Через підрив греблі Каховської ГЕС чотири мережі зрошувальних каналів залишилися без води — BBC

Вода тече через зруйновану Каховську греблю у Новій Каховці, середа, 7 червня 2023 року
Вода тече через зруйновану Каховську греблю у Новій Каховці, середа, 7 червня 2023 рокуAP

Унаслідок підриву російськими окупантами греблі Каховської гідроелектростанції без води залишилися чотири мережі зрошувальних каналів.

Про це пише BBC з посиланням на аналіз супутникових знімків.

Супутникові знімки показують, що рівень води в Каховському водосховищі й каналах, які живляться від нього, і далі падає, зазначає BBC.

Окрім того, що ці канали були джерелом питної води для значної частини Півдня України, вони також забезпечували зрошення величезних площ сільськогосподарських угідь.

BBC розглянула на супутникових знімках чотири входи до каналів, і зауважила, що до 15 червня усіх їх було від'єднано, оскільки рівень води у водосховищі й далі падав.

Подальші зображення показують, що резервуар, який раніше містив 18 кубічних кілометрів води, значно висох.

Першими на поверхню вийшли мілкіші частини водосховища, де можна побачити частину оригінальної форми Дніпра до будівництва греблі в 1956 році.

BBC зауважує, що канали досі містять воду далі від резервуара. Невідомо, скільки часу знадобиться, щоб вони висохли.

Перед повномасштабним вторгненням канали живили водою 5,8 тисячі квадратних кілометрів полів по обидва береги Дніпра. Понад половини території залежало від зрошувальних систем, наголошує британська компанія телерадіомовлення.

За даними українського уряду, у 2021 році на цих площах зібрали близько двох мільйонів тонн зернових та олійних культур.

За словами Інбала Беккер-Решефа, програмного директора NASA, канали можуть почати заповнюватися мулом, якщо залишити їх сухими. Це знизить їхню ефективність, і чим довше вони залишатимуться у такому стані, тим гірше ставатиме ситуація.

Мартін Ґріффітс, голова відділу екстреної допомоги в ООН, раніше заявив BBC, що руйнування греблі матиме «великий вплив на глобальну продовольчу безпеку», описуючи цю територію як «житницю не тільки для України, але й також для світу».

Експерти попереджають, що тепер Південь України піддається більшому ризику як посухи, так і повеней, оскільки гребля допомагала регулювати екстремальні підйоми й падіння рівня води.

«Тепер цілий водозбірний басейн річки, який лежить нижче за течією, не контролюється», — сказав Яап Фліквірт, радник з управління повенями й узбережжям інженерно-консультаційної компанії Royal HaskoningDHV.

Якщо греблю не буде відремонтовано або не буде встановлено потужного захисту від повеней, деякі території можуть виявитися непридатними для заселення, оскільки будуть розташовані дуже близько до рівня річки, додав Фліквірт.

Підрив Каховської ГЕС

Він стався у ніч проти 6 червня. В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція відновленню не підлягає. Підрив призвів до підтоплень територій у Херсонській і Миколаївській областях. Через це декілька мільйонів тонн українського врожаю можуть утратити, а поля на Півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі. Через підрив греблі стався витік мастила з машинного залу гідроелектростанції: воно потекло в напрямку Чорного моря.

Норвезька компанія NORSAR проаналізувала сейсмічну активність і підтвердила, що греблю зруйновано внаслідок вибуху. Також вибух зафіксували американські розвідувальні супутники. Українська розвідка повідомила, що за цим стоїть диверсійна група росіян.

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель наголосив, що греблю не бомбардували, а знищили вибухівкою на території, яка перебуває під контролем росії. А Європарламент заявив, що руйнування Каховської греблі — це воєнний злочин росії.

Пізніше журналісти New York Times проаналізували інженерні плани й дійшли висновку, що греблю Каховської ГЕС підірвала саме росія. Зокрема, росіяни мали всі інженерні креслення, а фундамент греблі міг протистояти майже будь-якому зовнішньому нападу. Найбільш імовірною причиною руйнування греблі NYT уважає підрив ремонтного проходу, який доступний із машинного залу.