Через закон про олігархів Порошенко передав акції «Прямого» і «5 каналу» новому медіахолдингу

Народний депутат від «Європейської Солідарності» Петро Порошенко передав акції «Прямого» та «5 каналу» новоствореному медіахолдингу «Вільні медіа».

Про це йдеться у спільній заяві «Прямого» та «5 каналу».

Таке рішення експрезидента телеканали пояснюють набуттям чинності закону про олігархів. Вони заявляють, нібито цей закон «створює небезпеку для подальшого фінансування та діяльності незалежних ЗМІ та опозиційних демократичних сил».

«Ні для кого не секрет, що цей закон спрямований на боротьбу не з олігархами, а з неугодними ЗМІ та демократичними опозиційними силами. Ухваленням цього закону команда Зеленського хоче запустити ручний режим управління й отримати важелі тиску на незалежні ЗМІ», — йдеться у заяві.

Телеканали запевняють, що власниками нового холдингу є журналісти, громадські діячі та опозиційні депутати, які були журналістами. 10% акцій холдингу відвели під участь трудовим колективам медіа, які стали його найбільшим акціонером. Крім того, свої акції в управління трудовим колективам передали й народні депутати, які є співвласниками холдингу.

Телеканали запевняють, що придбання акцій нібито відбулося за ринковою ціною. Ця угода також забороняє Петру Порошенку впливати на редакційну політику каналів.

Петро Порошенко був власником «5 каналу» ще з моменту його створення — 2003 року. Натомість офіційним власником «Прямого» він став лише у лютому 2021 року, коли викупив його у Володимира Макеєнка.

Тоді Порошенко заявив, що отримав низку повідомлень, нібито на засіданні Ради нацбезпеки і оборони України 19 лютого проти Макеєнка збираються ввести санкції — аналогічні тим, які раніше запровадили щодо народного депутата від «Опозиційної платформи — За життя» Тараса Козака.

Закон про олігархів

Президент України Володимир Зеленський 5 листопада підписав закон про деолігархізацію. Він набуде чинності через 6 місяців після опублікування. Після цього олігархами в Україні вважатимуться громадяни, які одночасно відповідатимуть щонайменше трьом із таких ознак:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який має монопольне становище на ринку та протягом одного року підтримує або посилює це становище;
  • має активи на понад один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більше ніж 83 мільйони доларів).

Вносити людей до реєстру олігархів та виключати їх із нього буде Рада національної безпеки й оборони.

Якщо ж людину визнають олігархом, на неї накладатимуть такі обмеження:

  • заборона робити внески на підтримку політичних партій;
  • купувати об'єкти великої приватизації;
  • фінансувати будь-яку політичну агітацію, проведення мітингів або демонстрацій із політичними вимогами та гаслами.

Олігархи також повинні подавати декларацію, як це роблять чиновники.