Президент Володимир Зеленський на зустрічі з рабинами, Київ, 25 серпня 2020 року
Фото:

Офіс президента

Президент Володимир Зеленський провів зустріч з рабинами і закликав їх допомогти вмовити вірян не їхати цьогоріч в Умань на святкування Рош га-Шана (Новий рік для юдеїв).

Про це повідомляє прес-служба глави держави.

На зустрічі Зеленський зазначив, що масові заходи дають приріст хвороби «в рази».

«Масове святкування Рош га-Шана призведе до колосального колапсу. Це буде колапс в Україні, потім це буде колапс в інших країнах», — наголосив він.

Також президент розповів, що говорив з прем’єром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху, і той просив українську владу закрити Умань для паломників.

Рабинів, які прийшли на зустріч, Зеленський попросив звернутися до єврейської громади із закликом уникати масового скупчення людей на Рош га-Шана цьогоріч. Він зокрема нагадав, що обмеження запроваджували і на християнський Великдень.

Як кажуть в Офісі президента, представники юдейських релігійних організацій розуміють ситуацію і намагаються донести це до вірян.

«Ми зробимо все можливе, щоб передати ваш меседж. Ми розуміємо, що відбувається, і наскільки це важливо», — сказав зокрема голова Ради Федерації єврейських громад України рабин Меїр Стамблер.

А головний рабин Києва Яків Дов Блайх заявив про важливість «нормативного регулювання ситуації», а також запропонував обмежити в’їзд не тільки для іноземних паломників, а й для внутрішніх.

«Є збори людей, які живуть в Україні. Важливо, щоб було всім зрозуміло, що є рамки законодавства», — сказав він.

Що з паломництвом до Умані цьогоріч?

Рабин Яків Дов Блайх, вочевидь, не просто так згадав про «нормативне регулювання», бо у цьому питання наша держава не дає чіткої і детальної відповіді — як вона планує запобігти згаданому президентом «колапсу», якщо в Умань приїдуть тисячі паломників.

Держава в особі низки високопосадовців і самого Зеленського неодноразово казала про небезпеку масових зібрань в Умані, у зв’язку з чим в’їзд паломникам нібито обмежили. Однак досі незрозуміло, яким чином, і як воно працюватиме. Раніше МВС повідомило про «технічні обмеження», але що це означає — не уточнило.

Сьогодні, 25 серпня, в новині про традиційну нараду щодо протидії коронавірусу за участі Зеленського Офіс президента повідомив: «На прохання прем'єр-міністра Ізраїлю ухвалено рішення про суттєве обмеження паломництва хасидів до Умані для святкування Рош га-Шана». Все. Більше жодних деталей, як це працюватиме.

Навіщо вірянам їхати саме в Умань?

Представники однієї з течій юдаїзму — брацлавські хасиди — здійснюють паломництво до Умані, бо в місті розташована могила засновника цієї течії — рабина Нахмана з Брацлава. А роблять вони це на новий рік за юдейським календарем, цьогоріч він припадає на 18-20 вересня.

Поділитись: