Молоді люди в медичних масках під час карантину у Києві, 7 червня 2020 року
Фото:

Чузавков Сергій/УНІАН

Тільки уявіть собі, ми говоримо про коронавірус уже півроку. Проаналізуйте, як змінилося наше життя відтоді: обмеження, заборони, складність пересування і ця маска, яка заважає дихати й жити. Через півроку пандемії, ми — журналісти — звикли під кожним матеріалом читати коментарі: «Скільки можна писати про той коронавірус?». І це зрозуміло, ми всі втомилися. Але сьогодні у щоденних звітах МОЗ побачили антирекордну кількість виявлених інфікованих — 689. А ще в тих самих коментарях щодня ми читаємо: «Ви що вірите в коронавірус?», «Чим він небезпечніший за звичайний грип?», «Навіщо тоді послаблюють карантин, якщо люди хворіють?». Ці запитання ми адресували Ігорю Кузіну, виконувачу обов'язків гендиректора Центру громадського здоров’я. Ось що він відповів.

Чому послаблюють карантин, якщо кількість хворих зростає?

Карантин ставив перед собою дві мети: не допустити навантаження на систему охорони здоров’я в цілому і розмежувати наявні епідемічні ризики. Цифри, які ми бачимо щодня, не показують, скільки людей хворіє в кожній області. У Міністерстві охорони здоров’я була довга дискусія, як ми можемо послаблювати карантинні заходи.

Ми розуміємо, що не зможемо уникнути цієї хвороби і певна частина населення перехворіє.

Щоб не зупинялася економіка і продовжувалося життя, карантині заходи в регіонах або пом’якшують, або скасують узагалі. Запровадили три показники, які мають показувати те, як розвивається хвороба: кількість випадків за останні 7 днів на 100 000 населення, охоплення тестуванням та кількість вільних ліжок в інфекційних лікарнях. Так ми можемо визначити, яка область готова. Але ми маємо враховувати не лише готовність області, а й рівень свідомості населення. У деяких регіонах почала зростати захворюваність, вони повертатимуться до більш жорсткого карантину.

Люди на літньому майданчику в ресторані у Києві, 18 травня 2020 року
Фото:

Поліщук Максим/УНІАН

Що робити, якщо сидіти в ресторані заборонено, але люди все одно сидять?

Це відповідальність кожної особи та соціуму. Якщо ми бачимо, що якийсь суб’єкт господарювання порушує карантинні вимоги, ми маємо про це повідомляти компетентні органи. Це Міністерство внутрішніх справ і Держпродспоживслужба, які можуть робити попередження чи накладати штрафи на власників закладів і підприємств. Я радив би про такі випадки повідомляти і просто не користуватися послугами такого закладу, оскільки точно знаємо, що власник нехтує здоров’ям своїх співробітників і клієнтів.

Чому на літніх майданчиках кафе сидіти можна, а ходити в театри та кіно — ні?

Ми дуже віримо, що зможемо пом’якшити карантинні заходи і в розважальних закладах. Заклади громадського харчування — це зони обмеженого ризику. Там немає замкненого простору, обмеженого кола спілкування, є можливість сісти подалі. А театри та кіно — це заклади закритого типу. Забезпечити адекватний повітрообмін або поставити певні фільтри там дуже важко. А в тих закладах людина перебуває довго, сеанс кіно — півтори-дві години. Кінотеатри і театри не є об’єктами критичної інфраструктури і не впливають на економіку держави, тому їх відкриють в останню чергу.

Чому в транспорті не дозволяють стояти, навіть якщо тримаєш дистанцію?

Це загальна норма і питання безпеки, що спочатку займають місця для сидіння, а потім — для стояння. Така норма викликана вимогами транспортної безпеки. Коли кондуктор каже, що його за це штрафують, то це неправда. Але обмежена кількість осіб у транспорті, використання захисних масок — це доцільна норма. В метро є система кондиціонування повітря, великий рівень повітрообміну в одному салоні. В такому засобі пересування інфікуватися доволі важко.

Пасажири в захисних масках для обличчя на станції метро у Києві, 10 червня 2020 року
Фото:

УНІАН

Навіщо носити маску, якщо їх усі носять під носом чи на підборідді?

Це велика помилка людей, котрі так роблять. Це питання власної безпеки і здоров’я. Ризик від того, що людина інфікується від неправильного використання засобів індивідуального захисту надвеликий. Ми не можемо перевчити все населення за два, три чи п’ять місяців. Це важке завдання, тут має працювати система постійного нагадування. Ще ефективна система — потенціал небайдужих громадян. Якщо ми бачимо, що хтось неправильно носить маску (чи інші засоби захисту) і при цьому перебуває у замкнутому просторі, я рекомендував би нагадувати правила. Робити зауваження. І правоохоронці мають передусім проводити роз’яснювальну роботу, а вже потім штрафувати.

Як зрозуміти, що безконтактний термометр показує правильно, якщо він показує 34,5?

Під час вимірювання можуть використовувати різні ділянки тіла. Зазвичай рекомендують робити заміри на внутрішній поверхні шиї. Тут артерія найближче до шкіри, і температура найбільш адекватна до температури тіла. Але це може бути незручно через комірець, краватку, шарфи тощо. Якщо міряють температуру на інших ділянках, наприклад зап’ястку, вона може показувати похибку. Це допустимо. Але якщо і там показує вище 37, то можемо мати підозру, що людина хворіє. Якщо це температура через запальні процеси чи хронічні хвороби, то я раджу пояснити це спокійним тоном людині, яка проводить термометрію. Довідки не потрібні. Таких осіб зараз можуть не допускати до публічних заходів, але піти в магазин чи торговельний центр цілком можливо.

Чи існує коронавірус, якщо з моїх знайомих ніхто не захворів? 

У нас не такі величезні цифри, як в інших країнах, але люди хворіють і шпиталізуються. У Фейсбуці купа інформації: «Як я перехворів на коронавірус», «Чим мене лікували», «Як поставили діагноз». Кожна людина, яка зустрілася з хворобою, перебуває в стані стресу, бо за нею встановлюється медичне спостереження. Я особисто знаю людей, які зараз на самоізоляції з острахом, що скоро приїде бригада і робитиме тестування. Вони в очікуванні діагнозів. І вони справді намагаються не бути публічними. У вашому близькому оточенні можуть бути такі люди, але вони не хочуть про це розповідати.

Жінка у захисній масці вигулює собак під час карантину в центрі Києва, 4 червня 2020 року
Фото:

УНІАН

Чи допоможе вакцина від грипу не заразитися коронавірусом?

На жаль, вакцинація від грипу не захищає від коронавірусної інфекції. Вона допоможе поставити правильний діагноз, коли людина матиме поєднану інфекцію: і грип, і коронавірусну хворобу, або коли людина захворіє під час епідеміологічного сезону.

Скільки максимально можуть робити тест на коронавірус? Що робити, якщо чекаєш довше тижня?

Я хотів би звернутися до лікарів, які беруть забір. У направленні є категорія «пріоритетність». Це вказівка для лабораторії, що цей зразок треба опрацювати якнайшвидше і видати результат. Якщо лікарі не користуватимуться такою опцією, всі результати будуть у загальній черзі. Зараз лист очікування нараховує 10 тисяч осіб, які чекають на результати — очікують шпиталізації планової чи невідкладної або були в контакті з ковідними пацієнтами і чекають на підтвердження чи спростування діагнозу. Зараз можливість ПЛР-тестування (полімеразна ланцюгова реакція) розширена до максимуму. Усі обласні центри працюють цілодобово, щонайменше в три зміни, залучені приватні клініки (коштом пацієнта) і резерви Держпродспоживслужби (на жаль, лише 30%). ВООЗ рекомендує видавати результати щонайдовше через добу, ми поставили собі термін — три доби. Якщо результату немає довше, то я радив би звертатися до свого сімейного лікаря. Питати контакти в лікаря, який направив, і телефонними дзвінками намагатися з’ясувати, де результат. Якщо зразок не знаходять, я радив би звертатися до обласного лабораторного центру. На сайті ЦГЗ є контакти. Там єдина база даних щодо всіх пацієнтів.

Виконувач обов'язків гендиректора Центру громадського здоров'я Ігор Кузін, Київ, 8 червня 2020 року
Фото:

Валентина Родзевська/hromadske

Чого чекати далі: карантин зовсім знімуть чи він повернеться?

Зараз ми віримо в те, що захворюваність почне зменшуватися. У теплу пору року кількість ГРВІ менша. Зараз добре ізолюють контактних осіб, кожен випадок розслідується. Наші прогнози в тому, що спад захворюваності відбуватиметься прогресивно і досягне свого піку наприкінці липня. Це буде найнижча точка захворюваності в нас — до десяти випадків на область. Далі прогнозувати важко, ще немає інформації про ефективність вакцини, яка на другому етапі клінічних випробувань. Ми не маємо прогнозів ВООЗ, але однозначно разом із ГРВІ восени цього року буде новий спалах і нова хвиля. Відбудеться оновлення правил і карантинних заходів. Послаблення карантину триватиме до кінця липня. Сподіваємося, що частково відкриють кордони на принципах взаємності, якщо держава для України відкриває кордон, то і ми це робитимемо дзеркально. Це зараз питання перемовин на рівні МЗС.

Поділитись: