Чому важливо бути разом із друзями? Приміром, самотні самки жирафів живуть менше, ніж ті, що мають колежанок

Чому важливо бути разом із друзями? Приміром, самотні самки жирафів живуть менше, ніж ті, що мають колежанок
Jens Meyer / AP

Спостереження за жирафами в Танзанії протягом п’яти років показало, що самотні самки цих тварин живуть у середньому менше, ніж ті, що перебувають разом з іншими самками. А от щодо самців жирафів висновок інший.

Дослідження провели вчені Цюрихського університету у Швейцарії і воно було оприлюднене 10 лютого у науковому виданні Proceedings of the Royal Society B.

Соціалізація (у значенні підтримання зв’язків із іншими представниками свого виду) відіграє важливу роль у виживанні тварин. А втім, її аспекти можуть бути різними, і досліджень цих особливостей доволі мало.

Тому Моніка Бонд із Цюрихського університету разом із колегами вирішила дослідити соціалізацію жирафів. Тварин обрали тому, що в них формуються «структуровані суспільства з великою плинністю членства й водночас стабільними довготривалими зв’язками».

Дослідження охопило 512 самок жирафів на площі понад 1500 квадратних кілометрів на півночі Танзанії. За тваринами спостерігали з 2012 по 2016 рік: по шість разів щороку дослідники проходили місцевістю й фотографували всіх тварин, яких зустрічали.

За знімками дослідники визначали, чи перебуває самка жирафи в компанії інших самок або ж вона самотня (це можна зробити за фото, оскільки кожна жирафа має унікальний плямистий малюнок на тілі).

Так Бонд із колегами змогла змоделювати мережу соціальних контактів жираф, що проживали на досліджуваній нею території. Так вона й з’ясувала, що самки, які перебували в групі з принаймні ще трьома самками, мали більше шансів вижити, ніж самотні тварини.

Крім того, в порівнянні з природними (приміром, наявність їжі) й людськими (наприклад, віддаленість від людських поселень) чинниками саме соціальність жираф відіграла найбільшу роль у їхніх шансах на виживання, зауважує Бонд.

У дослідженні спостерігали за поведінкою саме самок жираф: раніше вже було встановлено, що самці ведуть самотній спосіб життя, змінюють партнерок і не утворюють довготривалих відносин з іншими жирафами.