«Бос», «Миколайович» та довідка про Гандзюк. hromadske публікує нові деталі у справі нападу на херсонську активістку

«Бос», «Миколайович» та довідка про Гандзюк. hromadske публікує нові деталі у справі нападу на херсонську активістку
Анна Ульянова / hromadske

У Дніпровському суді Києва завершується дослідження письмових доказів у справі нападу на херсонську активістку Катерину Гандзюк. Під час одного з останніх засідань вивчали інформацію з телефону обвинуваченого в організації замаху Олексія Левіна (Москаленка), що його чоловік залишив вдома, коли їхав до Болгарії: за версією слідства — тікаючи, за його власною версією — на лікування. 

Від власних джерел ми отримали дані з його смартфону, дослідили їх та виокремили найголовніше. Адвокати наголошують на фальсифікації цих матеріалів, проте сторона обвинувачення вважає, що інформація з телефону опосередковано доводить їхню версію та підтверджує свідчення.

Про стеження за Гандзюк

Олексій Левін (Москаленко) бізнесмен із Херсона й експомічник депутата обласної ради Миколи Ставицького. Раніше Левін був засуджений до 12 років — частково, за злочини, пов’язані з підготовкою до вбивств. Також він був учасником банди, одним з очільників якої був, зокрема, його батько — Олексій Москаленко. Сам обвинувачений тривалий час теж мав прізвище Москаленко (і прізвисько «Москал-молодший»), але після звільнення з в’язниці змінив його на Левін.

Слідство вважає Олексія Левіна організатором нападу на херсонську активістку Катерину Гандзюк. За даними правоохоронців, улітку 2018 він звернувся до знайомих з проханням покарати її — «поламати руку або ногу» або «хлюпнути кислотою» — та передав гроші за роботу.

В телефоні Олексія Левіна знайшли світлину з анкетними даними Катерини Гандзюк, яку зробили 17 липня 2018 року — за кілька тижнів до нападу на активістку. Крім цього, в його смартфоні є скриншот посту Гандзюк у фейсбуці від 6 липня 2018 року: у ньому Катерина називала проплаченими псевдопатріотами молодиків, які вийшли на мітинг у підтримку тодішнього голови Херсонської облради Владислава Мангера (перед цим місцеві активісти виступали проти Мангера через вирубку лісу на Херсонщині). Скриншот цього допису Олексій Левін зробив за 15 хвилин після публікації, а далі активно стежив за коментарями під цим постом і теж їх фіксував.

На додачу, в пам'яті телефону збереглися дані про зідзвони з Сергієм Торбіним («Опером») 3-го та 5-го серпня — за кілька днів по тому, як Катерину Гандзюк облили кислотою. В 2019 році його засудили до 6 років та 6 місяців тюрми — Торбін підбирав та координував виконавців замаху на активістку. Провину він визнав.

Ці зідзвони можуть підтвердити свідчення самого Торбіна та інших фігурантів: ті говорили, що саме в ці дні Левін передав Торбіну гроші "за роботу", а пізніше виконавці замаху зустрічалися в будинку Ігоря Павловського. Тоді Левін нібито привіз гроші та пропонував сховатися від правоохоронців на своїй дачі в Болгарії. А перед цим, за версією Торбіна, саме Олексій Левін просив його «покарати Гандзюк», бо «він і “Миколайович” нею не задоволені».

Скриншот зідзвонів Олексія Левіна з засудженим за організацію нападу на Катерину Гандзюк Сергієм Торбіним («Опером») за кілька днів після нападу на активістку. Відповідно до показів Торбіна в ці дні вони зустрічались з Левіним і той нібито передавав йому гроші за роботу та для переховування.надане hromadske

«Бос» та «Миколайович»

У телефоні обвинуваченого також знайшли відео з бані: взимку 2017 року Левін був там у компанії ексголови херсонської облради Владислава Мангера. Мангер також є обвинуваченим у справі нападу на Катерину Гандзюк — слідство називає його замовником злочину, однак сам він це заперечує. На цьому відео Левін називає Мангера «Миколайовичем».

Раніше Олексій Левін заявляв, що спілкувався з Мангером лише як помічник депутата херсонської обласної ради. Втім, адвокатка потерпілої сторони Ольга Веретільник звернула в суді увагу зокрема на те, що в телефонній книзі є кілька номерів, підписаних як «Босс» — і всі вони належать Владиславу Мангеру.

Окрім цього, з месенджеру WhatsApp видно, що Левін кілька разів зідзвонювався з Владиславом Мангером 31 липня 2018 року — у день нападу на Катерину Гандзюк.

Моніторинг справи 

З перших днів Левін активно стежив за ходом розслідування справи щодо нападу на Гандзюк і зберігав фото затриманого мешканця Херсона Миколи Новікова (згодом поліція відпустила його через наявність алібі). Також у телефоні є скрини відео з камер спостереження, на яких видно одного з засуджених виконавців, Віктора Горбунова, під час купівлі кислоти. Крім того, Левін моніторив коментарі силовиків щодо нападу на активістку.

Адвокати Левіна говорять, що за розслідуванням тоді стежила вся країна, тож це аж ніяк не доводить причетність їхнього підзахисного до злочину. В телефоні були й скриншоти відео з місця вбивства Віталія Олешка «Сармата» в Бердянську — чоловіка застрелили того ж дня, коли Катерину Гандзюк облили кислотою.

Фото поліції, на якому зображений засуджений за придбання кислоти Віктор Горбунов. Зображення збережене в телефоні Левіна після нападу на активістку.надане hromadske

Про питання бізнесу

У смартфоні Левіна знайшли ще й чимало робочих документів: дозволи, ліцензії, свідоцтва, паспорти іноземних громадян і громадян України, чорнові записи та чеки. «Його господарства були оформлені на інших людей, а ще він "вирішував питання" з владою та правоохоронцями для фермерів, які мали проблеми з документами, на яких чинили тиск. Автомобілі вони перепродавали», — розповіли нам джерела в офісі генерального прокурора.

Що ж до Олешківського лісу (про незаконну вирубку якого писала Катерина Гандзюк) — наші джерела в Офісі генерального прокурора зазначили, що є докази участі Левіна у незаконній схемі. Це підтверджують свідчення очевидців і частково виконавців нападу, які отримували завдання «охороняти ліс».

Натомість сам Олексій Левін запевняє, що ніколи не був причетним до незаконної вирубки лісу, ба навпаки — захищав його. На питання щодо того, чи займався цим його батько, чоловік не відповів.

За нашою інформацією, ситуація з вирубування так і не змінилась на краще: деревину й надалі незаконно вивозять.

Про війну з активістами та зв’язок з іншими фігурантами

Як видно з телефону Левіна, він активно спілкувався з засудженими у справі Гандзюк: Сергієм Торбіним та Ігорем Паловським, — а також із адвокатом Владислава Мангера Андрієм Мурашкіним та нинішнім свідком обвинувачення Дмитром Диновським. Крім того, з листування випливає, що він активно стежив за іміджем Владислава Мангера, залишав коментарі під негативними постами про ексголову облради та збирав акції на противагу місцевим активістам і на підтримку Мангера. «Ну, Левін був саме силовим блоком. Разом із керівником федерації боксу Трутнєвим. Саме вони займались підбором спортсменів, атошників, які виходили на акції в підтримку Мангера», — розповів нам мешканець Херсону та свідок у справі. Контакт Трутнєва також є в телефонній книзі Левіна.

Також там є контакт «Кирил СБУ» — і це, на думку сторони обвинувачення, свідчить про наявність зв’язків у різних правоохоронних органах.

Обвинувачений Олексій Левін (Москаленко) в Апеляційному суді міста Бургас. Березень 2020 рокуВікторія Рощина/hromadske

Що каже Левін та захист?

Сам Олексій Левін пояснив, що не заперечує факт знайомства з Владиславом Мангером, але запевняє: той не підтримував його фінансово — Левін був заможним ще до їхнього знайомства. «Я приїхав з Іспанії, продав будинок, тут придбав собі Мерс. Це було ще до знайомства з Владиславом Миколайовичем», — сказав Левін. Під час допиту він заявив, що «покарати Гандзюк» його свого часу просив колишній заступник голови Херсонської ОДА Євген Рищук (також Миколайович), і додав, що він тоді відмовився це зробити.

Інформацію на телефоні називає «нісенітницею» та заявляє, що якби там було щось справді важливе — він би не залишив його вдома перед від'їздом. «Після того, як я поїхав, у мене вдома бували родичі — провітрювали житло, годували тварин. Якби там було хоч щось, що доводило б мою провину (я не кажу за Владислава Миколайовича), то хіба я не сказав би їм це прибрати? Я думаю, це дискусія ні про що», сказав у суді Левін.

Ми намагалися поставити йому уточнювальні питання щодо довідки про Катерину Гандзюк, зідзвонів з Мангером і його бізнес, проте розмовляти в суді Левін відмовився й запросив нас до СІЗО — там, за його словами, він готовий поспілкуватися.

Сторона захисту взагалі наголошує на тому, що після вилучення в телефон могли внести інші дані та сфальсифікувати докази. Адвокати наполягатимуть на допиті експерта, який перевіряв смартфон.

Водночас адвокат Олексія Левіна Максим Стригун нам у коментарі зазначив, що його підзахисний не заперечує того, що він стежив за діяльністю Катерини у соціальних мережах, бо «хотів у владу». «Але він стежив і за іншими особами, які писали про корупцію», — зауважив адвокат. Він наголосив ще на тому, що відео з лазні обрізали. «Напівправда не є правдою. Я маю питання до того, як це все подає прокурор, чому не в повному обсязі. У цій справі він суб'єктивний, але моє прохання про його відвід суддя не задовільнила»,— сказав Стригун.

Що зі справою і коли очікувати на вирок?

Наразі в судовому процесі завершують дослідження письмових доказів — надалі перейдуть до допиту потерпілих і свідків. Після цього плануються дебати, а далі суд нарешті ухвалить рішення. Сторони у справі сподіваються, що у 2022 році суспільство почує вирок.

Ані Олексій Левін, ані Владислав Мангер не визнають своєї вини.