Безалкогольні ночі: де у світі обмежують продаж спиртного

У Києві більше не можна придбати алкоголь у нічні години — з 23:00 до 10 ранку. Таке рішення набуло чинності у столиці 24 жовтня. Заборона стосується пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв і столових вин. Їх уночі більше не можна придбати в магазинах, але можна в кафе, барах, ресторанах тощо.
Це вже не перша спроба запровадити такі обмеження в Києві. У вересні 2016 року місцева влада теж забороняла продаж пива й алкогольних напоїв з 23:00 до 10:00. Однак менше ніж за рік Господарський суд зобов’язав Київраду скасувати рішення. Утім, цього разу, схоже, все інакше, адже рішення Київради вже не можна скасувати в суді.
Де в Україні ще обмежують продаж алкоголю?
У березні 2018 Верховна Рада дозволила місцевим органам самоврядування забороняти продавати алкоголь у певний час доби. При чому сільські, селищні й міські ради можуть обмежувати продаж не лише в сільмагах і кіосках, а й у місцевих «наливайках».
За порушення доведеться сплатити штраф від 510 до 1,7 тисячі гривень. Заборону на нічний продаж спиртного від 22:00 до 7 ранку вже запровадили у Львові, Черкасах, Ужгороді та Івано-Франківську.
У Чернігові та області таке рішення ухвалили раніше, ще до набуття чинності нового закону. Наприкінці 2017 року намагалися заборонити й в Одесі, однак рішення невдовзі скасували. У травні 2018-го продаж алкоголю уночі заборонили й в супермаркетах, невеликих крамницях і кіосках Дніпра.
У Луцьку алкоголь і сигарети вночі заборонили продавати ще у 2014 році, а також цілодобово — поблизу шкіл.
Де діє сувора нічна заборона за кордоном?
Найсуворіші обмеження діють в арабських країнах, зокрема, в Саудівській Аравії. Ідеться не лише про купівлю-продаж спиртного, а й про повну законодавчу заборону виробництва, імпорту та вживання.
Суворо регулюється продаж алкоголю і в Скандинавських країнах: там у будь-який час торгівля алкоголем дозволена виключно в роздріб і тільки в державних мережах. У Швеції такою є Systembolaget, а в Норвегії — Vinmonopolet. Та вони працюють лише з 10:00 до 18:00 по буднях. Якщо закортить придбати вина, наприклад, у суботу, то це можливо лише до 15:00. І у будь-якому разі — тільки якщо вам уже є 20. Ті ж самі правила й у Фінляндії, тільки в суботу доведеться встигнути до 14:00. У неділю жодна з крамниць алкогольних мереж не працює.
У США «комендантська година» щодо продажу алкоголю різниться від штату до штату. У Каліфорнії обмеження діє лише чотири години — з другої ночі до шостої ранку. У деяких шатах, як-от Алабама чи Аляска, взагалі на більшості округів діє «сухий закон», який забороняє виробництво й продаж будь-яких алкогольних напоїв. У Колорадо, як і у Швеції чи Фінляндії, щоб купити спиртне, міцніше за пиво, доведеться вирушити до спеціалізованої винної крамниці.
У Канаді, як і у США, обмеження по регіонах різняться. Тут також є локальні державні «алкомережі»: у Квебеку — SAQ, у Манітобі — Liquor Marts, у Новій Шотландії — NSLC.
На півдні Європи теж діють обмеження, навіть попри те, що в регіоні розвинуто виноробство.
У Португалії кількість споживання алкоголю на душу населення — одна з найбільших в Європі. Але там крамниці, що продають алкоголь, відкриті лише по буднях — з 9:00 до 19:00 із двогодинною перервою.

В Іспанії найсуворіші умови для продажу алкоголю — в Каталонії. Там від 2009 року — вето на будь-яку рекламу спритних напоїв. У деяких регіонах в Іспанії практикують так звані «щасливі години», коли в місцевих «наливайках» можна скуштувати безкоштовного алкоголю. Однак не в Каталонії: за таке власнику доведеться сплатити штраф — від 6 до 600 тисяч євро.
У Латвії й Литві продавати алкоголь у роздріб заборонено від 22:00 до ранку, а на вихідних — з 15:00 до 10:00. У Москві не продають алкоголь з 22:00 до 10:00і. У 70-ти регіонах РФ теж діють нічні обмеження. Приміром, на Чукотці можна придбати алкоголь виключно з 12:00 до 20:00.
Німеччина, Франція та Бразилія забороняють продавати алкоголь вночі на всіх автозаправках.
У Німеччині заборона на нічний продаж діє в окремих федеральних землях, наприклад, з 2010-го — в Баден-Вюртемберг.
У Франції, де традиційно розвинене виноробство, повністю заборонена реклама спиртного на телебаченні, а в Парижі на купівлю-продаж алкоголю діють досить суворі обмеження. Прогулюючись пішохідною зоною на лівому березі Сени між Pont Royal і Pont de l'Alma, не можна мати при собі алкоголь у скляній тарі. Префектура поліції в січні 2018 року запровадила заборону на вживання алкоголю в громадських місцях у 18-му окрузі, який вважається не надто безпечним, з 16:00 до 7:00.
…А де — тимчасова?
Тимчасова сезонна заборона на продаж алкоголю — це давня ідея влади Риму. Обмеження діють щороку приблизно від середини липня до кінця жовтня й поширюються на 14 з 15 районів італійської столиці. Заборонено продавати й купувати алкоголь з півночі до 7 ранку. Водночас у скляній тарі можна придбати лише до 22 години та в супермаркеті. А в пабах і нічних клубах — до другої ночі. Таке рішення міської влади мер Рима Вірджинія Раджі пояснила турботою про місцевих, а надто туристів: мовляв, щоб надмірне вживання алкоголю не псувало літні вечори. За недотримання обмежень римська влада карає великим штрафом: за розпивання доведеться заплатити 150 євро, за продаж — 280. До слова, рік тому мерія запровадила такий же штраф за будь-які напої та їжу поблизу римських фонтанів і найвідоміших пам’яток.
Сезонну заборону традиційно запроваджує й французьке місто Ніцца. Влітку, в найгарячіший туристичний сезон він діє на території міського пляжу, в історичному центрі міста й парках. Однак у нічних клубах, пабах і ресторанах замовити спиртне можна цілодобово.
- Поділитися: