Bandy Sholtes (справжнє ім’я Андрій Петрович Шолтес) — панк ужгородської літератури, майстер подорожніх романів, гострих жартів та футболкової справи.

Bandy Sholtes: «Мене інколи називають закарпатським письменником, але я насправді вважаю себе не закарпатським, а ужгородським письменником. Я письменник мого міста. Я ужгородець у четвертому поколінні».

Той, хто читав хоча б фейсбук Bandy, вже не забуде його манери зв’язувати слова та розповідати кумедні документальні історії. Їх із ним щодня стається десятки, щороку — сотні. На питання «Чому це все з ним трапляється?» припускає, що цікаві історії відбуваються з тими, хто вміє їх розповідати або просто: «Може того, що в мене така класна зачіска?»

Bandy Sholtes: «Це трохи дивно. Насправді автор логічно вважає, що ті книги, які він написав, всі достойні того, щоб їх видали. Але коли в тебе є в запасі три книги, і от видають одну, ти думаєш, ну окей, класно — видали. Але тобі люди пишуть у приват, присилають фотки: «Ми читаєм твою книжку там-то, а я подарував її татові, мамі, а от твоя книжка поїхала в Америку, Канаду, материну філармонію...» Ти набираєшся думок, що треба робити щось далі — і видаєш іще дві. Насправді ти хочеш, щоби книгу прочитали твої найближчі друзі, а виходить так, що її читають зазвичай не найближчі, а люди, яких ти не знаєш».

Що спільного між футболками і літературою?

Книги Bandy Sholtes, hromadske.ua

«T-shirtологія: загальна теорія футболки» — це напівтрикотажний роман десь на перетині літератури і одягу. В ньому автор поєднав кілька своїх пристрастей: футболки,  Ужгород та написання текстів. Ця книжка розповідає історії людей та міста через написи на футболках. Головна фішка роману — це ілюстрації. В ній намальовано 254 футболки. Беріть і розглядайте. Або навіть друкуйте собі. Bandy дозволяє.

Ілюстрації з книги «T-shirtологія: загальна теорія футболки», hromadske.ua

Bandy Sholtes: «Насправді мало хто знає, що на всі моменти, які відбуваються між нами, можна придумати футболку, напис. Футболки придумуються, якщо в тебе заточений мозок на цю штуку. Якось в 90-му році я виділив одну папку в мозку, на якій написав тоді «ФУТБОЛКИ» і туди з того часу я закидав усі ідеї, які були. В книзі «T-shirtологія» зібрані футболки з 98-го року. Я вважаю, що футболки класні, коли вони працюють, коли в них є інтерактив із іншими людьми».

Фото з особистого архіву Bandy Sholtes'a

Гумор у творчості Bandy Sholtes-a

Bandy Sholtes: «Гумор — крутіше, ніж література і крутіше навіть, ніж музика. Ти не можеш робити смішні речі, якщо в тебе нічого смішного всередині нема. А всередині кожного завжди є щось смішне. В книги я це смішне намагаюся вносити тому, що мені здається — тільки нікому не кажіть — що нема сенсу писати книги, якщо в них нема гумору. Це якось не чесно і не по-джентльменськи. До того ж люди, які вже мають звичку читати книжки, мають почуття гумору. Думаю, що це одне від одного не відгалужується».

«Гумор — крутіше, ніж література і крутіше навіть, ніж музика», — Bandy Sholtes, hromadske.ua

«Острів Sziget або трусєля Iggy Попа» — напівфестивальний роман, книга реальних пригод, смішних життєвих анекдотів і фестивального настрою. Bandy 14 років поспіль їздив на один острів. Острів свободи, музики та дурощів — Sziget. Вражень назбиралося на цілий роман. В ньому можна знайти реальні чи вигадані історії про живих чи мертвих музикантів, поради, як познайомитися з дівчиною завдяки туалетному паперу, екскурсії Будапештом чи лайфхаки, як не загубити друга на фестивалі. В усьому цьому Bandy відкопав щось смішне.

Обкладинки книг Bandy Sholtes, hromadske.ua

Що дивує Bandy Sholtes'a?

Bandy Sholtes: «Мене дивує цікава книга, музика, яка зроблена цього року і в ній є щось нове. І мене дивує, коли друзі кажуть якісь речі, які ніколи не чекав від них».

Фото з особистого архіву Bandy Sholtes'a

«Фріки Європи або експедиція за вином» — напівдорожній роман, де Bandy розповідає історії людей-диваків, які зустрілися йому в дорозі.

З усіма трапляються пригоди в подорожах, а з тими, хто їх шукає, тим більше. Книжка саме про те, як поїхати на місяць до Європи і, списавши два блокноти, створити роман про все, що побачив, всіх, кого зустрів, і все нове, що спробував.

В ній, як ніде, можна познайомитися з реальними фріками та здивуватися абсурдності простих речей.

Bandy Sholtes зі своєю книгою, hromadske.ua

 

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile