Бурштинові війни перекинулися на Житомирщину

Watch on YouTube

Це так званий «бурштиновий клондайк», що неподалік села Обище на Житомирщині. Ще вчора тут працювали близько двох, а то й трьох сотень копачів. Переважно місцевих.

І тому чужинцям тут не раді. Тим паче, якщо непрохані гості – це три десятки озброєних чоловіків, які приїхали, аби вигнати місцевих.

Третього червня в селі Обище неподалік Олевська сталася коротка і кривава сутичка. Про стрілянину між місцевими і приїжджими написав у соцмережі депутат Олевської міськради Олександр Ніколайчук.

ОЛЕКСАНДР НІКОЛАЙЧУК, депутат Олевської міської ради:

– Місцеві жителі зранку в четвер мені зателефонували, повідомили, що в селі Обище невідомі особи в’їхали на декількох позашляховиках із застосування зброї та сили витіснити місцеве населення із території добутку бурштину.

За свіченнями, зі зброї гості мали помпові рушниці, гумостріли, взривпакети та навіть вогнепальну зброю. Після словесного конфлікту прямо на «клондайку» розпочалася стрілянина, яку було чути на все село. На допомогу копачам прибула підмога. Непроханих гостей вигнали. Та лише двоє з них звернулися у місцеву лікарню. Їх оглядав лікар Микола Третьяков.

МИКОЛА ТРЕТЬЯКОВ, заступник головного лікаря Олевської ЦРЛ:

– Ушибы лица, головы, перелом носа у обоих. Рана была на голове у одного, у второго гематомы множественные лица. Ну, было видно, что в основном приходились в лицо. И была у одного гематома предплечья, а у второго – поясничной области. Больные так, как говориться, не попрощавшись, уехали, возможно, по месту жительства.

Лікар згадує, що один з потерпілих мав татуювання, а самі хлопці були «спортивні». Поки він надавав допомогу пораненим, п’ятеро їхніх товаришів пильнували на коридорі.

З місцевих до лікарні офіційно не звернувся ніхто.

Напевне, найбільше від конфлікту постраждали автівки гостей, ледве не по мільйону кожна. Фото швидко розлетілись мережею.

Як бачимо, машин уже немає, але дуже відчутно запах… запах палива. І, як розповідали місцеві, поки приїхала поліція, вони навіть встигли поприбирати все скло, там, напевне, речові докази і позакидати в автівки.

Це все, що нам вдалося дізнатися від місцевих, бо тут у кого не спитай – ніхто нічого не бачив.

– Скажіть, ви хоть бачили, що вчора відбувалося?

– Без поняття.

– Є хоть одна людина тут в селі, щоб бачила?

– Без поняття. А шо тут було?

А якщо й бачив, то тільки чужинців – не з цього села.

– А шо я бачила, я вже бачила як уже токо машини білі, ото я бачила. Там всі чужиє були люди. Там наших не було.

– А я знаю, як переверталі. Прибигли з туда тиї всі обозльонние шо вони пообстрілювалі людей пулямі. Да приїхалі да й переверталі. Тиї втекли машинамі

Єдині беззаперечні безпосередні учасники вказаних подій, яких нам вдалося зустріти – це ось ці автомобілі.

За інформацією олевської поліції, обидва крайні автомобілі були на місці подій перевернуті, а цю автівку знайшли згодом в лісі. Оскільки на жодній з них не було автомобільних номерних знаків, кажуть, і досі встановлюють за номерами кузовів та іншими ідентифікаційними ознаками.

Оскільки досі не встановлено, кому належали автомобілі, власників навіть не розшукують. Місцеві не сприяють розслідуванню, каже керівник олевської поліції.

МИХАЙЛО БРЕНЗОВИЧ, в.о. начальника Олевського відділення поліції:

– Нами було доставлено до місцевого райвідділу близько десяти осіб, які опитані, опрацьовані, однак вони будь-яких свідчень по цих подіях не можуть надати і не зізнаються в тому, що вони були учасниками чи не були учасниками цих подій.

Учасників сутички не встановлено, зброї не вилучали, гільзи, знайдені на клондайку – на експертизі. Оскільки ніхто не висунув претензій, кваліфікація інциденту – хуліганство. А тим часом у соцмережах копачі пишуть про когось на прізвисько «Кримський»:

МИХАЙЛО БРЕНЗОВИЧ, в.о. начальника Олевського відділення поліції:

– Особи на прізвисько «кримський», я чув, що є такі. Приблизно для нас відомо, що це за людина. Однак чи був він під час події на території Олевського району, ми не можемо сказати.

Утім, уже точно відома причина візиту людей зі зброєю, і це не просто спроба віджати «клондайк». І депутат, і поліція кажуть, що яблуком розбрату стала конкретна «земельна ділянка». Приїжджав начебто її власник, який ще до сутички намагався попросити звідти копачів.

ОЛЕКСАНДР НІКОЛАЙЧУК, депутат Олевської міської ради:

– Напередодні, за день, як мені повідомили. За день, до дня конфлікту невідомі особи просто ходили по території видобутку бурштину і підходили до робочих і пояснювали, що у вас є 20 хвилин на звільнення території, тому що у вас виникнуть серйозні проблеми.

Активність місцевих копачів зачепила щонайменше 15-ть земельних ділянок площею від половини до трьох гектарів. Дві з них орендує агрофірма «Мрія Олевськ 2012», власники інших – переважно мешканці Житомирської області, про яких пошуковики нічого не розповідають. Належність ще п’ятьох чималих ділянок у реєстрах не відображена.

Якщо право на майно належно підтверджене документами, візит і дії власників можуть бути повністю законними, – кажуть юристи.

ОЛЕКСАНДР БРАЖНІКОВ, адвокат:

– Що стосується стосується права на охорону свого майна, то це право є невід’ємним. Кожен має право охороняти своє майно і дбати про його збереження всіма дозволеними методами.

Зовні конфлікт вщухнув так само швидко, як і спалахнув. Та його продовження – помста бурштинокопачам – може не забаритись. Подібні ситуації на Поліссі – не новина. Нелегальні копачі вперто захищають свої клондайки від умовних «загарбників», навіть якщо ті є власниками землі. Та земля, як така копачів хвилює мало – особливо коли вони вже дістали звідти те, що їх цікавило.

Дмитро Бондар, Рівненське агентство журналістських розслідувань для проекту "Слідство.Інфо"