Чекап організму: навіщо обстежуватися щороку та скільки це коштує

Кожна людина від 25—ти щороку повинна проходити повний чекап організму. Це допоможе запобігти потенційній хворобі або виявити її на ранніх етапах, коли лікування буде найрезультативнішим. Разом із медичною лабораторією ДІЛА та їхнім лікарем загальної практики сімейної медицини Ігорем Неліним розбираємося, які види скринінгів існують, як часто їх треба проходити і хто перебуває в групі ризику.
Що таке чекап організму?
Це комплексне обстеження організму через лабораторні та функціональні дослідження.
Кожен, хто підписав декларацію із сімейним лікарем, може безплатно пройти низку базових аналізів. Але для того, щоб мати повнішу картину стану свого організму, приватні лабораторії пропонують пакети обстежень зі значно більшим переліком аналізів. Серед них і ДІЛА.
Навіщо проходити чекап, якщо нічого не турбує?
З віком в організмі людини відбуваються гормональні зміни, збільшується ризик мати певні хвороби. Деякі можуть себе ніяк не проявляти на ранніх стадіях, хоча перебувають в активній фазі розвитку. Так часто трапляється з онкологічними та хронічними захворюваннями. Виявити їх можна лише завдяки діагностиці.
З чого варто почати, якщо я хочу пройти профілактичне обстеження?
Спершу варто звернутися до свого сімейного лікаря. Він порадить, який саме пакет із дослідженнями обрати — відповідно до хвороб, які ви мали раніше або могли успадкувати.
Якщо у вас немає сімейного лікаря, можна звернутися в лабораторію, де вам порекомендують належний пакет аналізів відповідно до ваших потреб.
Кому і як часто потрібно проводити повний чекап організму?
Лікар Ігор Нелін радить кожній людині що три місяці обстежувати організм і проходити скринінг, до якого входить загальний розгорнутий аналіз крові, сечі й глюкози у венозній крові.
«Людям, які працюють фізично, мають підвищений рівень небезпеки на роботі, страждають від постійних стресів і недосипання, я рекомендую здавати ці аналізи щомісяця», — зазначає лікар.
Від 25-ти і щороку надалі Нелін радить проходити профілактичні обстеження організму, навіть якщо людина не має жодних скарг або симптомів хвороб.
Які види чекапів існують? Від чого залежить їхній вибір?
Приватні лабораторії пропонують десятки видів чекапів. На їхню доцільність впливає вік, стать, рекомендації сімейного лікаря, попередні хвороби або нинішні скарги пацієнта.
Наприклад, для перевірки загального стану організму варто обирати універсальну програму за віком.
Якщо пацієнт хоче перевірити стан свого репродуктивного здоров’я, щитоподібної залози або серця, необхідно обирати відповідну програму обстеження.
Ігор Нелін також радить чоловікам від 35, а жінкам від 40 щороку проходити скринінг на онкозахворювання. Раніше — тим, хто має обтяжену спадковість, працює на особливо небезпечних виробництвах, має контакт із канцерогенами в побуті.
Що входить у чекап?
Усе залежить від виду скринінгу. У стандартний профілактичний чекап для жінки 25-45 років входить низка аналізів. Завдяки їм можна оцінити систему кровотворення, наявність запальних, інфекційних, онкологічних, алергічних процесів в організмі, стан щитоподібної залози, ризик розвитку цукрового діабету, функції прищитоподібних залоз, ризик розвитку серцево-судинних захворювань, виникнення тромбозів, функції печінки, нирок. Для чоловіків такий чекап відрізнятиметься декількома аналізами.
А завдяки скринінгу серцево-судинної системи можна оцінити ризик розвитку атеросклерозу, судинних захворювань мозку, ішемічної хвороби серця, інфаркту, вуглеводного обміну, роботу щитоподібної залози, ризик розвитку серцевої недостатності, баланс електролітів, роботу нирок.
Скільки часу потрібно, щоб пройти чекап?
Достатньо одного візиту до лабораторії.
Я здав аналізи і пройшов обстеження. Що далі з ними робити?
Якщо ви проходили обстеження за рекомендацією сімейного лікаря, то з результатами варто йти до нього на прийом.
У деяких лабораторіях у вартість скринінгу входить і консультація профільних лікарів.
У медичній лабораторії ДІЛА медики роз’яснюють результати у разі потреби клієнта. Вони не ставлять діагнозів і не призначають лікування. Для цього потрібно додатково звертатися до профільних лікарів та в жодному разі не займатися самолікуванням.
Якщо я нещодавно перехворів на COVID-19, чи потрібно проходити скринінг, аби переконатися, що організм у нормі?
Лікар Ігор Нелін зазначає, що немає уніфікованої програми, яка би вказала, що людина одужала після коронавірусу й відновилася. Скринінг варто проходити під час хвороби.
Для цього в лабораторіях є пакети на різну кількість показників, завдяки яким можна виявити, чи матиме людина ускладнення.
«Якщо перебіг буде важким і деякі показники матимуть відхилення від норми — так, тоді, можливо, буде розвиток ускладнень. Я рекомендую обирати скринінг на якомога більшу кількість показників. У такому разі лікар буде обізнаний із відповідями організму пацієнта на збудник хвороби, на її перебіг, знатиме його індивідуальні особливості».
Скільки коштує повне обстеження організму?
Ціна залежить від виду скринінгу та лабораторії, де ви будете його проходити. У медичній лабораторії ДІЛА профілактичний скринінг коштуватиме від 1 200 до 1 800 гривень. Онкологічні скринінги — від 500 до 1 000 гривень.
Партнерський проєкт створений на правах реклами. Над проєктом працювали: авторка Олеся Біда, креативні продюсери Микола Охотник та Вікторія Слобода, дизайнерка Тетяна Присяжнюк.
- Поділитися: