Про нові санкції Євросоюзу проти Криму пише видання EUObserver. Вони ще більше погіршать ситуацію на півострові, який раніше виживав за рахунок дотацій з українського бюджету, та додадуть Росії головного болю. Заборона на експорт технологій газових розробок вдарить по намірам Росії швидко заробити за рахунок видобутку газу на чорноморському шельфі. Нові санкції щодо Криму пішли врозріз із настроями, які панують в Євросоюзі відносно санкцій проти Росії, пише видання. Так, європейці без ентузіазму ставляться до посилення обмежень проти Росії в цілому, і, за даними джерел, принаймні частину санкцій буде знято у проміжку з березня по липень 2015 року. Щоби залишити їх в силі, знадобиться консенсус всередині ЄС, а його наразі немає. Журналісти також відзначають, як змінилася риторика заяв та комюніке Євросоюзу після вступу на посаду Верховного представника із зовнішньої політики та безпеки італійки Федеріки Могеріні 1 листопада. У той час як попередні заяви ЄС підтверджували присутність російських солдатів в Україні, нинішні говорять лише про «іноземні сили» чи «незаконні формування», які потрапляють до України з території Росії.

Криза в російській економіці може стимулювати Москву шукати компроміс щодо України, прогнозує газета New York Times. На це вказують телефонні розмови Путіна з очільниками України, Німеччини та Франції, в яких він закликав до виконання Мінських домовленостей. Втім, західні лідери чули від Путіна стільки неправдивих заяв та пустих обіцянок, що не надто чекають прогресу зараз, відзначає видання. Російські аналітики прогнозують, що Путін повністю не відмовиться від підтримки бойовиків на Донбасі, проте внутрішня ситуація відволікатиме його від України. Найімовірніше, він погодиться на угоду, яка дозволить йому зберегти лице всередині Росії і водночас заморозить конфлікт на Сході України.

Про ортодоксального єврея, який воює у батальйоні «Дніпро» та вважає захист України своїм громадянським обов’язком, публікує матеріал газета Jerusalem Post. Ашер Джозеф Черкаський став зіркою соцмереж після того, як його фото розмістив на своїй сторінці один із очільників Дніпропетровської області Борис Філатов, назвавши його «героєм та символом опору». Газета пише, що Черкаський – не єдиний єврей, який воює на Сході України, проте єдиний хасид. За словами самого солдата, він не відчуває проявів антисемітизму в українському війську, а євреїв більше не люблять в Росії, ніж в Україні. Він каже, що намагається максимально дотримуватися релігійних приписів навіть на передовій, однак інколи доводиться брати до рук автомат і в шабат: «Ворогові не поясниш, що я не можу воювати в суботу».

«Якщо росіяни почали скуповувати гречку – значить, настали важкі часи»: під таким заголовком публікує матеріал агенція Bloomberg. Про курси валют та необхідність запасатися гречкою говорять навіть у манікюрних салонах, пише журналіст. Він пояснює, що ця багата вітамінами та поживна каша – традиційний і дешевий спосіб прохарчуватися у скрутні часи. Росіяни згадують важкі 90-ті і готуються до найгіршого, тому й скуповують крупи. Хоча ціни зросли і на них, так само як на інші продукти харчування – не лише імпортовані: так, російська курятина подорожчала на 10%, а яблука – на 20%.

Економіст Сергій Гурієв публікує колонку в газеті Ведомости про стан російської економіки. «Ринки бачать, що насувається шторм, а капітанська рубка порожня», - пише автор. «Протягом останніх тижнів збулися найстрашніші жахи Росії: ціна на нафту впала, азійські країни відмовилися підтримувати російські банки та компанії, надії на скасування санкцій стають усе більш примарними». Москва відповідає політично помилковими кроками: забороняє імпорт західних продуктів та м’яса з Білорусі, підриває підвалини Митного союзу. Бюджет на наступний рік і далі передбачає ціни на нафту в 96 доларів за барель та нереалістично низький рівень інфляції. Складається враження, що у керівництва країною немає жодної стратегії, що робити в катастрофічній економічній ситуації, пише автор, а порівняння з кризою 2008 року здаються надто оптимістичними.

Поділитись: