Чи висуне парламент вотум недовіри уряду? (огляд преси)

Прозахідна коаліція в Україні ризикує розвалитися. Про це пише видання Financial Times. Як зазначають у статті, існує висока ймовірність винесення вотуму недовіри уряду, адже корупційних скандалів за участю високопоставлених чиновників України більше ніж вдосталь. Зокрема, автор матеріалу, Роман Олеарчик, зазначає - голосування по вотуму може відбутися у п’ятницю, коли уряд прем'єр-міністра Арсенія Яценюка відзвітує перед парламентом про свої досягнення за рік. Оглядач додає, «виявляючи турботу про долю Яценюка, віце-президент США Джо Байден провів два дні в українській столиці, закликаючи до єдності і поглиблення зусиль по боротьбі з корупцією. Публічно він не закликав залишити на посту Яценюка. Однак, на закритих зустрічах Байден висловлював тривогу, що Україна може не створити кращої коаліції, аніж теперішня, в основі якої - партії Яценюка і Порошенка, що мають найбільшу кількість місць у парламенті». Крім того, видання додає - Вашингтон також турбується, що Росія, за підтримки деяких українських олігархів, намагається роздути обурення щодо корупційних скандалів, щоб дестабілізувати прозахідний уряд.

Сполучені Штати хочуть, щоб Україна створювала якомога менше проблем. Таке повідомлення, на думку американського Bloomberg, виголосив українським урядовцям Джо Байден, виступаючи у Верховній Раді напередодні. Автор статті, Леонід Бершидський, зазначає – під час переговорів віце-президент закликав зберегти уряд і дотримуватися мінських угод із Росією до закінчення війни на Сході. Оглядач додає, «візит Байдена, п'ятий в якості віце-президента, збігся з важливою датою на українському політичному календарі. 11 грудня завершується термін річного імунітету прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Це означає, що його вороги, особливо в команді президента Петра Порошенка, спробують позбутися його». Втім, як пише Bloomber, для Байдена і для Обами Яценюк - такий же партнер на переговорах, як і Порошенко. На думку Бершидського, «справжньою метою візиту Байдена було переконати українських лідерів дотримуватися мінського компромісу з Росією, припинити збройний конфлікт і реінтегрувати схід країни до складу України, нехай навіть на умовах, вигідних Москві».

Саміт ОПЕК прискорив падіння нафтових цін. Про це пише Bloomberg, аналізуючи зменшення вартості марки Брент до 40 доларів за барель. Як пише Bloomberg, між країнами, які хочуть скороченню видобутку, і які прагнуть зберегти свою частку видобутку - зберігаються суперечності. Саміт ОПЕК 4 грудня вирішив зберегти поточні обсяги видобутку нафти. При цьому Іран заявив, про намір повернутися на світовий нафтовий ринок після зняття санкцій Заходу, і ,зокрема, вже укладає контракти із Китаєм. Водночас Bloomberg прогнозує зростання вартості Брент у 2016 році. Як заявили аналітики видання, у першому кварталі наступного року ціна цієї марки досягне позначки в 51 долар за барель.

Падіння цін на нафту може поглибити міграційну кризу. Про це пише американський Bloomberg. Як зазначають у статті, зараз організацією наметових таборів для біженців в іракському Курдистані займається ООН і місцева влада. Однак через обвал цін на нафту, грошей у тамтешнього уряду все менше і менше. Згідно з даними координатора ООН, річне утримання одного біженця тут обходиться в півтори тисячі доларів, тоді як у Європі ця сума вдесятеро більша. Нині в іракському Курдистані проживає майже 2 млн біженців, тоді як кількість місцевого населення 5 млн осіб.

Гнів далекобійників Росії, що вже більше місяця протестують проти введення плати за проїзд вантажівок важчих 12 тонн, здебільшого не спрямований на Путіна. Про це пише Гліб Столяров в статті, опублікованій на сайті агенції Reuters. Як зазначає журналіст, демонстранти зосереджені на вузьких проблемах. Вони здебільшого звинувачують місцеву владу, а не керівництво країни. «Всі акції протесту, що спрямовані проти Путіна, проводяться тільки міською інтелігенцією. Водії не належать до цієї групи». Крім того автор констатує низький рівень підтримки водіїв з боку народу. «Більшість вважає нові тарифи проблемою виключно далекобійників. Однак ці протести можуть бути початком хвилі невдоволення - уряд зменшує соціальні виплати, і не маючи змоги через санкції позичати кошти на західних фінансових ринках, намагається зібрати якомога більше грошей з громадян».

МВФ готовий фінансово підтримувати Україну, навіть якщо Київ прострочить платежі по боргах перед Росією. Про це пише видання The Wall Street Journal у контексті останнього рішення міжнародного валютного фонду. Напередодні рада директорів фонду зняла заборону на кредитування країн з простроченою суверенною заборгованістю. Представник МВФ Джеррі Райс пообіцяв у найближчі дні повідомити подробиці цієї зміни політики. Водночас, проти такого рішення голосувала Росія. Російський міністр фінансів Антон Силуанов назвав таке рішення поспішним та упередженим. Із посиланням на власні джерела, видання повідомляє, що згідно з новими правилами МВФ, країна-позичальник, навіть перебуваючи в дефолті, буде мати можливість отримувати гроші , якщо продовжує конструктивні переговори з країною-кредитором. Росія ж може оскаржити готовність України до конструктивних перемовин, зазначають у статті.