Чи можуть риби відчувати біль? Нове дослідження каже, що це цілком можливо — і ось чому це важливо

Чи здатна відчувати ця рибка біль? Цілком можливо, що так, але точно ми поки не знаємо
Чи здатна відчувати ця рибка біль? Цілком можливо, що так, але точно ми поки не знаємоGabriel P / Unsplash

Хоча мозок риб не такий розвинений, як у людей, і не має спеціальних структур, відповідальних за сприйняття болю, це не означає, що вони нездатні його відчувати, стверджують автори нової наукової статті зі США, Великої Британії та Швейцарії.

Науковці й філософи вже тривалий час досліджують питання страждання тварин — а точніше, того, чи здатні відчувати страждання тварини, зокрема риби. Категоричну позицію в цьому питанні займає неокартезіанство, яке заперечує рівноцінність тваринного й людського страждання.

Неокартезіанці стверджують: оскільки тварини не відчувають біль так само, як люди, наше ставлення до тварин і до людей має визначатися в різних моральних координатах. Група дослідників на чолі з Кенетом Вілфордом із Техаського університету в Арлінґтоні вважає інакше.

Вілфорд із колегами посилаються на останні дослідження нейробіології болю, які вказують, що люди здатні відчувати й реагувати на біль навіть після ураження відповідальних за це ділянок мозку. Це пояснюють «нейронною стійкістю» — здатністю мозку відновлювати життєво важливі функції.

Зокрема, у 2012 році науковці написали про пацієнта на ім’я Роджер (Вілфорд був серед авторів відповідного дослідження). Через хворобу частина мозку Роджера перестала функціонувати, але на біль він реагував навіть більше, ніж звичайна людина.

Таким чином, Вілфорд із колегами висновують: заперечувати, що риби не здатні відчувати біль, бо не мають такого ж мозку, як і люди, — це те саме, що заперечувати, що риби не вміють плавати, бо не мають рук і ніг.

«Так, наше дослідження не доводить, що риби відчувають біль. Але ми стверджуємо, що аргументи на користь думки про нездатність риб відчувати біль, пов’язані з відсутністю в них певних структур мозку, є все більш безпідставними», — каже Вілфорд.

На користь цієї думки, схоже, свідчить й інше недавнє дослідження, згідно з яким восьминоги здатні відчувати біль так само, як і ссавці — це перше свідчення існування механізму реакції на біль у безхребетних.

Дослідження щодо риб було оприлюднене 22 квітня у виданні Philosophical Psychology.