У ЗМІ поширюється інформація про загибель російських військових в Сирії після авіауадару США. Росія спростовує ці дані. Утім, через п'ять днів після інциденту відомо про 5 загиблих. Громадське розбиралося у цій історії.

Що сталося

7 лютого міжнародна коаліція на чолі з США завдала авіаудару по позиціях проурядових військ у Сирії в провінції Дейр-ез-Зор.

Російський військовий експерт Олександр Гольц в інтерв'ю Громадському пояснює, що умовно поділ відповідальності щодо Сирії відбувається по Євфрату: на східному березі — коаліція, на західному — проасадівські сили.

«В якийсь момент у напрямку зони відповідальності американців починає висуватися колона в 500 людей (проасадівські сили — ред.) з артилерією і танками та починає стріляти по їхньому штабу. Явно хоче захопити територію», — говорить Гольц.

Пізніше стала з'являтися інформація про те, що серед загиблих були найманці, які приїхали з Росії у складі приватної військової компанії «Вагнер». Ідеться про російську нелегальну приватну військову структуру, яка брала участь у бойових діях в Сирії і на Донбасі на стороні Росії.

Що сталося. Версія Росії

Міноборони РФ 8 лютого заявило, що росіяни під час авіаудару не загинули.

«Причиною інциденту стали неузгоджені з командуванням російської оперативної групи в населеному пункті Сальхов розвідувально-пошукові дії сирійських ополченців», — йдеться в повідомленні Міноборони Росії. 

Відомство уточнило, що внаслідок обстрілу було поранено 25 сирійських повстанців, а російських військовослужбовців у цьому районі сирійської провінції Дейр-ез-Зор взагалі немає.

«Своїми першими заявами російська сторона загнала себе в глухий кут, — каже військовий експерт Олександр Гольц. — Не хочу в це вірити, але навіть якщо це жахлива правда, то ні в якому разі цю правду не визнають».

Що сталося. Версія США

Глава Пентагону Джеймс Меттіс, заявив, що атака була здійснена виключно з метою самозахисту.

«Очевидно, у нас є право на самозахист. Ви бачили, як сили, що підтримують режим, з якоїсь причини, ймовірно, не повідомляючи росіянам, без координації з кимось, перетинають річку і потім атакують нас»,сказав Меттіс.

За даними неназваного американського чиновника, атака відбулася після того, як понад 500 проасадівських військових почали напад на сирійські опозиційні сили, яких супроводжували військові радники США в провінції Дейр-ель-Зор. Про це повідомило агентство AP.

Джерело також повідомило, що авіаудар США завдали після того, як союзні до Асаду війська «почали стріляти з артилерії і танків у бік підтримуваних США сирійських демократичних сил».

CBS News з посиланням на анонімне джерело в Пентагоні повідомляє, що серед людей, яких атакували США в Сирії, були російські найманці. Утім, офіційний Пентагон «не вірить, що серед атакованих людей були росіяни».

«У нас немає підстав не довіряти американцям, а вони сказали, що підтримували контакт із російськими офіцерами зв'язку до, під час і після операції. Американці до удару зв'язалися і сказали «Ми вдаримо». У такий час не попередити своїх виглядає жахливо», — каже Гольц.

Кількість загиблих: версії

За даними дослідницької групи Conflict intelligence team, під час бою від ударів коаліції загинуло щонайменше 100 проасадівських бійців, серед них і росіяни.

Повідомляється про загибель Олексія Ладигіна з Рязані, Станіслава Матвєєва і Ігоря Косотурова з міста Азбест (Свердловська область). CIT уточнює, що Ладигін і Косотуров раніше воювали на Донбасі.

Також із посиланням на «Балтійський окремий козачий округ» CIT повідомив про загибель сотника Володимира Логінова.

Крім того, видання «Медіазона» повідомило, що під час авіудару був убитий колишній націонал-більшовик Кирило Ананьєв.

Свою версію озвучив екс-ватажок бойовиків самоназваної «ДНР» Ігор Гіркін (Стрєлков), посилаючись на власні джерела.

У Telegram-каналі WarGonzo, який веде Семен Пегов, військкор пропагандистського ресурсу «Лайв», з'явилися аудіозаписи людей, обізнаних про події 7 лютого. Вони кажуть про сотні загиблих. Утім, ці дані нічим не підтверджені.

За словами Олександра Гольца, якщо інформація про загибель великої кількості росіян — правда, приховати її не вдасться.

«Як показує життєвий досвід, приховати загибель 200 людей практично неможливо. Можна загальмувати цей процес, але правда протягом декількох тижнів стане очевидною».

Поділитись: