«Чудова сімка»: 7 серіалів від легендарних кінорежисерів

У п'ятницю, 30 вересня, відбулась прем'єра серіалу «Криза у шести сценах», автором якої став Вуді Аллен. Режисер, який все своє життя присвятив великому метру, прийшов на телебачення.

Чи можна вважати це остаточною перемогою телевізора над кінотеатром? Навряд. Аллен не перший і точно не останній «великий» режисер, який отримав власний серіал. Ми пригадали 7 шоу, які не обійшлись без іменитих постановників.

Вуді Аллен / «Криза у шести сценах»

Поговоримо про серіал Вуді Аллена детальніше. Керівництво Amazon так хотіло заманити до себе режисера, що проігнорувало звичну процедуру запуску проектів. Аллен отримав повну творчу свободу і зняв 6 серій про життя американської сім'ї з 60-х, чиє життя перевертається з ніг на голову через героїню Майлі Сайрус. Вона грає молоду бунтарку комуністичних ідеалів, яка випадково потрапляє до будинку персонажу Аллена та псує йому життя своєю хіповістю й роботами Карла Маркса.

Критики серіал не надто оцінили. У першу чергу тому, що режисер проігнорував канони телебачення і просто зняв фільм, а потім порізав на 6 частин. Тому велике кіно ще не програло.

Девід Лінч / «Твін Пікс»

Робота над «Твін Пікс» вивела режисера на новий, масовий рівень. Девід Лінч прийшов на телебачення зі значним багажем — на його рахунку були «Людина-слон», «Голова-ґумка» та «Синій оксамит», кілька номінацій на «Оскар», премії Національної спілки кінокритиків США та BAFTA. Але саме «Твін Пікс» зробив його легендою, якій дозволено все (навіть знімати невдалі повнометражні продовження).

Що цікаво, серіалів у Лінча аж три, хоча «Американські хроніки» й «У прямому ефірі» не отримали значної уваги. На 2017-й рік запланований вихід третього сезону «Твін Пікс», який Лінч знімав самостійно.

Мартін Скорсезе / «Підпільна імперія»

Саме з того моменту, як Мартін Скорсезе погодився зняти пілотний епізод серіалу «Підпільна імперія», критики почали говорити про зміну вектора розвитку кінематографу з великого екрану на малий. Оскароносний режисер не лише поставив дебютний епізод серіалу, але й зайняв крісло продюсера.

Скорсезе так сподобалась робота на телебаченні, що після закінчення успішної «Підпільної імперії», він продовжив працювати з HBO, продюсуючи «Вініл». Результат вийшов не надто вдалим — серіал закрили після першого сезону.

Девід Фінчер / «Картковий будинок»

Шоу про Френка Андервуда починалося як «перспективний проект Netflix від Девіда Фінчера з Кевіном Спейсі у головній ролі». Через 4 роки уже ніхто не згадує про те, що режисер «Бійцівського клубу» знімав «Картковий будинок».

На відміну від інших колег, Фінчер не брав участі у розробці історії про політичне життя США та шлях Френка Андервуда до влади. Його робота обмежилася постановкою перших двох серій, хоча це не завадило йому отримати «Еммі» за найкращу режисуру драматичного серіалу.

Джоель та Ітан Коени / «Фарго»

У вирі адаптацій, які захопили американське телебачення, саме «Фарго» став одним із небагатьох вдалих серіалів, що наслідують стилістику повнометражного фільму. Все завдяки братам Коенам, які хоч і не знімають продовжень, але зайняли крісла виконавчих продюсерів та адаптували власний фільм для малого екрану.

Режисери поставились до задачі відповідально — ми отримали серіал-антологію, де кожен сезон розповідає власну історію, з новими персонажами та в іншому часі (зазвичай це 70-ті — 90-ті роки минулого століття). В головних ролях вже з’являлися Біллі Боб Торнтон та Мартін Фрімен (у першому сезоні), Патрік Вілсон та Кірстен Данст (у другому сезоні). У нових епізодах з’являться Юен Макгрегор (аж у двох ролях — він зіграє близнюків) та Мері Елізабет Вінстед.

Стівен Содерберг / «Лікарня Нікербокер»

Стівен Содерберг — єдиний режисер, що розмежовує роботу над повнометражним кіно та серіалами. У 2013-му році він оголосив, що покидає кіно заради телебачення і зняв повний сезон серіалу «Лікарня Нікербокер». Шоу розповідає про роботу нью-йоркської лікарні 1900-го року та її талановитого головного хірурга, що страждає від наркозалежності. Головну роль виконав Клайв Оуен.

За роботу над серіалом Содерберг отримав «Еммі». До того режисер уже зібрав колекцію нагород: «Золоту пальмову гілку» Каннського фестивалю (Содерберг — наймолодший переможець Канн), «Оскар» у номінації «Найкращий режисер» (за фільм «Трафік») та премію «Незалежний дух».

Паоло Соррентіно / «Молодий Папа»

Італійський режисер Паоло Соррентіно, лауреат премії «Оскар» та переможець Каннського кінофестивалю, дебютує на телебаченні цього сезону. І дебютує він з помпою — перші дві серії його серіалу «Молодий Папа» показали на Венеційському фестивалі.

Критики вже охрестили провокативне шоу «Релігійним Картковим будинком». Молодий американець, якого грає Джуд Лоу, стає Папою Римським та оголошує війну консервативній церкві. Не знаємо, як відреагує на це Ватикан, але пропускати серіал не варто.