Інформаційна війна набуває глобальних масштабів. 6 серпня 2018 року одразу чотири потужні платформи — Youtube, Facebook, Apple (для iTunes) та Spotify — видалили зі своїх сайтів контент відомого в США ультраправого конспірологічного сайту InfoWars, який належить американцеві Алексу Джонсу. Причина — порушення політик компаній, зокрема, використання мови ворожнечі, ксенофобію та фейкові новини.

Цей випадок викликав неабиякий резонанс, адже глобальні платформи ухвалили рішення щодо досить відомого ресурсу — сайт Infowars мав близько 10 мільйонів відвідувань на місяць, а лише один з каналів Джонса на Youtube може похвалитися аудиторією у два з половиною мільйони підписників. Це більше, ніж у деяких мейнстрімних медіа, як-от Newsweek чи Economist.

Тим часом Джонс заявляє про цензуру й нарікає на порушення свободи слова. Чи свідчить ця заборона про новий етап інформаційної війни та чи вплине ця заборона на популярність InfoWars і конспірологічних теорій — розбиралося Громадське.

Хто такі InfoWars та чому вони небезпечні?

Медійний сайт InfoWars заснували в 1999 році. Його засновником і власником, а також ведучим ток-шоу є 44-річний Алекс Джонс. Радіопрограми записують у Техасі, в таємній студії в промисловому передмісті столиці штату, міста Остін.

Сайт InfoWars нерідко публікував фейкові історії конспірологічного характеру. Найвідомішою є історія про те, що теракти 11 вересня 2001 року, через які загинуло майже 3 тисячі людей, були інсценовані американським урядом.

Інший відомий приклад: Джонс стверджував, що стрілянину в школі Сенді-Хук — масове вбивство, яке сталося 14 грудня 2012 року в початковій школі міста Ньютаун, штат Коннектикут, — інсценували ліві сили, а їхньою метою було підштовхнути владу до заборони володіння вогнепальною зброєю цивільними.  

Нагадаємо, що тоді двадцятирічний Адам Ленза вбив власну матір, яка працювала вчителькою, а відтак учинив стрілянину в школі. Жертвами стали двадцять дітей віком шести-семи років і семеро дорослих. Батьки загиблих дітей подали на Джонса в суд, вимагаючи покарати його за наклеп.

Рідні загиблих і поранених біля початкової школи Сенді-Хук, штат Коннектикут, США, 14 грудня 2012 року. Під час стрілянини загинули 27 людей — двадцять дітей віком шести-семи років і семеро дорослих Фото: EPA/JUSTIN LANE

Окрім цього, Джонс активно оприлюднював матеріали про небезпеку щеплень, про штучно створені урагани (таким був, як стверджує Джонс, ураган Ірма) та про «геноцид білого населення», який, на його думку, нині відбувається на планеті.

Друг Трампа… та Путіна?

Під час останньої президентської кампанії в США Джонс та InfoWars відверто підтримували кандидатуру Дональда Трампа, який з’являвся в шоу Джонса, що поширювалися через інтернет.

«У вас дивовижна репутація. Я вас не підведу», — сказав Трамп Джонсу наприкінці інтерв'ю у 2015 році.

Джонс також стверджував, що після перемоги на виборах, Трамп телефонував йому, щоб особисто подякувати за підтримку під час передвиборчих перегонів. Упродовж президентської кампанії в США сайт Джонса активно підтримували також і російські боти. Джонс нерідко давав коментарі Russia Today — пропагандистському каналу російської влади. Утім, неодноразово заперечував зв'язок з Кремлем.

Дезінформація чи мова ненависті?

Зрештою, причиною бану у Facebook стала не дезінформація чи фейкові новини, а саме мова ненависті й нетерпимість. Саме це випливає із заяви компанії, яка стверджує, що заблокувала акаунт Джонса через порушення стандартів щодо мови ворожнечі, яка «дегуманізує інших».

У заяві йдеться, що отримували скарги на сторінки, пов'язані з Джонсом та InfoWars, які «уславляють насильство» та використовують мову, яка дегуманізує мусульман, іммігрантів та трансгендерних людей. Водночас Facebook заявив, що попри наявність скарг на неправдиву інформацію на сторінках Джонса, вона не має стосунку до рішення блокувати його облікові записи.

Заблокований канал Джонса на Youtube має аудиторію у 2,5 мільйони підписників — це більше, ніж, наприклад, у Newsweek чи Economist Фото: EPA/SEDAT SUNA

«Ми знаємо правду»: відповідь Джонса  

Реакція Джонса, якому залишається лише власний сайт і Twitter, була дуже емоційною. Він оприлюднив 4-годинний відеомонолог, звинувативши соцмережі в цензурі й наступі на свободу слова.

«Infowars є програмою, яку чи не найбільше у світі намагаються цензурувати, адже ми знаємо правду», стверджує він в цьому відео.

Джонс закликав прихильників продовжувати надсилати йому гроші, адже кожен мусить «годувати свого гладіатора». «Дайте нам води, підтримайте молитвою, і ми будемо боротися», — додав він.

Що далі?

Як блокування в соцмережах може вплинути на популярність Алекса Джонса та його конспірологічних теорій?

«Точкове блокування конспірологічних ресурсів зменшує їхню аудиторію, але суттєвої шкоди не завдає. Є досить багато людей, які цікавляться конспірологічними теоріями. Вони все одно будуть знаходити ці ресурси напряму. І саме користувачі є головним поширювачем статей цих видань у соціальних мережах», — розповів Громадському керівний партнер комунікаційної компанії PlusOne Максим Саваневський.

На думку експерта, сторінка InfoWars, хоч і генерувала трафік на сайт, але він є несуттєвим у порівнянні з переходами через посилання, які користувачі поширювали на своїх сторінках у Facebook. Навряд чи можна очікувати меншої активності прихильників конспірології в ситуації, коли на них тиснуть.

Отже, рішення Youtube, Facebook та Apple є щонайбільше виграною битвою. Однією битвою в довгій війні, яка ще попереду.

Поділитись: