УКРАЇНА

«Чорні лісоруби»: хто і як пиляє Карпатський ліс

1 жовтня, 2018 12:32
УКРАЇНА/«Чорні лісоруби»: хто і як пиляє Карпатський ліс
Зберегти
Вигляд
Територія України майже на 16% укрита лісами, але проблема незаконної вирубки щороку стає дедалі гострішою. Наразі ефективних засобів боротьби з нелегальними лісорубами в держави немає. Журналісти Громадського вирушили в Карпати, щоб на власні очі побачити, як пиляють ліс так звані «чорні лісоруби» та чи можна з ними боротися.

На заході Львівської області, неподалік польського кордону розташоване невелике містечко Старий Самбір. Місцеві розповіли, що «чорні лісоруби» пиляють дерева на горі, одразу над містом.

У таких зйомках головне — обережність, тутешні не надто раді журналістам. Паркуємо автомобіль, налаштовуємо камери й починаємо підйом на гору. Разом із нами йде Дмитро Карабчук. Кілька років тому він заснував проект «Лісова варта». Вони борються за збереження українського лісу, а також пояснюють людям, що робити, щоб біля їхніх домів не рубали дерева.

Засновник проекту «Лісова варта» Дмитро Карабчук (в центрі), Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Глибокі канави від гусениць тракторів і коліс вантажівок іще не встигли засохнути — схоже, ліс звозили зовсім недавно. За 15 хвилин пошуку виходимо до перших пеньків, припорошених землею. Дмитро каже, що це класична картина незаконної вирубки:

«Приїжджає трактор, у ньому кілька людей з бензопилами. Вони рубають усе, що можуть зрубати. Головне, щоб трактор потім стягнув стовбури донизу. І їм усе одно: чи є документи, чи нема. Це типовий приклад зухвалого, незаконного вирубування лісу».

«Чорні лісоруби» пиляють дерева на горі, одразу над містечком Старий Самбір, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеДмитро Карабчук разом із командою проекту «Лісова варта» борються за збереження українського лісу, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

За кількасот метрів від нас чуємо, як почала працювати бензопила. Ідемо на звук. Двоє чоловіків пиляють уже зрубані дерева й вантажать на авто. Щойно вони нас помітили, одразу кидають речі й стрибають до кабіни.

На перший погляд важко визначити, чи законно чоловіки рубали дерева, адже, звісно, не всі вирубки дерев незаконні. Деякі ділянки лісу рубають для запасу дров, деякі — коли дерева хворі.

«Щоб зупинити розповсюдження хвороби лісу, й заразом використати частину деревини з економічної точки зору, здійснюється санітарна рубка, — пояснює Дмитро. — Але й тут часто зловживають: чи пиляють значно більше дерев, ніж вказано в документах, чи взагалі підробляють документи».

У таких випадках потрібно робити запити до органів лісового господарства й екологічної інспекції, чи дійсно на цій ділянці дозволили рубати дерева.

Наше спілкування перериває звук бензопили, потім ще одної. Раптом лунає тріскіт дерева, валиться. Судячи з гуркоту, при падінні стовбур зламав іще й сусіднє дерево.

Пробираючись поміж дерев і кущів ожини, знаходимо трьох «чорних лісорубів». Один стругає щойно спиляне дерево. Інші пораються біля зламаної гусениці трактора.

Сліди незаконної вирубки лісу, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСпиляні «чорними лісорубами» дерева, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеСпиляні «чорними лісорубами» дерева, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Дмитро набирає 102. Ми ж продовжуємо знімати. Приблизно за п'ять хвилин після виклику поліції в одного з лісорубів задзвонив телефон. Він роззирається, а відтак біжить до спільників. Схоже, хтось попередив, що вони тут не самі. Лісоруби хапають речі й тікають геть. Зламаний трактор лишають на дорозі.

Зламаний трактор «чорних лісорубів», Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

За півгодини після нашого виклику приїжджає місцева поліція. Правоохоронці без особливого оптимізму лізуть на гору.

Слідчий Старосамбірського відділення поліції Василь Мелещук дістає блокнот і починає описувати місце злочину. Інші — фотографують спиляні дерева й зламаний трактор.

«Та звісно, що це незаконна вирубка, — каже слідчий. — Але не все так просто. Я повинен буду звернутися до суду, щоб там дозволили провести спеціальну експертизу. Будемо досліджувати породу деревини, об'єм спиляного стовбура. За результатами експертизи і визначимо вартість лісової продукції заподіяну шкоду навколишньому середовищу».

Засновник проекту «Лісова варта» Дмитро Карабчук (ліворуч) та слідчий Старосамбірського відділення поліції Василь Мелещук, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

За словами поліцейського, розслідування незаконно зрубаного дерева може тривати півроку, а то й довше. А от що робити з покинутою технікою, правоохоронці не знають.

«На тракторі немає номерних знаків. Я не знаю, чий він. Для того, щоб звертатися до суду щодо арешту цього трактора, мені потрібні його ознаки, а їх тут немає», — каже правоохоронець.

Слідчий Василь Мелещук описує місце злочину, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

У цей час на місці події з’являється чоловік похилого віку. Представляється Іваном Волянським — співробітником лісництва. Дізнаємося, що сам лісничий раптово взяв чи то лікарняний, чи то відпустку.

«Часто буває, що рубають. Але ми тепер не в змозі з ними боротися, це не колишні часи. Ми раді тому, щоб нам допомагали, бо теж опинилися в нелегкій ситуації», — каже він.

Лісник Іван Волянський каже, що самотужки не можуть боротися із незаконною вирубкою дерев на Львівщині, 3 серпня 2018 року Фото: Олександр КоханГромадське

Зрубані та пошкоджені дерева, згідно із законом, перейшли на баланс лісгоспу. А от хто відповідатиме за полишений трактор, представники двох відомств з'ясувати так і не змогли. Не виключають, що наступного дня його можуть тут і не знайти. Утім, кажуть, що нічого вдіяти не зможуть.

За день ми побачили ледь не всі випадки порушень у лісовому господарстві, побачили зухвальство «чорних лісорубів» і безсилля правоохоронців, які мали б боротися за збереження лісу й карати тих, хто його незаконно рубає.

Вид з гори на місто Старий Самбір та вітряки, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЗасновник проект «Лісова варта» Дмитро Карабчук, Львівська область, 3 серпня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Журналісти Громадського стежитимуть, як поліцейські будуть розслідувати цю справу і чи знайдуть винних.

Пов`язані новини