Чи стане Путін союзником Заходу в боротьбі з Ісламською державою?

default/Чи стане Путін союзником Заходу в боротьбі з Ісламською державою?
Зберегти
Вигляд

В Нью-Йорку відкрилась 70-а Генеральна Асамблея ООН, куди в кінці вересня збирається і президент Росії. Візит Путіна, а також розширення військової присутності Росії у Сирії, є ключовою темою світових ЗМІ. Відповідно до заяв Москви очікують, що російський лідер буде намагатися переконати Захід в тому, що він рятуватиме світ від джихадистів з угруповання Ісламська держава. Таким чином він відбілюватиме свій імідж за кордоном і спробує змусити Європу та США закрити очі на російську агресію в Україні і послабити санкції.

Громадське розбиралося й цікавилося у ключових спікерів, політиків, журналістів про те, чого чекати від виступу Володимира Путіна з трибуни ООН, чи будуть вірити президенту Росії та як це та загравання США та Європою може вплинути на Україну.

 

 

Екс-президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу пояснив: «Аби боротися з фундаменталістами, Путін заручився підтримкою диктаторів як Асад у Сирії, які, на його думку, приносять відповідним країнам стабільність, але ми з цим не погоджуємося - це вдавана стабільність. Асад вірогідно убив у Сирії більше людей, ніж ІДІЛ. Сирійська ситуація жахлива, там немає хорошого вирішення, маємо лише погані. Тож Путін спробує використати можливий вплив, який він має у Сирії. І нам звісно потрібно вислухати його. Пам'ятаючи це, важливо, аби світ та особливо Європа не забували Україну і не ставили її на другий план».

«Після того, як Путін розпалив війну в Україні, на Заході не вважають Росію тим партнером, з яким можна вирішувати питання світової безпеки, - застерігає 6-й Президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга, - У тому, що Президент Путін буде грати роль Діда Мороза та пропонувати свої послуги - я впевнена, що він щось таке буде робити. Але я би хотіла, щоби світ пам’ятав: якщо держави хочуть торгуватися та отримати допомогу та співпрацю з Росією, будь-ласка, не робіть це за рахунок інших - буде це Україна, чи хтось ще».

 

 

 

 

Екс-міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт пояснив Громадському, що «Путін має серйозну проблему. Кажуть, що до ІДІЛ боєвики їдуть воювати з Бельгії, Швеції тощо, але набагато більше їх приїздить із Російської Федерації. В ІДІЛ дуже багато чеченців. Тобто те, що відбувається, безсумнівно є загрозою нацбезпеки Росії і Путіну доведеться з цим розбиратися. Південь - ось де безпекова загроза для Росії, а Захід ніколи нею не був».

 

 

Екс-міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський припускає, що «можливо ціни на нафту, санкції, ізоляція - нарешті, урок був Путіним засвоєний. Це було би добре. Ми би хотіли, щоби Росія повернулася до тих країн, які поважають міжнародні закони». Сікорський назвав Громадському ті умови, які можуть змінити позицію Заходу щодо Росії: «Якщо він припинить підтримку сепаратистів, випустить політичних в’язнів, почне переговори про відновлення українського суверенітету, я думаю, демократія нескінченно терпляча, і завжди вибере угоду, ніж війну. Це з одного боку перевага, яку має інша сторона над нами, а з іншого боку - це можливість».

За словами редактора The Daily Beast Майкла Вайса, затишшя в Україні не означає того, що Путін втратив увагу до цього конфлікту і вже зосередився на Сирії. «Путін в будь який момент може реанімувати протистояння. Не варто недооцінювати можливості російського уряду посилювати конфлікти в одному регіоні та послаблювати його в іншому», - зауважив Майкл Вайс, який є автором книги ІДІЛ: всередині армії терору.  В коментарі Громадському Вайс пояснив, яким чином Росія будує аргументи на свою підтримку.

 

 

Нарощуючи свою військову участь у громадянській війні в Сирії, Росія, схоже, робить ставку на те, що Захід, який нажаханий експансією Ісламської держави та ескалацією кризи з мігрантами, можливо тихенько погодиться певний час потерпіти президента Башара Асада, можливо в рамках зміни політичного режиму. Логіка полягає в тому, що у випадку пріоритету боротьби з джихадистами, Асад буде сприйматись як менше зло, навіть попри його жорстокі дії», - пише The Washington Post. Про те, як сприймають розширення російської присутності в Сирії, світові - в Огляді преси.

 

 

Постійний представник України при ООН Юрій Сергеєв пояснив свої сподівання про Генасамблею.

«Це те, на що ми розраховуємо. Реформи повинні принести також відповіді на те, що робиться проти України - агресія, яку влаштувала Росія, як постійний член Ради Безпеки ООН», - каже Юрій Сергеєв.

 

 

Дивіться повний ефір Громадського про те, чого очікувати від ГенАсамблеї ООН.

/ Наталя Гуменюк, Віктор Заблоцький

/ фото: ITAR-TASS

hromadske.tv