Життя

Чому Різдво 25 грудня не можна називати «католицьким»?

25 грудня, 2017 19:28
Життя/Чому Різдво 25 грудня не можна називати «католицьким»?
Зберегти
Вигляд
lead
Чому така назва некоректна, чому день Різдва один для всіх і чому 25 грудня варто називати «Різдвом західного обряду» — пояснює Громадське.

Україна — одна з п’яти країн, де християни офіційно святкують Різдво двічі — 25 грудня і 7 січня. Рішення про додатковий вихідний депутати ухвалили цьогоріч, щоб «зрівняти» свята обох обрядів.

Сьогодні, за даними Департаменту в справах релігій і національностей Міністерства культури України, до святкування Різдва долучилися 11 тисяч релігійних католицьких і протестантських громад. Це приблизно 30% усіх релігійних організацій України.

25 грудня часто називають «католицьким Різдвом». Чому така назва некоректна, чому день Різдва один для всіх і чому 25 грудня варто називати «Різдвом західного обряду» — пояснює Громадське.

Святкування Різдва 25 грудня часто пов’язують з католицизмом, а 7 січня — з православ’ям. Але насправді дата святкування в усіх однакова, різниця лише в системі літочислення: західні церкви відзначають Різдво за григоріанським календарем, а східні — за юліанським, отже 7 січня — це те ж саме 25 грудня, але за старим стилем.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Різдво в Європі: як виглядають найстаріші новорічні ярмарки (ФОТОРЕПОРТАЖ)

25 грудня Різдво святкують більшість країн Заходу, 7 січня — православні Росія, Білорусь, Грузія, Сербія, Македонія, Казахстан і Киргизстан, а також Коптська православна церква в Єгипті.

Окрім України, Різдво офіційно святкується двічі в Білорусі, Молдові, Еритреї та Лівані.

Святкувати Різдво 25 грудня вирішили на Ефеському церковному соборі в 431 році. Потім свято запровадили в Константинополі.

1582 року Папа Римський Григорій XIII запровадив григоріанський календар. Наразі він — усталений у світі як міжнародний стандарт. Але в Константинополі пропозицію перейти на нове літочислення відкинули, вважаючи, що це «не відповідає канонічним правилам святкування Великодня».

У Росії григоріанське літочислення запровадила радянська влада 1918 року.

Лише після проведення Всеправославного конгресу в 1923 році в Стамбулі більшість помісних православних церков почали святкувати Різдво 25 грудня.

Російська православна церква не брала участі в тому Соборі, тож досі зберігає традицію святкування Різдва 7 січня, а з нею й низка інших країн.

Більше про:
# Різдво
Пов`язані новини