Бен Ходжес – командувач військ США в Європі, відповів на питання Громадського про те, якими є основні безпекові підсумки року. Окрім того, він розповів про те, чого варто очікувати у 2018-му, чому аргесія Путіна в Україні призвела до мобілізації НАТО та навіщо сучасні армії повертаються до звичайного компаса та мап.

НАТО: від стратегії захисту до стратегії стримування

2017 рік насамперед відзначився посиленням присутності НАТО, який зміг довести, що він є найбільш успішним альянсом у світі. Так вважає Бен Ходжес, командувач сухопутних військ США в Європі.

«29 країн змогли разом зібратися на саміт у Варшаві у серпні та погодити перехід від стратегії захисту до стратегії стримування. Кожна країна-член НАТО має займатися цим, і я би сказав, що половину хвилює питання нелегальної міграції, ісламського екстремізму і так далі. Але важливо те, що усі 28 членів НАТО погодилися, що дії Росії в Україні не є прийнятними. І що єдиним способом реагування на це може бути посилення спроможностей Альянсу та перехід від стратегії захисту до стратегії  стримування», — розповів він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Командувач армії США в Європі: «Росія має дозволити ОБСЄ займатись моніторингом припинення вогню» 

Відтак, усю другу половину року, від рішення у Варшаві до виконання цього рішення – група держав на чолі з Великою Британією, Німеччиною, Канадою, США посилила присутність НАТО у  Балтійських країнах та Польщі.

Командувач військ США в Європі Бен Ходжес (ліворуч) під час Львівського безпекового форумк, 30 листопада 2017 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Загроза з боку Росії та мобілізація НАТО

Американський генерал переконаний, що здатність Альянсу швидко реагувати на зміни та виклики продемонструвала ефективність союзу.

«Це відбулося із блискавичною швидкістю. Для мене це є справжньою історією успіху в 2017 році. У 2018 члени Альянсу продовжать цю співпрацю під керівництвом Йенса Столтенберга», — пояснив він.

Очевидно, що саме загроза з боку Росії стала основним двигуном мобілізації НАТО у 2017-му році.  

«Путін – незалежно від того у яку гру він грає – покер, шахи чи навіть гольф, — цього року домігся лише тіснішої співпраці країн-членів НАТО», — додав Ходжес.

Тривожні сигнали для 2018-го

Генерал переконаний, що наразі непросто передбачити, що станеться у 2018-му. Але очевидно, що серед факторів підвищеного ризику — Північна Корея та ісламський тероризм.

«Запуск ракет Північної Кореї виглядає дуже тривожно. Застосування важелів дипломатичного вливу не мало успіху – і Китай не домігся нічого. Ісламський екстремізм – схоже, ми матимемо із ним справу упродовж наступних 300 років, і ми маємо прийняти це як факт», - зазначив він.

Серед позитивних аспектів — посилення ролі Німеччини в ЄС, вважає Ходжес.  

«Мені дуже подобається лідерство Німеччини. Ця країна починає брати на себе більшу відповідальність у безпекових та економічних питаннях. Німеччина за останні десятиліття набула статусу морального авторитету серед інших країн», — пояснив  він.

Командувач військ США в Європі Бен Ходжес під час Львівського безпекового форумк, 30 листопада 2017 року Фото: Дмитро Русанов/Громадське

Від GPS до мап і компасів

Питання кібер-безпеки також важливе, вважає Бен Ходжес, адже в сучасному світі є дедалі більше можливостей, пов’язаних із використанням новітніх технологій. Не всі країни, натомість, опанувають ці технології з однаковою швидкістю.

«Якщо говорити про кібербезпеку, то тут за розвитком американська армія уже в наступному столітті, однак британці, українці, поляки, канадці, німці – ще далеко позаду. А ми маємо діяти у мультинаціональному середовищі», — пояснює генерал.

Але технологічний прогрес усе таки не є панацеєю від усіх проблем, переконаний генерал. Адже постійні загрози із кіберпростору суттєво потребують повернення до тих умінь та навичок, які вже давно було забуті серед військових розвинених країн.

«Ми змушені були наново навчитися користуватися звичайними мапами, а також компасом, адже кіберпростір наразі постійно атакують. Тому наші військові знову вчаться орієнтуватися за мапами – адже неможливо бути упевненим в тому, що наші програми в інтернеті, не будуть зламані», — підсумував Бен Ходжес.

Поділитись: