Життя

Чому Radiohead судиться з Lana Del Rey та інші історії зіркового плагіату

3 липня, 2018 13:49
Життя/Чому Radiohead судиться з Lana Del Rey та інші історії зіркового плагіату
Зберегти
Вигляд
Британський гурт Radiohead позивається до суду проти американської співачки Лани Дель Рей.

Британський гурт Radiohead позивається до суду проти американської співачки Лани Дель Рей. Після того, як інформація про спір щодо пісні «Creep» з’явилася в ЗМІ, це підтвердила і сама співачка. 

«Про судовий процес — це правда. Але я не шукала натхнення в «Creep»», — написала вона у Twitter. 

Radiohead кажуть, що співачка скопіювала один з найвідоміших хітів гурту в композиції «Get Free», вимагаючи віддавати їм 100% прибутків від пісні. Дель Рей натомість пропонує 40%, але каже, що юристи наразі не можуть домовитися.

Пісня «Get Free» Лани Дель Рей

Якщо суд задовольнить позов британського гурту, пісню можуть вилучити з альбому «Lust for Life», який вийшов у 2017 році та займав перші місця в американському й британському чартах. Про це співачка сказала під час концерту в Денвері, зауваживши водночас, що це останній її коментар на цю тему.

Пісня «Creep» гурту Radiohead

Про те, хто саме ініціював позов та до якого суду, невідомо. Представники гурту ситуацію не коментують. 

Цікаво, що це не перший скандал довкола «Creep»: у 1972 році манчестерський гурт The Hollies випустив пісню «The Air That I Breathe». За 30 років Radiohead записали «Creep». Попри те, що Том Йорк запевняв, нібито пісню він написав самотужки ще у 80-х, суд змусив зазначати учасників The Hollies серед авторів музики до «Creep» та віддавати їм частину прибутків від її продажу.

Гурт The Hollies, пісня «The Air That I Breathe»

Схожі історії траплялися і з іншими зірками. Наприклад, гурт Coldplay звинувачували в плагіаті двічі.

Гурт Coldplay, пісня «Viva la Vida»

Спершу гітарист Джо Сатріані заявив, що британці вкрали його гітарне соло з композиції «If I Could Fly» для своєї «Viva la Vida». Однак тоді суд не задовольнив його позов.

Joe Satriani,  «If I Could Fly»

За 7 років і самого Сатріані могли звинуватити в плагіаті. Юсуф Іслам, раніше відомий під іменем Кет Стівенс, заявив, що пісню «Viva la Vida» Coldplay вкрали саме в нього. Задовго до появи пісні Сатріані, у 1973 році він записав композицію «Foreigner suite», частини якої дійсно схожі на «Viva la Vida».

Зі свого боку, гітарист Coldplay Віл Чемпіон відповів, що «в октаві сім нот і ніхто ними не володіє», а гурт нічого поганого не зробив.

Cat Stevens, «Foreigner Suite»

Гучними судовими процесами запам’ятався і 2013-й. Тоді родичі Марвіна Гея, американського фанк-музиканта, подали до суду на Роберта Тіка і Фаррела Вільямса, вони саме випустили хіт «Blured Lines», який став однією з найпродаваніших та фінансово успішних пісень того року.

«Blurred Lines» Robin Thicke ft. Pharrell

Музикантів звинуватили в копіюванні пісні Марвіна Гея «Got To Give It Up». Заразом у позові йшлося не про мелодію, як це зазвичай трапляється в таких справах, а про грув, тобто біти, басову партію.

Суд змусив Вільямса й Тіка виплатити родині Марвіна Гея по 7,2 мільйонів доларів.

«Got To Give lt Up» — Marvin Gaye Відео: Youtube/Levani KH

В Україні таких гучних справ наразі не було. Однак слухачі неодноразово відзначали схожість деяких пісень вітчизняних виконавців із загальновідомими хітами. Приміром, в «Океану Ельзи» це «Сюзі» («Angie» Rolling Stones), «Бодегіта» («Trampled Under Foot» Led Zeppelin), а композиція «Поліна» гурту Бумбокс схожа на «Purple Haze» Джимі Гендрікса.

А у вересні 2017-го гурт Radiohead у плагіаті звинувачував Андрій Макаревич.

Більше про:
# плагіат
Пов`язані новини