УКРАЇНА

Аудитор НАБУ від уряду: Хто такий професор Буроменський

29 травня, 2017 16:50
УКРАЇНА/Аудитор НАБУ від уряду: Хто такий професор Буроменський
Зберегти
Вигляд
lead
Влітку 2017 року Національне антикорупційне бюро України вперше за два роки свого існування проходитиме зовнішній незалежний аудит

Влітку 2017 року Національне антикорупційне бюро України вперше за два роки свого існування проходитиме зовнішній незалежний аудит. Якщо троє аудиторів від уряду, парламенту та президента негативно оцінять роботу НАБУ, то це може стати підставою для звільнення директора Бюро Артема Ситника. Через це до комісії зовнішнього контролю прикута особлива увага.

У квітні вже стався політичний конфлікт з обранням аудитора від парламенту, коли депутати не змогли визначитися із кандидатом і призначили повторний конкурс. Натомість, 27 травня Кабінет міністрів обрав свого аудитора – професора Михайла Буроменського.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Аудитор для НАБУ: американський держінспектор проти приватного детектива

«Шляхом обговорення на позачерговому засіданні уряду ми дійшли згоди, що такою кандидатурою може бути кандидат, який подав свою кандидатуру, а саме Буроменський Михайло Всеволодович. Після обговорення питання винесене на розгляд урядовців і прийняте одноголосно», — заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман після засідання уряду 26 травня.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що Михайло Буроменський є найкращим кандидатом на посаду аудитора НАБУ від Уряду Фото: Владислав Мусієнко/POOL

Михайло Буроменський закінчив у 1981 році Харківський юридичний інститут імені Ярослава Мудрого. Після цього він залишився там працювати, а в 2008-2015 роках очолив кафедру міжнародного права. Останні кілька років Буроменський займає посаду президента Інституту прикладних гуманітарних досліджень, також працює на кафедрі міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка.

Також, з 2009 по 2012 роки працював суддею ad hoc Європейського суду з прав людини, а в травні 2012-го став членом Конституційної асамблеї України. Згідно наукових робіт, Буроменський спеціалізується на міжнародно-правовому співробітництві у сфері прав людини, боротьби зі злочинністю та кримінального права.

«Згідно з меморандумом з Міжнародним валютним фондом, аудитор НАБУ повинен мати досвід розслідування корупційних злочинів НЕ в Україні. У пана Буроменського такого досвіду не було ніде — ні в Україні, ні за її межами», — написав народний депутат від БПП Мустафа Найєм у Facebook після представлення Буроменського в уряді.

Слід зазначити, що Михайло Буроменський працював разом з очільником Кабміну Гройсманом у Конституційній комісії при президенті України. Ця комісія була створена навесні 2015 року для «напрацювання узгоджених пропозицій щодо змін до Конституції України». Крім того, Буроменський і Гройсман входять до робочої групи з питань децентралізації. 20 липня 2015 року ця робоча група подала до Верховної Ради Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади).

«Рішення уряду ухвалене, воно буде оформлене протягом 3 днів Міністерством юстиції, секретаріатом Кабінету міністрів», — сказав Гройсман 26 травня.

Загалом уряд розглядав 12 кандидатур на посаду аудитора Національного антикорупційного бюро. Правозахисники та політики називали фаворитами конкурсу трьох іноземців: американську прокурорку Марту Борщ, іспанського прокурора Карлоса Кастерсана, а також італійського прокурора Джованні Кеслера.

Іспанський прокурор Карлос Кастерсана на відео зв'язку з членами Уряду під час засідання 26 травня Фото: Владислав Мусієнко/POOL

Кандидатуру Буроменського на посаду аудитора НАБУ подала Гельсінська спілка з прав людини. Окрім нього, рекомендації від спілки мали ще три кандидати: національна експертка Ради Європи Олександра Яновська, викладач Академії адвокатури України Сергій Гончаренко та адвокат Аркадій Бущенко.

Також співбесіду на аудитора НАБУ від Кабміну проходив вже відомий британець Найджел Браун. Він став фігурантом політичного скандалу в березні, коли депутати з порушенням регламенту поставили його кандидатуру на голосування. Напередодні антикорупційний комітет за результатами конкурсу визначив переможця – представника американського Департаменту юстиції Роберта Сторча, який свого часу проводив аудит ФБР. Однак, депутати від «Блоку Петра Порошенка» та «Народного фронту» несподівано внесли на розгляд парламенту також і Найджела Брауна.

Експерти «Центру протидії корупції» провели розслідування і з’ясували, що на Брауна у Британії відкривали кримінальну справу за спробу дати хабар поліцейському. Окрім цього, компанія, де працював Браун, отримувала гроші з офшорів російських олігархів Березовського і Ходорковського, стверджують у ЦПК.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Фарс з аудитором НАБУ — ознака нашої незалежності» — очільник антикорупційного бюро Артем Ситник

Тоді в Раді не вистачило голосів, щоб обрати аудитором від парламенту ані Брауна, ані Сторча. Тож, тепер антикорупційний комітет проводить повторний конкурс, після чого депутати повинні будуть визначитися зі своїм делегатом в комісію з оцінки діяльності НАБУ.

Останнє слово в обранні колегії аудиторів скаже президент Петро Порошенко. «Я буду останнім, хто подасть кандидатуру. Коли? Як оберу свого кандидата», – сказав він 2 квітня у коментарі Громадському.

Більше про:
# аудитор НАБУ
Пов`язані новини