«Чергова поразка путіна»: чи справді росіяни тікають із Херсонщини й чому

«Чергова поразка путіна»: чи справді росіяни тікають із Херсонщини й чому

Наказ російського командування відступити з Херсона в західних медіа називають однією з найбільших невдач росії у війні. Адже це єдиний обласний центр, який вдалося захопити окупантам після повномасштабного вторгнення. 

Регіон важливий для путіна, оскільки той міг продавати його російському суспільству як успіх так званої спеціальної воєнної операції. Проте очільник кремля втрачає і цю єдину перемогу. Усе завдяки зусиллям українських захисників і захисниць. Чому росіяни тікають із Херсонщини — у матеріалі hromadske.

«Правобережжя — це вогневий мішок»

Окупанти доповідають про те, що залишають правобережжя Дніпра у найближчі терміни. Як заявив командувач військами росії в Україні сергій суровікін, загарбники мають зайняти підготовлені рубежі вже на лівому березі.

російське командування ще наприкінці вересня прагнуло вивести війська з правобережжя Херсонщини. Однак тоді, за інформацією New York Times, путін, який особисто займається стратегічним плануванням, це прохання відхилив, залишивши свої підрозділи у пастці.

«Правобережжя — це вогневий мішок. Як мишоловка, в яку заходять ворожі війська. Що довше вони там перебувають, то більше знекровлюється російська армія», — зазначає у розмові з hromadske полковник запасу Роман Світан.

За класикою ведення війни перемагає той, хто краще налагоджує свою логістику і знищує шляхи постачання ворога. ЗСУ контролюють і періодично обстрілюють мости й переправи через Дніпро, щоб не дозволити військам рф поповнювати запаси бойової техніки та боєприпасів, які невпинно скорочуються. Такий вогневий контроль установили ще в середині літа, коли почалося постачання високоточних і далекобійних систем залпового вогню HIMARS.

Українські артилеристи дістають ворога навіть на лівому березі. Кілька днів тому в ОК «Південь» повідомили про знищення приблизно 20 одиниць ворожої техніки у місті Гола Пристань.

Придушивши ворожу ППО за допомогою американських протирадіолокаційних ракет AGM-88 HARM, ЗСУ убезпечили роботу своїх безпілотників, які наводять артилерію чи РСЗВ на цілі. Також відкрилися нові повітряні коридори для роботи штурмової авіації.

«З огляду на статистику Генштабу ЗСУ вражає активність української штурмової авіації саме на Херсонському напрямку. До 15 вильотів на добу. І відповідна вогнева підтримка з боку ствольної та реактивної артилерії (від 100 до 300 вогневих завдань), а отже — уражень цілей за добу. Такий шквал вогню не міг не поставити перед супротивником питання доцільності подальшого перебування на правому березі Дніпра», — розповідає військовий експерт Дмитро Снєгирьов. Він додає, що тільки за останню добу ЗСУ завдали вогневого ураження по 10 пунктах накопичення живої сили й техніки ворога.

Як наслідок, ще з вересня сухопутні війська крок за кроком звільняють південь. За попередню добу, 9 листопада, ЗСУ повернули під контроль 12 населених пунктів. Сьогодні український прапор підняли у Снігурівці на Миколаївщині. Місто розташоване на височині, що дозволяє контролювати досить великий радіус території, а також є важливою транспортною розв’язкою.

Український військовий на звільненому районі в Херсонській області, 12 жовтня 2022 рокуAP Photo / Leo Correa

Втеча чи ІПСО?

Інформація про те, що російська армія залишає правий берег на Херсонщині, з’явилася ще 20 жовтня. Тоді журналісти «Схем» опублікували відповідні супутникові знімки, а також відео самих окупантів, які свідчать про переміщення військової техніки та особового складу на лівий берег.

А 10 листопада міжнародна команда незалежних OSINT-розслідувачів дійшла висновку, що з початку місяця росіяни активніше почали працювати над відходом за Дніпро. Свої поромні баржі вони прикривають цивільною технікою. Паралельно з цим загарбники знищують мости на Херсонщині, щоб уповільнити ЗСУ. Відомо, що вони підірвали Дар’ївський, Тягинський та Нововасилівський мости.

А втім, поки що Генштаб ані спростовує, ані підтверджує відведення російських військ із Херсона, попри відповідні заяви з боку командування росії. А радник голови Офісу президента Михайло Подоляк написав у Twitter, що говорити про вихід росіян зарано.

«Україна не бачить ознак того, що росія залишає Херсон без бою. У місті зберігається значна частина російського угруповання, у регіон стягуються додаткові резерви. Україна звільняє території, спираючись на дані розвідки, а не зрежисовані телевізійні заяви».

Він також додав, що окупанти заміновують місто, зокрема квартири мирних жителів: «За останні два тижні вони завозили мобілізованих до Херсона, мінували його, створювали вогневі точки — готували місто до дуже жорсткої війни».

За інформацією представника ГУР МО Вадима Скібіцького, наприкінці жовтня у місті залишалося від 30 до 50 тисяч окупантів. Тому ЗСУ потрібен час, аби відбити Херсон.

росіяни своїми заявами могли спробувати провести інформаційно-психологічну операцію, вважає військовий експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Ігор Козій: «Ніхто не скасовував заходи стратегічного маскування як один з елементів введення противника в оману. Тому наші війська можуть потрапити в пастку, якщо поспішатимуть. Немає підстав довіряти росіянам». 

Натомість західні аналітики Інституту вивчення війни дають більш оптимістичний прогноз. Вони називають заяву рф щодо відведення військ результатом продуманої кампанії ЗСУ: «Битву за Херсон ще не завершено, але російські війська вступили в нову фазу, віддаючи пріоритет організованому відведенню своїх військ через річку та затриманню українських військ, а не прагнучи повністю зупинити український контрнаступ».

Аналітики зазначають, що росіяни залишають частину своїх військ, щоб затримати українські сили та вивести якомога більше підрозділів. рф більше не може утримувати свої війська на західному березі Дніпра через тиск українських сил, які бʼють по російських шляхах поповнення запасів, повідомляє також Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані власної розвідки. Водночас президент Джо Байден заявив, що США заздалегідь знали про відступ росіян.

«Жаб’ячими стрибками» від Херсона до Криму 

Навіть якщо росіяни й залишать свій гарнізон у самому Херсоні, вони не зможуть утримати місто, якщо його оточать Збройні сили, впевнений військовий експерт Дмитро Снєгирьов. Він наголошує, що ЗСУ використовує тактику «жаб’ячих стрибків», яка передбачає першочергове знищення всієї ворожої інфраструктури та всіх військових об’єктів у глибині оборони противника. А вже потім — подальший наступ. Таку тактику використовують країни НАТО, вона мінімізує втрати живої сили й техніки.

«Віддзеркалюється ситуація, коли окупанти взяли під свій вогневий контроль рокадні шляхи поблизу Сєвєродонецька та Лисичанська. Тоді гарнізони цих міст були змушені відійти, хоча Лисичанськ і міг би триматися кілька місяців. Але неможливість проведення ротацій та підвезення БК змусили вивести підрозділи. Те саме відбуватиметься і в Херсоні», — зазначає Снєгирьов.

Водночас екскомандувач військ США в Європі, генерал у відставці Бен Годжес вважає, що бої навколо Херсона триватимуть кілька тижнів, після чого для Збройних сил відкриваються шляхи для деокупації лівого берега та Криму: «Щойно вони почнуть застосовувати високоточну зброю проти російських авіабаз і пунктів зберігання чи матеріально-технічного забезпечення та військово-морських об’єктів у Криму, то Крим, я гадаю, стане непридатним для оборони росіян. І саме тому, на мою думку, Україна визволить Крим до літа».

З такою думкою погоджується і Снєгирьов та додає, що в контрбатарейній боротьбі по різні береги Дніпра росіяни не будуть мати переваги.

«По-перше, артилерія радянського чи російського виробництва програє в ефективності західній. По-друге, Кримський міст пошкоджено — це унеможливлює нормальне постачання матеріально-технічного забезпечення угруповання російських військ на півдні й у Криму. Зауважте, там на 50% зменшилось вантажоперевезення — як для військових, так і для цивільних».

За інформацією британської розвідки, росія зможе повністю відновити рух автомобільною та залізничною ділянками пошкодженого Кримського мосту не раніше як у вересні 2023 року.

Однак російський наказ про переміщення військ на правий берег — логічний з огляду на військову справу, вважає американський аналітик Макс Бут.

«Східний берег силам москви буде набагато легше обороняти, тому що для продовження наступу українцям доведеться форсувати річку під обстрілом. Та хоча це рішення і є воєнною необхідністю, все-таки це принизлива поразка для путіна».

Українські військові перевіряють окопи, викопані росіянами на звільненому районі в Херсонській області, 12 жовтня 2022 рокуAP Photo / Leo Correa

Пропагандисти намагаються виправдати російське керівництво 

«Для нас життя та здоров'я російських військовослужбовців завжди є пріоритетом», — заявив міністр оборони сергій шойгу перед тим, як віддати наказ вивести війська з Херсонщини.

Втрата Херсона — це фактор, який деморалізує росіян, що підтримують політику кремля. російська пропаганда зараз намагається згладити гострі кути. Навіть згадують, як Кутузов здав Москву французам у 1812 році.

«Поки армія ціла, є надія з честю закінчити війну. З утратою армії не тільки Москва — уся росія буде втрачена. Це Кутузов. Замініть слово "Москва" на слово "Херсон". Можливо, стане зрозуміло», — написала пропагандистка маргарита симоньян.

Таке виправдовування свідчить про те, що це рішення сприймається російським суспільством негативно. А втім, навряд чи воно спровокує дестабілізацію чи протести у країні, вважає політолог Олег Саакян.

«Це монета у скарбничку під вивіскою "Поразка росії у війні", яка накопичує делегітимізацію путінського режиму в майбутньому. Але зараз рівень підтримки путіна ще надто високий».

Крім того, напередодні прессекретарка МЗС марія захарова знову заявила, що росія готова вести переговори «з урахуванням реалій на поточний момент».

«Це свідчить про те, що росія дуже зацікавлена в переговорах для того, щоб виграти час і перегрупуватися», — вважає Саакян.

А втім, як неодноразово заявляла українська влада, переговори можливі лише в разі повного виведення окупаційних військ з української території.