Профіль 7-річної Бани Алабед зі східної частини Алеппо став одним із найбільш цитованих у західних ЗМІ. Дівчинка пише про жахи своїх страждань, просить світ щось зробити для того, аби врятувати дітей міста від загибелі.

Профіль 7-річної Бани Алабед зі східної частини Алеппо став одним із найбільш цитованих у західних ЗМІ. Його юна авторка пише про жахи своїх страждань, просить світ щось зробити для того, аби врятувати дітей міста від загибелі.

Закономірно в багатьох виникає питання, чи це справді пише дитина, що перебуває в облозі. Проект журналістських розслідувань Bellingcat, що використовує дані з відкритих джерел, зокрема з соціальних мереж, дослідив, чи справді ці твітти англійською пише маленька дівчинка з оточеного східного Алеппо. З дозволу організації Громадське друкує переклад цього розслідування.  Його автором є  Нік Вотерз – аналітик проекту відкритих данних, колишній військових британської армії. 

Бана Алабед – 7-річна дівчинка, яка живе в східному Алеппо. Її повідомлення ламаною англійською, сповнені страху і надії, зробили з неї уособлення страждань, які переживають діти в Сирії чи не щодня. Вона стала зіркою твіттера. За три місяці на Бану підписалось 284,000 людей, зокрема Джоан Роулінг. Вона робила перепости численних новинних повідомлень та написала більше 700 власних твіттів. Також Бана публікувала кілька відео про своє повсякденне життя, а також бомбардування Алеппо у Periscope. Така стрімка популярність змусила декого поставити під сумнів її існування та правдивість тих речей, про які вона пише. У цій публікації було досліджено матеріали, які вона оприлюднює, зокрема чи є вони автентичними. 

«Мене звати Бана. Мені сім років. Я наживо розповідаю світу про східне Алеппо. Це мій останній шанс жити далі чи вмерти». 

Родина Бани

Родина Бани складається з п'яти людей. Батько Гассан аль-Абед, як повідомляється, працює в юридичному відділі місцевої ради та займається реєстрацією народжень і смертей. Він також називає себе «активістом у боротьбі з тероризмом і ІД» на своїй сторінці в твіттер. Він запостив також власні вірші, у яких оплакував руйнування Алеппо. Мати Фатіма — вчителька англійської мови. Вона також вивчала право, політику та журналістику. Бана має двох маленьких братів – 3-річного Ноору та 5-річного Мухаммеда.

 

Бана

Тато і брати Бани

Мама Бани

Бана в медіа

Профіль Бани в твіттер швидко здобув широку популярність. Він був створений 24 вересня 2016-го. 29 вересня кілька видань написали про неї, зокрема Mail Onlinе. Вони стверджували, що їхні журналісти говорили з Фатімою, мамою Бани по Skype. Також  про неї писали такі видання, як Telegraph і Quartz. Таке стрімке поширення @AlabedBana дивує, але здатність твіттер ефективно поширювати інформацію та той факт, що за цим профілем активно слідкують ЗМІ, які висвітлюють ситуацію в Алеппо, робить цю унікальну ситуацію цілком можливою. 

@AlabedBana стала предметом безлічі різних новинних матеріалів - від коротких повідомлень до документальних фільмів та інтерв'ю через Skype. Вона викликала жвавий інтерес у різних політиків. Дійшло аж до того, що Асад порівняв @AlabedBana і її профіль з «терористами або їхніми симпатиками». На цьому етапі Бана перестала бути простою дівчинкою, а її існування та політичний активізм стали загрозою для репутації самого Асада.

«Ми закликаємо сьогодні світ, кожного  якось допомогти мені, Бані, мої родині та всім, хто залишився в середині східного Алеппо». 

Місце розташування

Одним з найперших і чи не найпростіших припущень стало те, що повідомлення Бани в твіттері публікуються не зі східного Алеппо, а з Туреччини або з іншого регіону Сирії. Дослідивши відео, розміщені на Periscope і Twitter з її даху, зокрема кадри, на яких її чітко видно, ми можемо стверджувати, що їхня геолокація відповідає наступним координатам 36 ° 12'16.2 "N 37 ° 11'09.8" E. У той час, як Бана публікувала твіти, ця територія контролювалася бойовиками й вона є частиною східної частини Алеппо. Це місце, як каже на відео в Periscope Фатіма, — їхня домівка. Геолокація всіх відео або фотографій, які публікували Бана, її мати Фатіма або її батько поза межами їхньої квартири також вказує на місцевість поблизу їхньої квартири.

Геолокація будинку Бани

Геолокація Бани у східному Алеппо 

Хто веде профіль?

Деякі ставлять під сумнів, як 7-річна дівчинка з ламаною англійською мовою може стояти за такою успішною кампанією в соціальних медіа. Відповідь є простою та полягає в тому, що вона і не стоїть за нею. В її твітері зазначено, що профіль веде її мама. Як ми знаємо, Фатіма працює вчителькою англійської мови, вивчала журналістику і вміє вправно, використовувати соціальні медіа. Це легко пояснює феномен профілю Бани.

Станом на 8 грудня 2016 року у профілі було опубліковано 580 ​​твітів, підписаних різними іменами: 121 був підписаний «Бана», 181 «Фатіма» або «мама Бани», один підписаний «Мухамед» (брат Бани), 124 не підписані. Також там є велика кількість ретвітів – понад 153. Тому твіти самої Бани — в меншості, а більшість написана Фатімою. Стилі написання твіттів дуже різняться зі зрозумілих причин. Твітти підписані Баною містять дуже прості мовні конструкції. Витончені фрази свідчать про те, що твітт писала Фатіма, а не Бана. 

Зрозуміло, що цей профіль скоріше про Бану, а не Бани. Не дивно, що її мати веде сторінку, враховуючи, що Бані лише сім років. Це абсолютно чітко вказано в її твіттері.

Доступ до електроенергії та Інтернету

Інші ставлять під сумнів, чи можуть Бана і Фатіма мати доступ до електроенергії та Інтернету в місті, яке було зруйноване в результаті війни. Дійсно, є причини сумніватися з приводу можливості публікувати так багато твіттів зі зруйнованої місцевості. По факту на 4 жовтня було опубліковано 18 твіттів і зроблено 111 перепостів. Однак у контексті всього, що відомо про Східне Алеппо, і того, що публікують засоби масової інформації, ми можемо зробити висновок, що профіль Бани вартий довіри.

Дівчинка та її сім'я мають доступ до електроенергії завдяки панелям сонячних батарей, які встановлені на даху. Вони заряджають автомобільний акумулятор, який потім використовується для зарядки телефонів. Цю конструкцію видно на відео Бани та відео Фатіми у Рeriscope, а також у документальному матеріалі про Бану, який підготувала програма Sept à Huit французького телеканалу TF1 в кінці листопада цього року. Також про це згадується в репортажі BBC, датованому кінцем вересня.

Як саме Бана і Фатіма підключаються до Інтернету, не одразу зрозуміло, але публікації вказують, що вони використовують «слабкий 3G сигнал і Wi-Fi» та заряджають мобільні завдяки сонячним батареям.

Припускалося, що Фатіма  має доступ до супутникового телефону. Це могло б пояснити регулярний доступ до Інтернету. Проте в профілі немає жодної згадки про супутниковий телефон та матеріалів, які б підтверджували цю гіпотезу.

Дивно, що після п’яти років війни в Алеппо  залишилось мобільне покриття і частково Wi-Fi. Наявність мобільного зв’язку досить легко підтверджується повідомленнями, які висилає жителям східного Алеппо режим. У той же час повстанський Hawa Net project та кілька кмітливих людей забезпечили доступ до Інтернету в східний Алеппо через лінії мікрохвильового зв'язку з Туреччиною. Там працює Wi-Fi- маршрутизатор, до якого звичайні жителі купляли доступ. 

Виявляється, також можна отримати доступ до послуг 3G, якщо ви знаходитеся поблизу території контрольованої урядом. Звісно, є доступ до Інтернету в західному Алеппо, що підтверджує інформаційний ресурс Dyn Research. Тому, як виявилося, в  Бани і Фатіми є чимало способів отримати доступ до Інтернету, хоча вони це, ймовірно, роблять не через супутниковий телефон.

Приклад wi-fi мережі у східній чистині Алеппо

Критика та атаки тролів

Якщо простежити за твіттер-аккаунтом @AlabedBana, час від часу у ньому можна помітити твітти, які мало скидаються на повідомлення дитини. Крім того – твітти, які начебто закликають до насильства. Зокрема, до початку Третьої світової війни.

Здавалося б, ці твітти мають мало сенсу, як на семирічну дитину. Та якщо встановити, що надсилає їх доросла особа, – скоріш за все, Фатіма, – ці спалахи гніву можна пояснити. Мова йде про жінку, родина якої нині перебуває у пастці й щодня наражається на небезпеку.

Крім того, аккаунт Бани постійно атакують тролі та особи, які прагнуть його дискредитувати. Йдеться не лише про образливі коментарі на її сторінці, а й про фейкові облікові записи, створені спеціально для дискредитації і Бани, і Фатіми.

Ми вже зазначали, що в інформації про аккаунт @AlabedBana чітко визначено, що його веде її матір, проте цей факт свідомо ігнорують чимало коментаторів. Найбільш очевидний приклад – «розвінчання міфу» про цей твіттер-аккаунт.

 «Той факт, що у семирічному віці Бана освоїла складні звороти та ідіоми, робить її генієм. Та проблема полягає в тому, що коли чарівну Бану записували на відео, стало очевидно, що вона точно не є дитиною-генієм. Власне, вона не могла скласти докупи й двох слів, якщо вона заздалегідь їх не «зазубрила». Стало очевидно, що маленька актриса, яка виконувала цю роль, не мала нічого спільного з людиною, яка писала твітти…»

Ця стаття не лише свідомо ігнорує факти. Вона одразу в кількох місцях використовує недостовірну інформацію, зокрема стверджує, що Бана пише повідомлення з турецького міста Газіантеп. А також гідне висміювання припущення про те, що ні Росія, ані сирійський режим не здійснюють авіаударів по східному Алеппо.

«Проект Бана» був створений для того, щоб ствердити у світі переконання про те, що Росія і Сирія коять у східному Алеппо серйозні воєнні злочини, безвідповідально бомбардуючи райони проживання цивільних осіб. Власне, Росія і Сирія заперечували те, що вони здійснюють у цих районах авіаудари. Враховуючи ж те, що Сирія розпочала проведення масштабної наземної операції з захоплення Алеппо, вкрай малоймовірно, що водночас її союзники проводять авіаудари.

Стаття також наполягає на тому, що аккаунт може адмініструватися паном Альхамдо (Alhamdo), наводячи як доказ відео, на якому його можна побачити разом із Баною, а також те, що його письмова англійська вельми схожа за стилем на мову Бани і Фатіми. Беручи до уваги те, що Фатіма знає англійську і є студентом інституту, в якому викладає Альхамдо, це й не дивно.

Втім, їхні стилі письма є досить різними: Фатіма скрупульозно використовує великі літери на початку речення і відповідально ставиться до пунктуації, у той час як Альхамдо в цьому сенсі дозволяє собі більше свободи.

Якщо ви не є затятим жінконенависником, який не вірить, що жінки можуть використовувати технології на кшталт твіттера, припущення про те, що цим аккаунтом керує Альхамдо, є абсурдним. Упередження можна угледіти і в припущенні про те, що аккаунт Бани веде хтось із Заходу, бо нібито ніхто із Сирії не мав би для цього необхідних навичок.

Документальний фільм Sept à  Huit чітко демонструє, як Фатіма знімає Бану на відео і заливає його в мережу. Враховуючи те, що Фатіма є вчителем англійської, а також її досвід вивчення політології і журналістики, їй навряд чи знадобилася б чиясь допомога для реєстрації аккаунта в твіттері.

Сторінка Альхамдо була зареєстрована лише в жовтні 2016 року, тобто після того, як зв’явився обліковий запис Бани.

Спроби дискредитувати Бану досягли неймовірних масштабів – зокрема, люди почали цитувати фейкові аккаунти, які вказували на нібито ісламістські погляди Фатіми.

Також була проведена спроба довести, що її обліковий запис ведеться зі Сполученого Королівства – за допомогою незграбної спроби маніпулювати мета-даними. У тому випадку враховувалися мета-дані не Бани, а аккаунта, який поширював недостовірну інформацію. Цей «викривач» врешті видалив провокативний твіт і свої коментарі, але продовжує наполягати, що користувач @AlabedBana є «підозрілим».

Бомбардування будинку Бани

Портал Bellingcat уже працював над перевіркою достовірності аккаунта Бани, коли ввечері 27 листопада вона постраждала від авіаудару. Аккаунт @AlabedBana опублікував тоді дві світлини – уламки на вулиці між її будинком і сусідньою будівлею. Це стало причиною, чому Джоан Роулінг ретвітнула її повідомлення – і зробила таким чином аккаунт ще більш популярним.

Оскільки на світлинах не помітно інтер’єру, повною мірою оцінити ступінь руйнування складно. Проте, співставляючи світлину з архівним фото зі супутника, можна переконатися в її автентичності.

Співставлення ж архівного супутникового фото зі світлинами після бомбардування підтверджує пошкодження, які житловий будинок отримав внаслідок авіаудару. Понад те, відсутність пошкоджень у навколишніх будівлях підтверджує, що бомбардування мало чітко визначену ціль. 

Що ж стосується Бани та її родини, їм вдалося уникнути серйозних ушкоджень.

4 грудня район, у якому проживає Бана, захопила урядова армія Асада. Фатіма зробила ще один пост – і видалила аккаунт. Інші активісти отримали покарання від режиму за привернення уваги до проблем прав людини. Видалення аккаунта і уникнення районів міста, підконтрольних уряду, є раціональним кроком для родини, котра отримала таку популярність, що про її існування відомо самому сирійському президенту.

Останній твіт:

«Ми певні, що армія захоплює нас. Побачимось іншим разом, дорогий світе. Бувайте. – Фатіма #Aleppo». 

І хоча аккаунт уже відновили, нині періодичність публікації твіттів є відчутно нижчою. В інтерв’ю Al Hayat батько Бани Гассан підтвердив, що їхній будинок бомбардували і що вони були змушені знайти інше місце проживання. Родину досі лякають можливі репресії режиму Асада. Один проурядовий журналіст намагався допомогти цій родині евакуюватися, однак їм не вдалося залишити східне Алеппо.

Коли повстанці в Алеппо зазнали поразки 14 грудня 2016 року, Фатіма звернулася до міністра закордонних справ Туреччини Мевлюта Чавушоглу. Ця країна допомогла організувати короткотривале перемир’я за добу того і далі намагається провести евакуацію з міста.

Висновок

Використовуючи інформацію у вільному доступі, ми можемо зробити кілька висновків з приводу Бани та її твіттер-аккаунта:

  1. Бана Аль-Абед – справжня семирічна дівчинка, яка мешкає в східному Алеппо.
  2. Її твіттер- та Periscope-аккаунти стабільно оприлюднювали відео з тих самих локацій у східному Алеппо.
  3. Її облікові записи веде матір Фатіма.
  4. Фатіма має досвід журналістської діяльності і вміє працювати з соціальними медіа.
  5. Бана та її матір постійно стають жертвами атак критиків, які використовують брехню та дезінформацію з метою дискредитації.

Найбільш правдоподібно, що твіттер-аккаунт @AlabedBana веде Фатіма. У такий спосіб вона розповідає історію своєї доньки, дитини зі східного Алеппо. Це не робить аккаунт інструментом пропаганди для поширення недостовірної інформації: враховуючи те, які події відбуваються в Алеппо, кожен звіт щоденного життя буде заполітизованим.

Аккаунт оприлюднював політичні меседжі, а також прояви гніву і розчарування. Проте здебільшого повідомлення стосувалися надій і страхів маленької дівчинки та її мами. На східне Алеппо падають бомби – і від цього страждають діти. Бана – мікрокосм цього страждання.

Так само не дискредитує аккаунт і той факт, що Фатіма, яка відкрито веде цей аккаунт, вміє користуватися соціальними медіа. Дехто стверджує, що Фатіма у такий спосіб використовує свою доньку. Та попри те, що поєднання політичних заяв і простих меседжів можна критикувати, для родини, яка намагається сповістити про страхітливу ситуацію в Алеппо, цей підхід здається раціональним.

Той, кому не бракує співчуття, має визнати, що аккаунт @AlabedBana є спробою показати світу, як реальні люди страждають у реальній ситуації.

Залишаючи осторонь політичні вподобання, неможливо заперечувати, що через конфлікт у Сирії страждає маленька дівчинка Бана. Їй загрожує смерть. І в такому ж становищі багато інших дітей із різних сторін конфлікту.

Переклад Ольга Кучмагра, Ярослав Друзюк

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile