Черговий мітинг у Херсоні та білоруська загроза: головні події 22 березня

Уже 27—й день триває боротьба з повномасштабним вторгненням в Україну. Поки окупанти обстрілюють міста, українські військові продовжують знищувати російську техніку. Тим часом на окупованих територіях не припиняються регулярні протести, а в НАТО попереджають про ймовірне вторгнення ще й білорусів. Ми зібрали головні події російсько—української війни, що відбулися 22 березня.
Протест у Херсоні
Жителі Херсона вдруге за два дні вийшли на акцію протесту проти російської окупації. Російські війська намагалися розігнати людей сльозогінним газом.
Проте навіть це не зупинило протестувальників. Коли дим розвіявся, частина херсонців повернулася на площу.
За даними херсонського видання «Мост», мітингувальники знайшли боєприпаси, якими росіяни стріляли по мирному мітингу, а також побачили сліди влучання на стінах кінотеатру.
Білоруська загроза
Представники НАТО розповіли CNN, що білорусь може вже незабаром повноцінно приєднатися до повномасштабної війни, яку розв’язала росія проти України.
На таку загрозу відреагувала лідерка білоруської опозиції Світлана Тіхановська. Вона закликала людей не брати участі у цій війні, а тих, кого все ж змусять піти в Україну — скласти зброю та здатися українським військовим.
Тіхановська нагадала, що пряме вторгнення білоруської армії в Україну стане ганебною плямою на стосунках з українським народом і ще більше ізолює білорусів від зовнішнього світу.
Обстріли мирних міст
Окупанти продовжували руйнувати українські міста. Зокрема, ракетами дальньої дії вони обстріляли місто Лозова на Харківщині, де влучили у приватні житлові будинки, дитячий садок, школу, а також пошкодили системи опалення і декілька котелень. Відомо про щонайменше 8 постраждалих.
Обстріляли росіяни й Оболонський район Києва: загинула людина, ще троє дістали поранення. Також одна людина загинула внаслідок ракетних ударів по Павлограду на Дніпропетровщині.
А в Сєвєродонецьку російські окупаційні війська обстріляли супермаркет, де перебували люди. За попередньою інформацією, одна людина загинула, а понад 10 дістали поранення різної тяжкості.
Ліквідація російської техніки
Українські військові продовжують ліквідацію російської військової техніки. Зокрема, їм вдалося збити один із літаків російських окупантів, який останніми тижнями знищував Маріуполь. А під час боїв у Маріуполі полк «Азов» знищив 4 російські танки та декілька одиниць ворожої бронетехніки.
У Запорізькій області українські військові завдали пошкоджень черговому ворожому бойовому гелікоптеру К-52і вдарили по колонах автомобільної техніки з особовим складом російсько-окупаційних військ. Окрім того, українські артилеристи знищили командно-спостережний пункт російських військ.
Також сьогодні стало відомо, що російський військовий здав українським бійцям танк за винагороду. Сенсу далі воювати окупант не бачив, а додому повернутися не міг, оскільки командир сказав, що розстріляє його і спише на бойові втрати.
Рішення уряду
Кабінет міністрів ухвалив низку рішень, які мають адаптувати країну до життя в умовах війни. Зокрема, уряд вирішив під час воєнного стану безоплатно забезпечувати жителів зони бойових дій продуктовими наборами.
Обсяг закупівлі таких товарів затвердили в розрахунку на 10 мільйонів людей. Безоплатно доставляти ці продуктові набори для населення мають «Укрзалізниця» та «Укрпошта».
Кабмін спростив проходження гуманітарної допомоги з-за кордону. Так, для завезення гуманітарної допомоги потрібен лише один документ — декларація. Потрібно вказати відправника, отримувача, фактичне місце розвантаження, вид допомоги. А ще уряд скасував перелік товарів, які визнаються гуманітарною допомогою. Тепер не потрібно отримувати будь-які довідки від ВЦА чи інших органів влади, аби завезти гуманітарний вантаж. Це ще більше заощадить час на доставці.
Також почалися перші виплати 6 500 грн з «єПідтримки». Кошти вже отримали 500 тисяч українців, які подали заявки першого дня. Гроші надходять почергово. Загалом заявки на «єПідтримку» подали майже 4 мільйони людей.
Евакуація маріупольців
Упродовж доби вдалося евакуювати понад 7 тисяч мешканців оточеного Маріуполя. Зокрема, понад 1 100 людей евакуювали з Бердянська до Запоріжжя, ще 5 926 людей на особистому транспорті виїхали з Маріуполя до Запоріжжя.
Однак у Мангуші окупаційні війська затримали 11 автобусів та дві автівки з чотирма працівниками ДСНС, які рухались погодженим гуманітарним коридором.
Крім того, до Бердянська прибули дві вантажівки з гуманітарною допомогою. До міста прибули 24 автобуси, які 23 березня о 09:00 почнуть забирати маріупольців від міського спорткомплексу. Також завтра зранку із Запоріжжя мають виїхати додаткові автобуси та бензовоз із пальним для дозаправлення автівок маріупольців у Бердянську.
За словами очільниці Мінреінтеграції Ірини Верещук, ще щонайменше 100 тисяч жителів Маріуполя хочуть, але не можуть виїхати з міста.
Полонені посадовці та журналісти
Після тижневого полону окупанти звільнили голову Охтирської райради Сергія Кірічка. Його тиждень утримували у підвальних приміщеннях. Наразі він уже повернувся до роботи.
Також сьогодні стало відомо, що окупанти 21 березня звільнили з полону журналістку hromadske Вікторію Рощину. Нині вона на підконтрольній українському уряду території та прямує до Запоріжжя, де має зустрітися з рідними.
Проросійські ЗМІ й Telegram-канали стали поширювати відео, в якому Вікторія Рощина заперечує свої претензії до російських служб, які тримали її в полоні, й каже, що нібито вони врятували їй життя. Цей запис, який став умовою звільнення, журналістка записала під тиском російських силовиків. Усю правду про затримання та перебування в полоні Вікторія розкаже сама найближчим часом.
Водночас під Києвом на лінії фронту зник фотожурналіст Максим Левін, який співпрацював із Reuters, BBC, Associated Press, hromadske та іншими ЗМІ. Як розповів співавтор спільного документального проєкту Afterilovaisk Маркіян Лисейко, Левін поїхав на власному авто фотографувати бойові дії 13 березня.
Він залишив автівку біля села Гута Межигірська та пішов у бік села Мощун. Пізніше стало відомо, що в районі, де Левін мав працювати, розпочались інтенсивні бойові дії. Наразі невідомо, що сталося з фотожурналістом.
Більше про події 22 березня читайте у нашому текстовому онлайні.
- Поділитися: