Борги за пенсії переселенцям: коли, кому і скільки почнуть платити

Пенсіонери непідконтрольної частини Донбасу нарешті можуть розраховувати на компенсацію заборгованості з пенсій, не виплачених від 2014 року. Як це відбуватиметься та що треба знати пенсіонерам — розбиралися наші партнери з «Новостей Донбасса».
Перший етап
Кабмін ухвалив спеціальний порядок, що визначає, як, кому та в якому розмірі поступово повертатимуть пенсії.
Координаторка з питань надання юридичної допомоги, правозахисниця Юлія Трало зазначає, що це лише перший крок із виплати величезної суми заборгованості, що накопичилася.
«Потрібно розуміти, що заборгованість за багато років зросла до значних розмірів, тож очевидно, що зробити щось велике відразу практично неможливо. Тому ми, правозахисники, розглядаємо цей крок як перший на шляху подолання цієї величезної заборгованості з пенсійних соціальних виплат перед переселенцями та жителями ОРДЛО», — сказала правозахисниця.
Раніше, щоб отримати невиплачену пенсію, треба було звертатися до суду. Практично кожне рішення було на користь пенсіонера, але отримати борг не вдавалося через відсутність особливого порядку.
Керівниця адвокатського бюро, учасниця громадської ініціативи «Донбас-Донбасс» Галина Попазова каже, що є низка порядків щодо виконання рішень суду стосовно виплати заборгованості. Але порядку щодо виплати заборгованості за рішеннями суду внутрішньо переміщеним особам не було, тож фактично вони не виконувалися та борги не виплачувалися.
«Тепер є надія, що від початку наступного року виконуватимуться рішення», — зазначає адвокатка.

Списки необхідно перевіряти
Відповідно до ухваленого урядом порядку, виплати мають розпочатися автоматично. Водночас правозахисники рекомендують пенсіонерам також самостійно контролювати, чи взято їхню заборгованість на облік у Пенсійному фонді.
За словами адвокатки Галини Попазової, потрібно, щоби пенсіонери зверталися до територіальних органів Пенсійного фонду по підтвердження, що їх додали до списків на отримання заборгованості. Туди запишуть тих, хто має рішення суду й кому припинили виплату пенсії до її відновлення.
«Станом на 1 січня поточного року особи, які у цих списках будуть, — відповідно, отримуватимуть. Тобто можна розраховувати, що з початку наступного року пенсіонери все ж почнуть отримувати виплату заборгованості», — каже Попазова.
Проте не всі пенсіонери, згідно з новим розробленим порядком, можуть претендувати на виплату заборгованості, адже він стосується лише тих серед них, хто зареєструвався як внутрішньо переміщена особа.
«Люди, які зараз, наприклад, проживають на непідконтрольній території, яким свого часу у 2016-2018 роках було припинено виплату, так і не змогли її відновити. Так само як і люди, які ніколи не приїжджали й не ставали на облік на підконтрольній території, — вони, відповідно, не підпадають під дію цього порядку», — каже правозахисниця Юлія Трало.

Як платитимуть
Пенсіонерів-переселенців налічують близько 630 тисяч, держава їм заборгувала близько 12 млрд гривень. Сплатити весь борг українська влада обіцяє протягом двох років — по 6 млрд гривень щороку. Водночас адвокатка Галина Попазова, яка допомагає пенсіонерам повертати борги через суд, сумнівається, що коштів у бюджеті України вистачить.
«Проаналізувавши бюджет за минулий рік та проєкт бюджету на 2022 рік, ми бачимо відмінність у статті видатків, які передбачені на Пенсійний фонд, лише у 5% від суми. Тобто для того, щоб реалізувати цей порядок, потрібно відповідно і розраховувати, і закладати певну статтю витрат, якої на сьогодні я, на жаль, не побачила», — наголошує правозахисниця.
Крім того, згідно з порядком, виплачуватимуть борг пенсіонерам-ВПО не відразу, а поступово: щомісяця переказуватимуть на картку разом із пенсією суму прожиткового мінімуму, а саме 1 934 гривні. Водночас у порядку зазначається, що, залежно від можливостей бюджету, розмір виплати може бути збільшений або зменшений.
Керівниця адвокатського бюро, учасниця громадської ініціативи «Донбас-Донбасс» Галина Попазова каже, що незрозуміло, на скільки років може затягтися така виплата.
«У декого, можливо, за три роки, за п'ять років — тобто різний період заборгованості за пенсіями, і конкретно немає певності, відповідно, скільки це забере часу, чи, знов-таки, доживе пенсіонер, чи зможе він отримати всю цю заборгованість», — зазначає адвокатка.
Однак відкритим залишається питання ще 600 тисяч пенсіонерів, які втратили свої виплати й не отримали довідок переселенця — їм держава заборгувала вже понад 90 млрд гривень.

Проблеми з картками
На проблему боргів нашаровуються ще кілька: як порахувати тих, хто залишився живим, який порядок отримання спадщини за померлого пенсіонера. Ще є постійна загроза перед жителями ОРДЛО втратити доступ до українських виплат через блокування карток, у яких сплив термін використання, та неможливість потрапити до банку на підконтрольній території.
«Щокварталу або кожного пів року "Ощадбанк" оголошує, що карти не продовжуватимуться. Почалася легка паніка, а потім відбуваються переговори, і вони (виплати) тривають. Але, знову ж таки, треба розуміти, що зараз, в принципі, дуже мала кількість людей може справді приїхати, якщо вони проживають на непідконтрольній території, для того, щоб обміняти картку на нову», — констатує правозахисниця Юлія Трало.
Проїзд через КПВВ блокується незаконними збройними формуваннями, які обмежили роботу пропускних пунктів, окрім КПВВ «Станиця Луганська». Але поки що «Ощадбанк» продовжує термін дії карт, а верифікуватися, доки діє карантин, не потрібно, і пенсіонери продовжать отримувати на рахунки свої гроші.
Авторка: Анастасія Кириллова, «Новости Донбасса». hromadske публікує матеріал за підтримки «Медиасети»
- Поділитися: