Хаотичній евакуації зі східного Алеппо неодноразово заважали, домовленості кілька разів переглядалися, а людей днями тримали у відправній точці, не даючи можливості роздобути харчів чи засобів для обігріву

Сирійський уряд та його союзники розглядають цивільне населення східного Алеппо як ворогів, на рівні з повстанцями. Хаотичній евакуації зі східного Алеппо неодноразово заважали, домовленості кілька разів переглядалися, а людей днями тримали у відправній точці, не даючи можливості роздобути харчів чи засобів для обігріву.

Про це в ефірі Громадського розповіли сирійські журналісти Рамі Зієн та Монзер Етакі, яким вдалося покинути обложене місто.

Як розповів журналіст Рамі Зієн, на початку евакуації був справжній хаос.

«У тій зоні були десятки тисяч людей і дуже мало автобусів. Спершу приїхали 15-20 автобусів для 50 тис. людей. В перший день вдалось евакуювати лише 1,5 тис. людей», — сказав він.

За словами Зієна, на другий день переговори припинилися, і люди застрягли на вулицях, очікуючи виїзду. Потім евакуацію відновили і доставили до міста близько 100 автобусів.

«Спершу вивозили мирне населення, спочатку родини із жінками та дітьми. Родини, де були самі чоловіки, вивозили пізніше. Повстанців лишали, їх мали вивозити в останню чергу. Були сім’ї, які хотіли їхати лише з ними», — розповів журналіст.

При цьому, зазначив він, урядові війська зупиняли конвої та забирали деяких людей.

«Урядові сили та його союзники погрожують не лише повстанцям. Вони вважають все мирне населення Алеппо терористами. Тому вони обстрілювали місто та скидали на нього бомби», — сказав він.

Як розповів Зієн, усім чоловікам до 45 років президент Сирії Башар Асад пропонував перейти на його сторону та записатися до армії.

«Місцеві відмовляються. Якщо хтось із них співпрацює з урядом, його страчують без суда і слідства», — підкреслив журналіст.

Він зазначив, що провів на блок-постах близько 11 годин, поки урядовій сили перевіряли речі евакуйованих з Алеппо на предмет зброї. За його словами, людям, в яких не було харчів чи води, не давали вийти з транспорту і навіть забороняли відкривати вікна.

Як розповів журналіст Монзер Етакі, 16 грудня мирні мешканці східного Алеппо отримали повідомлення від російської сторони про можливість евакуації.

«Домовленості були досягнуті, але їх довго блокувала іранська сторона, яка не випускала конвой. Іранські військові стратили трьох людей з першого конвою», — сказав він.

За його словами, під час очікування від’їзду погода погіршилася, і люди не мали можливості покинути евакуаційну зону.

«Все за її межами вже було знищене російською авіацією та іранськими військовими. Продуктові запаси закінчувались. Я захворів, поки жив у своїй машині. Люди навколо палили свої речі, щоб зігрітися», — розповів журналіст.

Як повідомив Етакі, іранська сторона влаштувала підпал транспорту для виїзду з міста, оскільки саме вона неодноразово намагалася завадити евакуації.

Після того, як вдалося сісти на автобус, в журналіста забрали особисті речі на блокпості.

«На одному з блокпостів російський офіцер забрав у мене ноутбук, безпілотник і камеру. Після того нас відпустили і ми доїхали до нейтральної території», — підсумував він.

Раніше ООН повідомляла, що зі східного Алеппо евакуювали 19 тисяч людей.

На переконання редактора The Daily Beast Майкла Вайса, витіснення повстанців з Алеппо стане «моральним підйомом» для режиму Асада.

Нагадаємо, Сирійські урядові війська під час взяття східного Алеппо розстріляли більше 80 мирних мешканців, серед яких були жінки та діти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Падіння Алеппо: що означає перемога урядових військ і що буде далі» і «Білі Шоломи»: в пошуках життя під руїнами»

Поділитись: