною демонстративною акцією з метою залякати уряд напередодні приватизації 19% акцій «Роснефти». Це тактична мета, але можливо є і стратегічна, про яку нам не відомо», — додає журналіст. 

Поділитись: