«Боже, храни короля». Як відбулася коронація Чарльза ІІІ (ФОТО)

Церемонія коронації Чарльза ІІІ, яка відбулася у Лондоні 6 травня, стала першою для Великої Британії за сімдесятиріччя: королева Єлизавета ІІ найдовше в історії Сполученого Королівства перебувала на престолі. Для переважної більшості британців — та й світу теж — коронація нового монарха стала першою в їхньому житті.
Деякі особливо палкі шанувальники британської монархії за кілька днів займали місця біля маршруту процесії. Традиційно він пролягає від Букінгемського палацу, головної резиденції королівської сім’ї, до Вестмінстерського абатства — однієї з ключових споруд для англіканської церкви й місця, власне, коронації.

Для забезпечення громадського порядку в Лондоні були задіяні безпрецедентні заходи безпеки: понад 11 тисяч поліцейських, шість тисяч військовослужбовців, а також заборона на будь-які дрони.
Та антимонархічним протестам це не завадило: кілька сотень людей зібралися ще до початку коронації на Трафальгарській площі в Лондоні, де встановлена найбільша статуя Карла (Чарльза) І — тезці нинішнього короля не пощастило позбутися голови під час революції в XVII столітті. Пізніше до противників монархії долучилися й екоактивісти з руху Just Stop Oil. Їхні акції були здебільшого мирними, та поліція все ж затримала понад пів сотні людей.

До Вестмінстерського абатства ще з ранку суботи прибували почесні гості — представники 203 країн світу, зокрема близько сотні глав держав, серед яких, звісно, й монархи. Україну представляли прем’єр-міністр Денис Шмигаль і перша леді Олена Зеленська.
Також були запрошені чинний і колишні прем’єр-міністри Великої Британії, зокрема Борис Джонсон і Тереза Мей. Ріші Сунак ще й узяв безпосередню участь у церемонії, зачитавши уривок із Біблії. А як зауважили ЗМІ, вперше в британській історії країна має одразу сімох колишніх глав уряду при житті, що само собою свідчить про серйозну політичну нестабільність останніх років.

Із членами парламенту склалось інакше: оскільки фізично місця вистачило б не всім, запрошення до Вестмінстерського абатства отримали тільки до пів сотні депутатів Палати громад і Палати лордів. Решті ж виділили місця в загородженій зоні на Парламентській площі — якраз біля в’їзду карети королівського подружжя.
У Вестмінстерському абатстві також можна було побачити багатьох британських і не лише знаменитостей, наприклад: Емму Томпсон, Кеті Перрі й Ніка Кейва.

І, звісно ж, на найважливішу для королівської сім’ї подію зібрались майже всі члени родини — аж до онуків та двоюрідних братів і сестер. Були й принц Ендрю, який загруз у скандалах через зв’язки з покійним мільярдером Джеффрі Епштейном, і принц Гаррі, який із сім’єю нині мешкає у США. Запрошували, до речі, й Меган Маркл, дружину Гаррі, проте вона відмовилася: за неофіційними даними — у зв'язку з тим, що в старшого сина герцогині Сассекської саме був четвертий день народження.


Чарльз ІІІ прагнув і був змушений зробити свою церемонію коронації не такою, як у покійної матері.
Почнімо хоча б з того, що процесія від Букінгемського палацу до Вестмінстерського абатства була вчетверо коротшою, ніж у Єлизавети ІІ. Чинний монарх подолав шлях у кареті менш як за сорок хвилин — планували за трохи більше часу, але впоралися навіть швидше. А от його мати у 1953 році їхала в процесії аж п’ять годин.
Можна було б списати це на економію — як, приміром, і вчетверо меншу (дві тисячі проти восьми) кількість почесних гостей. І певною мірою це справедливе зауваження, адже нині Велика Британія, як і багато країн світу, потерпають від інфляції цін на енергоносії та продукти, а країну вже не перший місяць струшують страйки працівників.

