Прибічники членства Британії в ЄС влаштували акцію неподалік британського парламенту в Лондоні, Велика Британія, 29 березня 2018 року
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Прем’єрка Великої Британії Тереза Мей відклала на невизначений термін голосування у парламенті за угоду щодо Brexit. Воно мало відбутися 11 грудня. Угода, яку майже два роки готували Велика Британія та ЄС, викликала невдоволення більшості депутатів. Саме через брак підтримки Мей скасувала голосування.

Головним каменем спотикання стало питання про те, як виглядатиме єдиний сухопутний кордон Великої Британії з ЄС, між Північною Ірландією та республікою Ірландія. У своєму виступі у парламенті Тереза Мей заявила, що вестиме перемовини з ЄС щодо змін до угоди. У Брюсселі наполягають: нинішній варіант угоди ― єдиний можливий. Представники опозиційної Лейбористської партії у парламенті закликали до відставки Терези Мей і проведення нових виборів. Якщо цей сценарій реалізується, цілком можливим є другий референдум щодо Brexit. Що думають британці щодо Brexit? Якими є аргументи його прибічників та противників?

Нік Оттервел, фермер, який вирощує салат, Кент:

«Більшість наших працівників ― це сезонні робітники з Болгарії та Румунії. Коли на референдумі британці проголосували за вихід з ЄС, це підірвало моральний дух багатьох співробітників. Вони питали: «чому британці не хочуть, щоб ми тут працювали? Що трапиться у 2019-му, чи зможу я знову поїхати до Великої Британії на сезонну роботу?». Оскільки політики дуже повільно реагують, ми досі не можемо відповісти на це питання. Очевидно, нам доведеться дуже постаратися, щоби знайти нових працівників. Є ризик, що врожай залишиться не зібраним».
Нік Оттервел
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Гевін Таулер, член Партії незалежності Великої Британії (UKIP) протягом 14 років, Лондон:

«Ніхто не каже, що світ стане ідеальним після Brexit, але я не пригадаю випадку у світовій історії, коли більше свободи було гіршим варіантом, ніж менше свободи. Нашій нації і громадянам буде ліпше, якщо ми самі, а не Євросоюз, керуватимемо власною країною. Боюся, що угода, яку підтримає парламент і ЄС, буде угодою про Brexit лише на словах. Я впевнений, що ЄС заблокує будь-яку угоду, прийнятну для британського народу. У таборі тих, хто виступав за те, щоб залишитися в ЄС, повно фанатиків, європейських націоналістів, які не зупиняться ні перед чим. Вони думають, що люди дурні і неосвічені».
Гевін Таулер
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Джейн Пірс, прибічниця членства Британії в ЄС, Лондон:

«Я пишаюся громадянством Євросоюзу. Я жила у Франції та Іспанії і хочу, щоб мої діти так само легко могли це зробити. Brexit ― це автобус, у якого відпали колеса. Після референдуму вся нація була шокована. Вражає і те, що депутати не говорять про Brexit між собою і з громадянами. Після виходу з ЄС Британія виглядатиме як безпомічний жук, який перевернувся на спину».
Джейн Пірс
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Річард Тайс, менеджер з продажу нерухомості, прибічник Brexit, Лондон:

«Угода про ЄС і спільний ринок погана для нас, вона не працює. Ми могли би бути великою суверенною нацією з сильною економікою, західним Сингапуром. Існує невелика група елітних політиків, коментаторів та частини медіа, які не вірять у демократію, якщо вона відбувається не по-їхньому. Вони ігнорують той факт, що це було епохальне рішення і що уряд має виконувати волю народу. Якщо буде другий референдум і буде зупинено Brexit, це підірве довіру до наших демократичних інституцій, і ми будемо в повній невизначеності. Інвесторів відлякає не Brexit, а ризик уряду марксистів на чолі з Корбіном (лідер опозиції Великої Британії ― ред.). Якщо лідери країни керуватимуть розумно, через якийсь час люди озирнуться і скажуть: у Британії все чудово, навіщо були всі ті суперечки?».
Річард Тайс
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Стівен Брей, прибічник членства Великої Британії в ЄС, Лондон:

«Я хочу залишитися в ЄС через соціальну несправедливість. Ті, кого ошукали, переконуючи голосувати за Brexit ― це люди з бідніших регіонів, і вони заплатять за це високу ціну. Я хочу сказати «брекзитерам»: ви вчинили неправильно, ви одурили людей і через вас ми стоїмо на краю прірви. Гляньте, якої шкоди ви завдали, і це ми навіть не вийшли з ЄС! Ще є час передумати. Подивіться правді у вічі. Експерти не брехали, на те вони й експерти, наша економіка справді страждає».
Стівен Брей
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Патрік Мінфорд, професор прикладної економіки в Бізнес-школі Кардиффа, Лондон:

«ЄС ― це антонім вільного ринку. Спільний ринок лише заважає конкуренції. Євросоюз ― це протекціоністська організація. Вона створила високі тарифи і стандарти для того, щоб не допускати інші економіки, штучно підвищуючи ціни за рахунок споживачів. ЄС захищає європейських виробників, не британських. Це аморальна система, яка краде ресурси інших країн. Це погано для Британії, адже вільний ринок означає нижчі ціни, конкуренцію, покращення соціального становища і ринку праці. Міграція є ключовим аспектом. У Британії не потрібно мати роботу, щоби отримувати соціальні виплати, дискримінація заборонена, і цим зловживають громадяни ЄС. Це погано відображається на нашій системі охорони здоров’я, адже чверть мільйона дорослих не платить податки у Великій Британії».
Патрік Мінфорд
Фото:

EPA-EFE/NEIL HALL

Автор: Ніл Холл, фотокореспондент європейської пресфотоагенції EPA
Редакторка: Ольга Токарюк
Поділитись: