Війна

«Чонгарський інцидент»: бий своїх, щоб чужі боялися?

13 лютого, 2017 18:02
Війна/«Чонгарський інцидент»: бий своїх, щоб чужі боялися?
Зберегти
Вигляд
lead
Спочатку версії сторін відрізнялись: кримські татари заявили про напад «невідомих озброєних осіб» — зі стріляниною в повітря та застосуванням бронетехніки.

У селі Чонгар Херсонської області, розташованому на самому адмінкордоні із анексованим Кримом, минулої ночі стався конфлікт між підрозділом збройних сил України та представниками кримськотатарського громадського об'єднання «Аскер», члени якого є ініціаторами кампанії «Громадянська блокада Криму».

Ще вранці версії сторін відрізнялись кардинально. Кримські татари заявили про напад на табір «Аскеру» «невідомих озброєних осіб» — зі стріляниною в повітря та застосуванням бронетехніки.

Військові ж наполягали на тому, що це на їхній підрозділ вийшли «невстановлені озброєні люди», яких вони затримали та роззброїли.

Що ж насправді сталося та чим завершилося — в матеріалі Громадського.

ДВІ ВЕРСІЇ ОДНІЄЇ ПОДІЇ

Зранку в понеділок в українському сегменті інтернету з’явились два повідомлення про так званий «чонгарський інцидент» на території, де розміщується громадська організація «Аскер».

Одне з них — повідомлення радіо «Куреш» (кримськотатарська радіостанція):

«Озброєні люди у військовій формі, захопили базу кримськотатарського батальйону ім. Номана Челебіджихана (батальйон кримських татар, що перебуває у стані формування. Активісти «громадянскої блокади Криму та Меджліс наполягають на його офіційному входженні до ЗСУ чи НГУ — Ред.), розташовану в Чонгарі Херсонської області.

За допомогою БТРу був зламаний паркан розташування батальйону та намет. Весь особовий склад і тих, хто перебував в цей час на території, силою поклали на землю. За інформацією з місця подій, в розташуванні батальйону озброєні люди застосували вонепальну зброю, робили попереджувальні постріли в повітря та по ногах.»  

Інше повідомлення — це допис на Фейсбук-сторінці оперативного командування «Південь» ЗСУ:

«Підрозділ, що входить до складу військової частини оперативного командування «Південь» та виконує бойові завдання в Херсонський області, на кордоні з Кримом облаштовував за наказом командира бойові позиції. Під час здійснення необхідного переліку робіт на позиції прибули максимально озброєні представники незаконного збройного формування.

Враховуючи специфіку підрозділу та бойові умови, формування було затримано, роззброєно і виконано всі вимоги статутів та інших законодавчих актів стосовно дій у подібних ситуаціях.»

Пізніше шеф-редактор телеканалу АТР Осман Пашаєв (АТР має постійний корпункт у таборі «Аскеру» на Чонгарі) повідомив деталі інциденту: військові насправді взяли табір силою, поклали всіх, хто там перебував, «обличчям в підлогу» та захопили зокрема й техніку телеканалу АТР, яка була на базі. За словами Пашаєва, операцію ініціював та очолив комбат 34 батальону 57-ої бригади ЗСУ Сергій Шпанко, який нібито був напідпитку (інформацію про алкогольне сп’яніння комбата пізніше спростував прес-офіцер Ігор Бірюков).

Вранці Сергій Шпанко вибачився перед людьми, яких він зі своїми підлеглими взяв штурмом:

«За вчорашні події прошу вибачення. Сподіваюсь, що ми із вами далі будемо нести службу спільно. Все, що ми десь трошки поламали, доведемо до ладу, все зробимо».

Ці факти підтвердив і голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, який повідомив, що «в ніч із 12 на 13 лютого на Чонгарі стався інцидент між військовослужбовцями ЗС України та членами громадської організації «Аскер». Початком інциденту стало немотивоване та силове захоплення військовослужбовцями облаштованої «Аскером» території, на якій базуються бійці кримськотатарского батальйону ім. Номана Челебіджихана».

В оперативному командуванні «Південь» кажуть, що цей район — зона контролю саме 57-ої бригади. Тож, коли до її бійців, які займались облаштуванням позицій, приїхало кілька озброєних людей без українських знаків розрізнення, військові відреагували за статутом:

«Звичайно, в тих умовах невідомі озброєні люди, які не мають знаків розрізнення української армії, були затримані та роззброєні».

Пообіді в понеділок військові та правоохоронці залишили базу батальйону імені Номана Челебіджихана. Тоді ж координатор «Громадянської блокади Криму» Ленур Іслямов теж офіційно заявив, що інцидент вичерпано і претензій до Збройних сил немає:

«У нас немає проблем із Збройними силами України і з законом України. У нас одна мета — повернення Криму».

Рефат Чубаров повідомив, що хоча інцидент вичерпано, але тепер чи пізніше він все одно стався би.

І ось чому: батальйон імені Номана Челебіджихана хоча так і називається, але фактично як підрозділ не існує в природі.  Він вже понад рік «формується» — активісти чекають на рішення про включення до лав ЗСУ чи Нацгвардії, втім цього так і не відбулося. Та все ж, у Чонгарі є постійна «база батальйону», вона ж — база громадського об’єднання «Аскер», яке було ініціатором громадянської на енергетичної блокади анексованого Криму.

Активісти батальйону імені Номана Челебіджихана чекають на рішення про включення їх до лав ЗСУ чи Нацгвардії Фото: Кримські новини

ЧИ БУЛА ЗБРОЯ?

Обидві сторони вибачились та наполегливо підкреслюють, що конфлікт завершено. Утім, координатор «Медійної ініціативи за права людини»  Ольга Решетілова із посиланням на командування 57 бригади ЗСУ та Нацполіцію Херсонської області повідомила, що на базі ще не сформованого батальйону Номана Челебіджихана вилучили чималий арсенал зброї — автомати, кулемети, підствольні та реактивні гранатомети, кількадесят цинків із набоями. За її інформацією, частина цієї зброї зазначена втраченою 24-им штурмовим батальйоном ЗСУ «Айдар».  

Громадське запиталао про ці факти командира 57-ої окремої мотопіхотної бригади Дмитра Красильникова, він не підтвердив і не спростував факту наявності зброї. Лише відповів, що поки не хотів би це коментувати.

В управлінні Нацполіції в Херсонській області на питання, чи вилучалась зброя на базі «Аскеру», порадили звертатись до 57 бригади ЗСУ, мовляв, поліція прибула на місце, коли вже все вирішилось.

Але знову ж таки — прес-офіцер оперативного командування «Південь» Ігор Бірюков повідомив, що «було зроблено вилучення зброя і її обліку, після того, як на місце прибули представники поліції, ця зброя була вилучена та передана до місця дислокації цієї слідчо-оперативної групи». На питання, чи це була бойова зброя, він відповів:

«Вона не використовувалася. З жодної сторони. Тож на це питання відповісти може лише слідчо-оперативна група, представники Нацполіції, які її вилучили».

У другій половині дня усі сторони «чонгарського інциденту», схоже, дійшли згоди у версіях. Кажуть, що військові нібито виконували свої завдання, члени «Аскеру», попередивши місцеву владу, нібито тренували майбутніх бійців майбутнього ж батальйону. І сталось просто непорозуміння.

Тим часом свідками цього «непорозуміння» цілком імовірно стали російські війська, які стоять на адмінкордоні між Кримом та материковою Україною, оскільки місце розташування табору «Аскер» добре проглядається з того боку.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Пов`язані новини