ENRU

Чому дорожчає скраплений газ та до чого готуватись автомобілістам

C3638b617b24d82ef
Антимонопольний комітет проведе розслідування зростання ціни на автомобільний газ пропан-бутан Фото: Олександр Прилепа/УНІАН

Останній місяць в Україні стрімко дорожчає одне з найпопулярніших видів автомобільного палива — пропан-бутан або скраплений газ. Якщо на початку серпня його можна було придбати за ціною 10 гривень за літр, нині він вартує не менше 15,5 гривень, а в південних регіонах та Києві ціни на доходять до 18 гривень за літр.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман уже назвав ситуацію «диверсією проти України» та доручив розібратися в причинах здорожчання. Прем'єр Гройсман доручив Антимонопольному комітету перевірити ситуацію на ринку.

Експерти пояснюють ситуацію комплексом причин та переконані, що уряд не здатен вплинути на ситуацію. Проте запевняють — уже у вересні вартість газу знизиться до 13 — 14 гривень. Утім, до попереднього рівня вже не повернеться.

Чому зросли ціни?

Головна причина стрімкого подорожчання — дефіцит на ринку, переконані експерти. Україна стрімко нарощує обсяги споживання скрапленого газу, водночас самостійно задовольнити потреби не в змозі. За даними консалтингової компанії UPECO, у 2016 році країна спожила 1,5 мільйони тонн цього виду палива, подвоївши за останні 8 років обсяги споживання. 92% скрапленого газу йде на заправки легковиків.

«Основна причина стрімкого зростання — високі ціни на бензин, через це автомобілісти масово переходять на споживання пропану-бутану. Що не дивно, адже у 2016 році роздрібна ціна скрапленого газу складала лише 42% від ціни бензину А-95», — каже аналітик UPECO Олександр Сіренко. Він прогнозує, що до 2020 року Україна споживатиме щонайменше 2,2 мільйони тонн скрапленого газу на рік.

Своєю чергою аналітик консалтингової компанії «А-95» Сергій Куюн зазначає: наразі в Україні попит на скраплений газ перевищує пропозицію на 20%, що і тягне ціни вгору.

Одне з найпопулярніших видів автомобільного палива — пропан-бутан або скраплений газ — суттєво подорожчало за останній місяць в Україні Фото: Олександр Синиця/УНІАН

Як виник дефіцит?

За даними державного комітету статистики українські нафтопереробні заводи та нафтогазовидобувні компанії забезпечують до 27% потреб у скрапленому газі. Тож Україна вимушена імпортувати пропан-бутан із-за кордону. У першу чергу з Росії (72% імпорту) та Білорусі (24%).

З 1 травня 2017 року Росія обмежила експорт пропану-бутану до України. Для того, щоби продавати скраплений газ, російські компанії мають отримати дозвіл Федеральної служби технічного та експортного контролю. Такі дозволи отримали 4 компанії. Три з них пов’язані з бізнесменом Сергієм Курченком, який в Україні перебуває в розшуку. Дозвіл ці компанії наразі не використовують.   

Іще одне підприємство, якому ФСТЕК надала дозвіл — російська державна компанія «Роснефть». Безпосередньо в Україну пропан-бутан її виробництва імпортує компанія Proton Energy бізнесмена Нісана Моісєєва, якого пов’язують із засновником громадського руху «Український вибір» Віктором Медведчуком. Однак обсягів, які в Україну постачає ця компанія, для задоволення попиту недостатньо.

«Інші російські компанії (Лукойл, СИБУР, Сургутнєфтєгаз, Газпроменергосєть) припинили постачання до України або через трейдерів везуть газ через Білорусь чи Польщу, що призводить до зростання  цін на 100 доларів за тонну», — каже Олександр Сіренко.

Коли ціни на скраплений газ упадуть?

Аналітики переконані — це може трапитися вже наприкінці вересня. За словами Сіренко стрімке подорожчання пропану-бутану в Україні робить вигідним імпорт із Казахстану, тоді як раніше це було нерентабельно.

За словами президента Української асоціації скрапленого газу Станіслава Батраченко, у вересні на український ринок надійдуть нові обсяги казахського газу, який виробляє компанія «Тенгизшевройл».

«У вересні-жовтні ми очікуємо на імпорт з Казахстану в обсязі 6 тисяч тонн щомісячно, надалі збільшуватимемо обсяги. Новий напрям поставок пропан-бутану знизить тиск на внутрішній ринок України», — запевняє Батраченко.

За прогнозами Сіренка, до кінця вересня роздрібна ціна на скраплений газ має знизитися до 13-14 гривень за літр. З ним погоджується й Куюн: 

«Високі ціни та кінець автомобільного сезону знизять попит на газ. Одночасно поновляться поставки по імпорту, що стабілізує ринок та приведе до зниження цін на газ до рівня 14,5 —14,7 гривень за літр».

На переконання експертів, новий напрям поставок пропан-бутану з Казахстану у вересні знизить тиск на внутрішній ринок України та стабілізує ціни на газ Фото: Олександр Синиця/УНІАН

До чого тут СБУ

Опозиційні політики, зокрема, активісти партій «Демократичний альянс» та «Рух нових сил» звинувачують у зростанні цін на газ СБУ. 30 серпня вони провели мітинг перед офісом спецслужби в Києві. Активісти стверджують: СБУ перешкоджає роботі компаній-імпортерів скрапленого газу, тож дефіцит на ринку пропану-бутану утворився штучно.

Наприкінці минулого року СБУ справді зайнялася перевіркою діяльності компаній, що імпортують скраплений газ в Україну. Та на вимогу спецслужби Мінекономрозвитку навіть застосувало санкції до понад десятка компаній-імпортерів, керівництво яких звинуватили у фінансуванні тероризму.

Своєю чергою гравці ринку звинувачували спецслужбу в намаганні штучно «переділити» його під нового гравця та звертали увагу, що саме в цей період імпортувати скраплений газ в Україну почали фірми, що входять у пул компанії Proton Energy, зокрема, компанія Glusco Energy.

Зрештою в березні 2017-го Мінекономрозвитку скасувало санкції щодо компаній імпортерів скрапленого газу. Однак саме їхнім запровадженням російські чиновники мотивували рішення, що дозвіл на імпорт газу в Україну має відбуватися лише за дозволом ФСТЕК.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram