Чи дійсно на сході України голодують 1,5 млн. людей?
Всесвітня продовольча програма (ВПП) (ланка Організації Об’єднаних Націй з питань надання харчової допомоги, найбільший підрозділ гуманітарної допомоги — ред.) поширила прес-реліз, в якому йдеться про нестачу продовольства в мешканців тимчасово окупованої території Донецької та Луганської областей та «сірої зони» – ділянки вздовж лінії розмежування, де тривають бойові зіткнення. Заголовок документу англійською та українською мовами звучить так: «Conflict in Eastern Ukraine leaves 1.5 million people hungry» або «В результаті конфлікту на сході України 1,5 мільйона людей страждають від голоду».
Також у звіті наводиться пряма мова представника ВПП в Україні Джанкарло Стоппоні:
«Два роки насильства, обстрілів і страху залишили незгладимий слід у пам’яті тисяч людей на сході України. Оскільки конфлікт триває, ми маємо допомогти цим людям якнайшвидше. Ми закликаємо учасників конфлікту забезпечити повний і безперешкодний доступ гуманітарної допомоги до нужденних людей по всій країні».
Далі зазначається кількість людей, які отримали гуманітарну допомогу та готівку від представників Всесвітньої продовольчої програми з початку конфлікту на сході України. Обидві версії прес-релізу – українська та англійська – датовані 4 квітня 2016 року. Тому не дивно, що засоби масової інформації одразу ж розповсюдили інформацію про голод на сході України. Про це писали українські, російські ЗМІ, видання так званих «республік».
Заголовки з інтернет-ресурсів деяких видань Російської Федерації: «УКРАИНСКИЙ КРИЗИС», «В УКРАИНЕ ГОЛОДАЮТ 1,5 миллиона ЛЮДЕЙ», «ООН увидела в УКРАИНЕ угрозу голодомора».
В тексті повідомлень журналісти пояснюють, що росіяни регулярно «допомагають» гуманітарними конвоями мешканцям так званих «республік», але українська влада не піклується про жителів на підконтрольній Україні території, а співробітників ООН українські військові взагалі не пускають в сіру зону для перевірки рівня життя та надання допомоги.
У так званих «народних республіках» також прокоментували інформацію про півтора мільйони голодуючих на сході України. Владислав Дейнего – представник від т. з. «ЛНР» у тристоронній контактній групі пояснює, що всім необхідним своїх громадян вже забезпечили завдяки гуманітарній допомозі з Росії і в т. з. «республіках» голоду ніякого немає.
Чи дійсно на сході України потерпають від голоду 1,5 млн. людей? З цим запитанням ми звернулися до міністра соціальної політики України Павла Розенка. На його думку, цифра в півтора мільйони голодуючих, яку подають у звіті представники Всесвітньої продовольчої програми, цілком імовірна, але це стосується лише окупованої території. На території, яка контролюється українською владою, про голод немає мови:
«Ми вкрай схвильовані ситуацією, яка відбувається на сході України і висновками Організації Об’єднаних Націй про те, що та частина, яка перебуває в тимчасовій окупації, на межі гуманітарної катастрофи. Якщо мова йде про окуповану територію, там де люди справді недостатньо отримують відповідну соціальну допомогу, ця цифра абсолютно вірна. З точки зору сірої зони і тієї частини, яка контролюється українською владою жодних питань з недоїданням або ненаданням соціальної допомоги взагалі немає».
«М’яко кажучи здивувала» цифра в півтора мільйона голодуючих і Ігоря Стокоза – заступник голови Донецької обласної ВЦА з гуманітарних питань. Каже, не бачив тих, хто голодує в сірій зоні, волонтери постійно туди возять гуманітарну допомогу. Щодо окупованої території, то звідти поїхало чимало людей, яких тепер називають переміщеними особами, тому цифра викликає сумніви:
«Потерпають від голоду – це занадто перевищено, це велика алегорія, яка викликає певний подив. Наскільки я знаю, тільки на території Донецької області, яка контролюється Україною, перебувають більше 700 тис. внутрішньо переміщених осіб. Що стосується скрутного становища, то війна – це завжди скрутне становище, але казати, що вмирають голодною смертю і взагалі на межі голоду – м’яко кажучи, велике перебільшення».
Прокоментувати інформацію з власних прес-релізів журналістам Громадського.Схід представники Всесвітньої продовольчої програми чомусь відмовились, але фахівець з комунікацій та зв’язків з донорами Всесвітньої продовольчої програми Дебора Нгуен в ефірі Громадського радіо пояснила, що дослідження представники ВПП проводили ще в 2015 році, про продовольчу кризу на сході України, каже, наразі не йдеться, але допомоги з харчуванням через триваючий збройний конфлікт люди все ж таки потребують:
«Згідно з оцінкою продовольчої безпеки, яку Всесвітня продовольча програма провела в листопаді минулого року 1,5 млн. людей потребують невідкладної продовольчої допомоги. Мається на увазі гостра нестача продовольства в тому, що в людей немає постійного доступу до повноцінного харчування. Найбільш вразливими групами населення є одинокі жінки, багатодітні родини, люди з обмеженими можливостями та внутрішньо переміщені особи».
Дійсно, звіт за результатами дослідження опублікований 30 листопада 2015 року. Проводили його з вересня по жовтень 2015 року. Як пишуть дослідники у звіті, проводили інтерв’ю та опитали телефоном більше двох тисяч респондентів з Донецької та Луганської областей. Опитувані —переважно мешканці сірої зони та окупованої території, а також переселенці. Чому прес-реліз розповсюдили саме зараз – відповіді на це запитання немає. Також з'ясувалося, що в прес-релізі, який використали журналісти, сталася помилка, яка призвела до неточного трактування результатів звіту. В тілі дослідження використовується словосполученя – «food insecure», що означає «нестача продовольства». В прес-релізі вже з'являється слово «hungry» - голод, яке вживається і в англійській, і в українській версіях документу.
Доки ми з’ясовували, чи дійсно можна говорити про те, що 1,5 мільйони українців на сході голодують, наш журналіст поспілкувався з мешканкою сірої зони Наталією. Вона мешкає в селищі Невельське що в Донецькій області. Саме на прикладі таких населених пунктів і проводили дослідження представники ВПП. Тут залишилися переважно пенсіонери, яким за грошима доводиться щомісяця виїжджати до районних центрів, де більш безпечно і працюють відділення банків.
Жінка розповідає, — харчується переважно за рахунок гуманітарної допомоги, яку привозять волонтери. Показує, чим харчуються. На печі — каша та макарони. Каже, щот варять борщ. З м’яса – лише тушонка. Солдати пригостили шоколадом, волонтери – згущеним молоком та печивом. Хліб пече сама, тісто без яєць, каже — «то розкіш». Ще залишилася консервація з довоєнних часів. Магазином, який нещодавно відкрився в селищі, користуються лише військові. У місцевих часто немає грошей, та й ціни кусаються.
Вирощувати їжу, тримати худобу теж не виходить – поля заміновані. На городі в 300 соток вирощувати овочі теж можливості немає, в селищі немає води. Привозять лише 50 літрів води на тиждень, цього вистачає, щоб пити та готувати їжу. Пере у воді, яку назбирала під час дощу. Показує яйця, які вдалося купити за зароблені гроші:
«Ходжу підстригаю людей, дають 20 гривень, тому іноді бувають гроші. Яйця ж потрібні, пиріжок якийсь спекти. Хліб печу без яєць, це розкіш — хліб з яйцями. Ось так і живемо – резюмує Наталя – прикро, що дітям та онукам немає змоги допомогти. Чекаємо миру».
/Анна Тохмахчі, Hromadske.Схід
- Поділитися: