Чи потрібен мозок, щоб учитися? Медузам — ні, кажуть дослідники

Карибські коробчасті медузи
Карибські коробчасті медузиЯн Білецький

Медузи змінюють свою поведінку, ґрунтуючись на минулому досвіді. Дослідники припускають, що навчання може бути фундаментальною властивістю роботи нервових клітин.

Про це пише The Guardian.

Медузи не мають центрального мозку, який є в людини. Проте коробчасті медузи мають скупчення нейронів, які діють як центр обробки візуальної інформації.

Дослідники, які вивчають крихітну карибську медузу, виявили, що ці істоти здатні вчитися на минулому досвіді. Це називається асоціативним навчанням, як-от колись собак навчили пускати слину на звук дзвінка.

Науковці кажуть, що їхні результати не були несподіванкою, оскільки здатність до навчання є вирішальною для виживання. Результати досліджень свідчать, що для медуз таке навчання може бути невід’ємною функцією нервових клітин.

«Для навчання не потрібен високорозвинений мозок; це те, що є невіддільною частиною самої нервової клітини», — сказав Ян Білецький, перший автор дослідження в Кільському університеті.

Білецький та його колеги розповіли, що вони зробили своє відкриття, записавши поведінку карибських коробчастих медуз, коли їх помістили у воду в місткості, стінки яких прикрасили смугастими візерунками, що імітують мангрові корені. А також у резервуари, які були просто пофарбовані в сірий.

У природному середовищі медузи намагалися б ухилитися від таких коренів, щоб не пошкодити свої ніжні тіла. Як виявили дослідники, у місткостях із візерунками медузи не стикалися зі стінками резервуарів, а в сірих робили це часто.