Через тисячу років після смерті двоє вікінгів із однієї сім’ї зустрілися знову. Їхні скелети розташували поруч у музеї

У Національному музеї Данії возз’єднали рештки двох вікінгів, що померли тисячоліття тому й були один одному родичами в другому коліні. Їхню спорідненість виявили під час масштабного генетичного аналізу — з’ясувалося, що проживали вони по обидва боки Північного моря, що є незвичним.
Про це повідомляє пресслужба Національного музею Данії.
Вікінги — воїни-мореплавці зі Скандинавії — жили у ІХ-ХІІІ століттях. Своїми походами вони здійснили значний вплив на розвиток європейської історії — від освоєння земель у Європі й за її межами (наприклад Гренландії) й до впливу на генетичний склад місцевого населення. Навіть англійські назви четверга й п’ятниці походять від скандинавських божеств Тора й Фріґґа (Thursday і Friday відповідно).
Позаяк вікінги були активними подорожувальниками, їхні рештки можна знайти в багатьох європейських країнах. У 2020 році міжнародна група науковців здійснила наймасштабнішу на сьогодні спробу порівняльного аналізу ДНК 442 решток вікінгів, щоб встановити між ними родинні зв’язки. Так, зокрема, і знайшовся родинний зв’язок між вікінгом, похованим у братській могилі в англійському Оксфорді, й вікінгом у Національному музеї Данії.

«ДНК-аналіз показав, що ці двоє чоловіків були родичами в другому коліні. Це означає, що вони або двоюрідні брати, або дядько й племінник», — пояснює генетик Еске Віллерслев з Копенгагенського університету. Точніше встановити спорідненість (а також те, чи могли вони один одного знати) неможливо: сучасні технології дозволяють встановити вік знахідок із точністю до 50 років.

Скелет із Данії знайшли у 2005 році на острові Фюн. Він належав чоловікові, що помер, коли йому було за 50. Життя в нього було не з легких: на рештках кісток знайшли ознаки артриту, а запалення на грудній клітці вказувало на ймовірний туберкульоз. Також відомо, що харчувався він переважно м’ясом.
Вів чоловік далеко не мирний спосіб життя: на шийному хребці в нього знайшли сліди від поранення чимось гострим, яке згодом загоїлося. А як говорить археолог Єспер Гансен із Музеїв міста Оденсе, на лівій кістці тазу в скелета є слід від меча. Ймовірно, від цього поранення вікінг і загинув, тому що воно так і не загоїлося на кістці.

Молодший родич вікінга з Фюну був знайдений у 2008 році у братській могилі в Оксфорді й помер значно жорстокішою смертю. 1002 року король Англії Етельред ІІ розпорядився вбити всіх данських вікінгів, що жили на території країни — це була реакція на їхні постійні набіги з кінця Х століття.
В одному з цих убивств разом із понад трьома десятками своїх побратимів і загинув родич вікінга з острова Фюн. Йому тоді було трохи більш як двадцять років. На черепі вікінга нарахували принаймні дев’ять колото-різаних ран, а на інших кістках виявили сліди від стріл і списів. Тепер останки цього молодого вікінга перевезли в Національний музей Данії.

Подивитися на скелети вікінгів можна буде з 26 червня, коли почне працювати тематична виставка в музеї.
- Поділитися: