«Ми вважаємо цей бізнес успішним, бо вимірюємо його не тільки грошима», — каже Олексій Іванов, співзасновник першої в Києві приватної бібліотеки. Як працює і чи приносить прибуток книгозбірня — в матеріалі Громадського.

Від грибів до книжок

Олексій Іванов — співзасновник бібліотеки BOtaN. Свого часу він вступив у два університети, але за кілька місяців покинув навчання в обох. У 17 років почав працювати системним адміністратором, однак звільнився і став підприємцем. Першим досвід — грибний бізнес — видався невдалим. Відтак Олексій запустив українську соціальну мережу, та і вона не мала успіху. Однак залишилася команда, яку він залучив до нової справи — створення сайтів. Цей бізнес проіснував 8 років. Нині в Олексія 5 проектів, один із яких — бібліотека:

«Ми намагалися зрозуміти, наскільки чекін впливає на публічний образ людини. Відмітився у модному місці — значить ти модний, у дорогому — багатий. Проаналізувавши ринок, ми побачили, що в Києві немає локації, щоб показати себе розумним».

План не спрацював

Стартові вкладення в майбутню бібліотеку склали $70 000:

 • Маркетинг і реклама — $2000
 • Розробка сайту — $2000
 • Книжки — $13 000
 • Ремонт і оренда приміщення — $41 000
 • Зарплати, бар, обладнання, декор, транспорт й інші дрібні витрати — $12 000

«Ми пішли за традиційною бізнес-моделлю роботи з локацією. Тобто брали плату за час перебування», — каже Олексій.

Однак ця модель не спрацювала і BOtaN стали називати коворкінгом. Довелося витратити багато сил, щоб пояснити клієнтам — це не коворкінг і не кафе з книгами, а бібліотека.

Бібліотека BOtaN Фото надане ГромадськомуБібліотека BOtaN Фото надане Громадському

Заходь і читай

За рік роботи BOtaN Олексій думав, що і цей проект не стане рентабельним. Однак вирішив спробувати нову бізнеc-модель. У день, коли бібліотеці виповнювався рік, Олексій зробив її безкоштовною:

«У нас можна читати з 10 ранку до 10 вечора 7 днів на тиждень. Не потрібен читацький квиток або реєстрація. Якщо ви купуєте абонемент в BotaN Club за 400 гривень на місяць, то можете брати книжки додому з доставкою чи без. Крім того, у вартість входять безкоштовні відвідування подій і можливість завантажувати підкасти».

Заходи — одна з платних послуг бібліотеки. Вхід на будь-яку подію в BotaN коштує 9 доларів. Зазвичай на них приходить близько 40 відвідувачів. Тобто заробіток становить 360 доларів. Щомісяця відбувається 6 заходів, а отже за рік вони приносять 26 тисяч доларів.

Крім того, співзасновник розповідає, що в бібліотеці створили особливу полицю:

«BotaN Kids — це мрія ще з часу відкриття бібліотеки. Ми вирішили виділити місце під дитячу літературу й книжки для батьків про виховання і психологію».

Бібліотека BOtaN Фото надане Громадському

Канали доходу

Щомісячні витрати на функціонування бібліотеки:

 • Зарплати співробітників — $2500
 • Оренда приміщення — $2000
 • Оновлення книжкового фонду — $300
 • Маркетинг — $200
 • Транспорт, мотивація команди та інші дрібниці — $300

Усього в бібліотеці BotaN 5 основних каналів доходу:

 • Заходи
 • Абонементи в BotaN club
 • Продажі на барі
 • Сувеніри (чохли, футболки, значки)
 • Спонсорські програми

«Останні дають можливість залишатися безкоштовними і поповнювати книжковий фонд. Ми вигадуємо діяльність, яка об'єднує читачів і бренд», — розповідає Олексій.

У середньому така співпраця обходиться спонсору у 2 тисячі доларів на місяць.

Чи є перспективи?

Ринок приватних бібліотек вільний і конкурентів на ньому немає. Інша справа, чи варто розглядати книгозбірню як бізнес. Це вже спірне питання, адже багато грошей на бібліотеці не заробиш. Хоча сьогодні BotaN і стала повністю окупати себе, навіть за 3 роки не вдалося повернути стартових вкладень. Водночас один приклад — це не вирок.

ДИВІТЬСЯ УСІ ВИПУСКИ ПРОГРАМИ БІЗНЕС-ПЛАН

«Бізнес-план» — спільний проект Громадського й каналу «Настоящее время» про малий і середній бізнес в Україні.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile