Світ

Бойкот у відповідь на домагання: чому російські ЗМІ відмовляються працювати в Держдумі

26 березня, 2018 12:45
Світ/Бойкот у відповідь на домагання: чому російські ЗМІ відмовляються працювати в Держдумі
Зберегти
Вигляд
lead
Низка російських журналісток звинуватили в домаганнях депутата Держдуми Леоніда Слуцького. Однак комісія з етики Державної Думи Росії, яка засідала 21 березня, «порушення поведінкових норм» не виявила.

У відповідь на це деякі російські ЗМІ оголосили про бойкот Держдуми — Держдума у ​​відповідь відкликала в них акредитації.

Про скандал навколо Слуцького розповідає Громадське.

Що вирішила комісія

21 березня комісія з етики в Держдумі розглядала справу депутата від Ліберально-демократичної партії Росії (ЛДПР) Леоніда Слуцького, якого звинуватили в сексуальних домаганнях.

Спочатку про це анонімно згадували тільки деякі журналістки. Але згодом заяву зробила продюсерка «Дождя» Дар'я Жук, а журналістка російської служби ВВС Фаріда Рустамова навіть опублікувала аудіозапис розмови, під ас якої Слуцький дозволяв собі непристойні висловлювання.

Комісія розглядала справу в закритому режимі, як головні обвинувачі Слуцького, засідання відвідали і Жук, і Рустамова. Запитання депутатів супроводжували смішки, а цікавило їх передусім, чому журналістки заявили про домагання саме тепер, під час президентської кампанії, якщо це сталося рік тому.

Депутат від Ліберально-демократичної партії Росії (ЛДПР) Леонід Слуцький, якого звинуватили в сексуальних домаганнях, під час прес-конференції в Москві, Росія, 19 березня 2018 року Фото: EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Розшифровку засідання напередодні опублікувала «Медуза».

Депутат Олександр Карелін:

Чому саме в цей період, а не місяць по тому або на місяць раніше? Є якесь співзвуччя? Чи тому, що шумно і добре резонує?  

Депутат від «Единой России» Шамсаїл Саралієв:

Ми бачимо, що всі журналісти, які сьогодні цю тему порушили, — це журналісти західних ЗМІ, я їх називаю ворожими... Якщо йдеться про свободу слова, її немає у світі. Ми це бачимо по Facebook, який заблокував Кадирова просто так, тому що наказали згори. Відповідно, і тут про це не йдеться. Чи варто було нам цю тему взагалі порушувати в такому форматі і далі розкручувати цю тему, і далі робити її відомішою?  

Депутатка від «Единой России» Ірина Родніна:

Я була свідком, коли ви тут, у коридорі, досить настирливо буквально домагалися інформації від Слуцького, який вам повторював, що інформації більше немає, зустріч завершена. Вам не здається, що ваша дещо нав'язлива поведінка викликала якусь реакцію?   

Водночас учасниця комісії з етики Раїса Кармазіна заявила виданню Insider, що журналістки — «фантазерки, а Леонід Слуцький — «благородний чоловік»:

До мене ніхто не домагівался [лексика збережена] Була в триста разів красивішою за них! І не дурнішою за них! 50 років працюю. З 18 років ніхто не домагівался! Бо не давала приводу і не давала нічого! А якби хто домогнувся — вмазала б!  

Зрештою комісія дійшла висновку, що є лише слова журналісток проти слів Слуцького, а цього недостатньо для вердикту. Аудозапис Рустамової навіть не розглядали.

Представниця правозахисної організації Amnesty International біля будівлі Держдуми, Москва, Росія, 21 березня 2018 року. Правозахисники вимагають справедливого покарання депутата від ЛДПР Леоніда Слуцького за численні випадки сексуального домагання до жінок журналісток під час їхньої роботи у Думі Фото: EPA-EFE/SERGEI CHIRIKOV

Журналісти проти Держдуми

Після рішення комісії деякі російські медіа заявили, що відкликають своїх парламентських кореспондентів з Держдуми. Про бойкот повідомили РБК, радіостанція «Ехо Москви», телеканал «Дождь», міжнародний російськомовний канал RTVI. Пізніше до них долучилася «Новая газета», петербурзька газета «Бумага», «Ведомости» тощо — на момент публікації загалом 19 ЗМІ заявили про бойкот.

Видання Republic повідомило, що тепер у редакційних статтях при згадуванні Державної Думи зазначатиметься в дужках — «орган державної влади РФ, який виправдовує сексуальні домагання».

«Комерсант» вирішив відмовитися працювати зі Слуцьким та комісією Держдуми з етики, як із ньюзмейкерами. У редакціях відзначають, що бойкот не позначиться на якості інформації про діяльність Держдуми.

«Вчорашнє рішення було несподіваним, ми підозрювали, що вони своїх не здають, але щоб так хамити журналісткам? — прокоментувала Громадському заступниця головного редактора «Ехо Москви» Тетяна Фельгенгауер. — Це був плювок в обличчя журналістській спільноті, тому всі так швидко мобілізувалися. Хотілося б, щоб до бойкоту долучилися всі журналісти, не лише умовних опозиційних видань, а й, приміром, телеканал Russia Today».

Держдума у ​​відповідь на бойкот позбавила акредитації журналістів цих ЗМІ. «Дождь» повідомив, що на вході в Думу з'явився список журналістів, яким заборонено перебувати в будівлі.

Водночас глава Спілки журналістів Москви і головний редактор газети «Московський комсомолець» Павло Гусєв виступив проти бойкоту. Він пообіцяв, що редакція «МК» збільшить кількість кореспондентів, які висвітлюють роботу нижньої палати російського парламенту.

Федеральні канали майже не висвітлювали справу Слуцького. Сам депутат подякував тим, хто його підтримав, а надто «видатним жінкам»:

«Хочу подякувати всім, хто мене підтримав, — видатним російським жінкам Валентині Матвієнко, Тетяні Москальковій, жінкам Державної думи, Держраді Республіки Крим».

Його колеги наразі рішення комісії не коментували. Лише депутат від «Єдиної Росії» Андрій Турчак заявив, що «якби це був наш депутат, ми б розібралися з ним швидко». Прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков під час щоденного телефонного брифінгу з журналістами чотири рази відмовився коментувати рішення комісії.

Пов`язані новини