З іншого ж боку, у Великій Британії 1953 року теж не було значного достатку і навіть частково діяла карткова система розподілу продуктів, запроваджена в умовах дефіциту під час і після Другої світової війни.
Ще одна прикметна відмінність Чарльзової коронації від Єлизаветиної — скасування церемонії «поклоніння перів», за якої британська аристократія по черзі схилялася перед монархом і клялася йому у вірності. Її замінили на «поклоніння народу»: кожен охочий — хоч у Лондоні, хоч за екраном телевізора — міг повторити обітницю, виголошену архієпископом Кентерберійським Джастіном Уелбі. «Фізично» схилявся й клявся на вірність королю лише спадкоємець престолу принц Вільям.

До Вестмінстерського абатства — і ось чергова відмінність — Чарльз і Камілла прибули в новій кареті Diamond Jubilee, створеній на честь діамантового ювілею Єлизавети ІІ. У ній навіть є амортизатори, щоб зменшити трясіння під час дороги, та кондиціонер (який навряд би знадобився в прохолодну дощову погоду). А вже назад королівське подружжя вирушило в традиційній золотій кареті, яку на коронаціях використовували останні двісті років.

Перш ніж розпочнеться церемонія коронації до Вестмінстерського абатства вносять королівські регалії — ніби символ того, що до них ще потрібно дійти. Найважливіша з них — корона Святого Едуарда, яку надягають на голову майбутнім королю чи королеві та яка завжди, окрім коронації, зберігається під пильним наглядом у лондонському Тауері.
Чарльз заходить до зали Вестмінстерського абатства (синьо-жовте оформлення якої не одному глядачу здалося символічним). Після представлення — частини церемонії, під час якої монарх по черзі дивиться на кожну із чотирьох сторін світу і його «представляють» — він складає присягу на Біблії, де (знову-таки, вперше) згадує необхідність підтримувати інші релігії, окрім християнської.

Характерно, що саме після цього уривок із Біблії читає прем’єр Сунак, індуїст за віросповіданням. А вже на виході з Букінгемського палацу Чарльз ненадовго зустрінеться з лідерами різноманітних конфесій.
Після проповіді архієпископа Кентерберійського настає важлива частина коронації — помазання. Вона єдина відбувається (відносно) таємно — так, щоб не бачили сторонні очі, за спеціальною ширмою.
І, зрештою, починається етап вручення королівських регалій: від меча й скіпетрів до вже згаданої корони Святого Едуарда. Момент, коли архієпископ Кентерберійський кладе корону на голову новому монарху, і є фактично тією самою коронацією.

Водночас поруч урочисто грають на трубі, а в усій Британії та заморських територіях звучать гарматні салюти.
Потім настає згадане вже поклоніння королю принца Вільяма, а також коронація Камілли — їй на голову надягають корону королеви Марії, яка була виготовлена на початку ХХ століття (раніше в таких випадках виготовляли окремі корони), й оголошують її королевою-консортом.
І все це перемежовується хоровим співом, а насамкінець — виконанням гімну «Боже, бережи короля» (так, після смерті Єлизавети ІІ його довелося трохи переписати).

Як і планувалося, невдовзі після 15:00 Чарльз і Камілла вирушають на кареті назад, до Букінгемського палацу, за ними — члени королівської родини. Уже в палаці вони вийшли на балкон, звідки махнули рукою людям, які зібралися неподалік. Урочистості завершуються прольотом військової авіації (у зв’язку з негодою його скоротили), що лишив дим у кольорах британського прапора.

На цьому святкування формально не завершується. Адже у неділю, 7 травня, в усій Британії організовують вуличні ярмарки, а ввечері відбудеться великий концерт у Віндзорському замку (Кеті Перрі теж там співатиме).А понеділок у Британії стане додатковим вихідним, який людей закликають присвятити волонтерству.

- Поділитися: