«Азов» обурився через матеріал TIME, в якому рух назвали ледь не головними неонацистами світу. Про що стаття?

Полк «Азов» та політична партія «Національний корпус» розкритикували американське видання TIME, що опублікувало статтю про українських праворадикалів — їх американські журналісти звинуватили у формуванні глобальної мережі неонацистів та терористичній діяльності.

Стаття називається How a White-Supremacist Militia Uses Facebook to Radicalize and Train New Members («Як бойовики/збройне угрупування, що сповідує ідеологію переваги білої раси, використовують Facebook для радикалізації й підготовки нових членів»).

У ній, серед іншого, «Азов» звинувачують у розповсюдженні матеріалів новозеландського терориста, у підготовці праворадикалів зі всього світу та просуванні неонацистських ідей в мережі.

Переказуємо найбільш контроверсійні твердження. Видання звинувачує «Азов» (посилаючись на «правоохоронців трьох континентів», очевидно, Європи, Північної Америки та Австралії) у тому, що організація «грає центральну роль у мережі екстремістських угруповань, яка простягається від Каліфорнії через Європу до Нової Зеландії».

Також TIME цитує Алі Суфана, ексагента ФБР, а нині «консультанта з безпеки», який заявляє про приїзд до України за 5 років 17 тисяч бойовиків, хоча левова частка з них, за його словами, не пов’язана з ультраправою ідеологією.

Але це не завадило Суфану порівняти ситуацію в Україні з Афганістаном, коли у 90-их роках після виводу радянських військ «США не змогли заповнити вакуум безпеки».

«Доволі швидко до влади прийшли екстремісти. «Талібан» був на чолі. І ми не прокидались до 11 вересня (до терактів 2001 року — ред.). Зараз це паралель з Україною», — каже він.

Тобто можна зробити висновок, що експерт, якого цитує TIME, прогнозує прихід до влади в Україні неонацистів (цікаво, який вакуум вони заповнять, коли в нас було вже по двоє визнаних усім світом виборів президента і парламенту?), які потім влаштовуватимуть теракти на Заході.

Далі видання вже робить свій висновок, який, зокрема, викликав обурення «Азову» та партії «Нацкорпус».

«“Азов” за допомогою своєї інтернет-пропаганди підживив глобальну ідеологію ненависті, яка зараз надихає на більшу кількість терористичних атак у США, ніж ісламський екстремізм, і збільшує загрозу у всьому західному світі», — йдеться в матеріалі.

Відповідь. У своїх заявах «Азов» та «Нацкорпус» цю статтю назвали маніпулятивною та провокативною, а звинувачення — сміховинними.

Організації нагадують, що полк «Азов» офіційно входить до складу Національної гвардії України і діє в межах закону. Вони також наголошують, що вся стаття ґрунтується «на епізодичному знайомстві двох не пов’язаних з “Азовом” іноземців в Україні», зі слів яких автори розвивають теорію про вербування «Азовом» людей для «терористичного угрупування». А також на словах вже згаданого експерта Алі Суфана.

«Так само нам не відомо, щоб офіційні органи США звинуватили Україну у фінансуванні тероризму або будь-якій іншій причетності до терористичної діяльності», — кажуть в «Азові».

Також у «Азові» назвали абсолютно фантастичним число у 17 тисяч іноземців, які нібито приїхали воювати на Донбас з-за кордону, а з такої кількості людей можна сформувати декілька полків, як «Азов».

У грудні про цей фейк щодо 17 тисяч іноземців розповідав Сергій Кошман, керівник експертної групи з внутрішньої та гуманітарної політики в Офісі президента. Він зазначив, що у першоджерелі цієї інформації йдеться саме про росіян, які воювали або воюють на Донбасі, і роблять це на боці бойовиків так званої «ДНР» і «ЛНР».

За словами Кошмана, на Донбасі воюють 35 громадян США, й більшість з них воюють на боці проросійських бойовиків. Він наголосив, що це приклад, як навіть найреспектабельніші ЗМІ можуть стати розповсюджувачами пропаганди і фейків.

І ще трохи про статтю. Тож яка мета «азовців», на думку авторів статті TIME? Її, якщо вірити матеріалу, журналістам розкрила керівниця міжнародного руху «Азову» Олена Семеняка.

«Під час екскурсії Козачим домом у 2019 році вона розповіла TIME, що місія Азову — сформувати коаліцію ультраправих угруповань по всьому західному світу з кінцевою метою захопити владу в усій Європі», — йдеться в статті.

Крім цього, одним з лейтмотивів статті є те, що соціальна мережа Facebook нічого не робила з ультраправими та неонацистськими групами, що дозволяло таким людям зі всього світу контактувати між собою та залучати нових прибічників.

Видання зазначає, що після його звернень соцмережа почала активніше видаляти такий контент.

Але автори статті роблять висновок, що Facebook зволікав занадто довго перед тим, як почати видаляти контент про «перевагу білої раси», тому зараз дії соцмережі малоефективні, адже ультраправі «встигли створити свою глобальну мережу» і залучили до неї тисячі людей.

Також видання стверджує, що після того, як Facebook почав видаляти акаунти ультраправих, серед них начебто все популярнішою стає російська соцмережа «ВКонтакте».

Посилається Time й на доповідь «Центру протидії цифрової ненависті» (CCDH) від листопада 2020 року. Західні ЗМІ вже використовували цю публікацію для власних матеріалів. Як західні медіа пишуть про Україну як про «головного постачальника неонацизму в Європу», раніше писав «Детектор медіа».

Також можна згадати, як в антитерористичний посібник поліції Великої Британії додали український тризуб, але посольство України домоглося його видалення.