Що Барак Обама має намір робити далі, й чим займаються після складення своїх повноважень інші американські екс-глави держави та їхні колеги з України й Росії.

«Так, ми можемо! Так, ми це зробили!» — такими словами Барак Обама прощався з Америкою в ролі президента. У підсумковій промові він чимало говорив про майбутнє США та загрози, які нависли над державою. Майбутнє екс-президента є об’єктом особливої цікавості серед населення. Як і чим може жити людина після свого спуску з вершини владного Олімпу?

Через місяць після зміни очільника Білого Дому Громадське.Світ розповідає, що 44-й президент Сполучених Штатів має намір робити далі, й досліджує, чим займаються після складення своїх повноважень інші американські екс-глави держави та їхні колеги з України й Росії.

США

У США бути екс-президентом — це теж посада. Ще у 1958 році Конгрес ухвалив закон, який дозволяв колишнім очільникам держави не шукати собі роботу, а жити на державну пенсію. Сума таких виплат дорівнює зарплатні члена кабінету міністрів.Станом на 2016-й  ця цифра становила 205 700 доларів на рік. До цього додаються медичне страхування та охорона. Менше ніж за півроку до закінчення свого терміну, Обама ветував рішення Конгресу зменшити цю платню до 200 тисяч.

Повітряні змії та великі плани

Після передачі ключів від Білого дому й державного керма Дональду Трампу 44-й президент США Барак Обама разом із родиною поїхав відпочити в гостях у мільярдера Річарда Бренсона на Британські Віргінські острови. Господар виклав у мережу відео, яке демонструє, що колишній президент переклав руки з червоної кнопки управління найпотужнішою країною світу на планку повітряного змія: він опановує кайтсерфінг. Це  вид спорту, основою якого є рух під дією сили тяги. Її створює керований спортсменом повітряний змій.

Барак Обама опановав кайтсерфінг під час відпочинку на Британських Віргінських островах в гостях у мільярдера Річарда Бренсона Фото: Jack Brockway/KiteGeneration

Після активного відпочинку на сонячних узбережжях Обама планує повернутися до громадської діяльності. Він буде першим президентом за останні сто років, який залишиться жити у Вашингтоні. Екс-лідер США матиме офіс поблизу Білого дому, недалеко від фешенебельного кварталу, в якому житиме його сім’я.

«Я робитиму те, чим займався раніше, — шукатиму способи допомогти людям. Молоді — отримати освіту, знайти роботу й спробувати налагодити зайнятість населення в районах, де цього не вистачає. Це те, чим я люблю займатися», — Обама сказав школярам позаминулого року, пише USA Today.

Також американський президент планує написати мемуари. Письменницький талант Барака Обами вже приніс йому 15,6 мільйона доларів.

Вино, вина й творчість

На відміну від свого наступника, Джордж Буш відійшов від політики назовсім. Він перебрався до Техасу, а також придбав будинок у Далласі. Там екс-президент швидко став частиною тамтешньої громади, відвідуючи місцеві події та влаштовуючи барбекю у себе на подвір’ї, йдеться у його біографії.

Після двох президентських термінів, під час яких стався теракт 11 вересня, спалахнули війни в Афганістані, Іраку, пройшов нищівний ураган «Катріна», сталася фінансова криза, Джордж Буш зосередився на заняттях велосипедним спортом. Він відвідував бейсбольні ігри, читав книжки з американської історії та грав у гольф. Але головним його заняттям стало написання картин (його кумир Вінстон Черчиль також малював). Роботи екс-президента привернули до себе чималу увагу й були розміщені в президентській бібліотеці у Далласі. Там же функціонує Інститут Буша, покликаний ініціювати дискусії на важливі суспільно-політичні теми.

Головним заняттям Джорджа Буша стало написання картин Фото: сторінка George W. Bush у facebook

Буш, якого чимало критикували за розпочаті війни, розгорнув широкомасштабну благодійну роботу задля допомоги пораненим ветеранам.

У 2010 він видав книгу «Поворотні моменти», де описав не лише час свого президентства, а й два роки до нього. Зокрема, він розповідає про своє рішення кинути пити та стати головою Білого Дому.

Не покидаючи публічну арену

Білл Клінтон після президентства активно продовжує з'являтися на публіці та створювати інформаційні приводи для ЗМІ. Зокрема, він займається фандрейзингом, благодійсністю, а також багато виступає з промовами. Наприклад, Клінтон створив спільний фонд із Бушем після урагану «Катріна» у 2005-му, а після землетрусу на Гаїті у 2010 році неодноразово відвідував острів з метою допомогти постраждалим.

Крім того, після закінчення президентського терміну екс-президент заснував благодійний фонд William J. Clinton Foundation, який у 2013-му перейменували у Clinton Foundation. Фонд займається питаннями охорони здоров’я, економіки, глобального потепління, дитячого ожиріння, боротьби зі СНІДом та ін. Щоправда, під час виборчої кампанії 2016-го саме діяльність цього фонду похитнула репутацію дружини екс-президента Гілларі: виявилося, що кошти з нього йшли не стільки на благодійність, як на особисті витрати сімейства, а ті, хто жертвував до нього гроші, отримували преференції від США.

Білл Клінтон після президентства займається фандрейзингом, благодійсністю, а також багато виступає з промовами Фото: сторінка Clinton Foundation у facebook

Чималі статки сім’я Клінтонів отримує за публічні виступи, бізнес-консультації та написання книг. Зокрема, у 2016-му CNN повідомила про те, що Клінтони заробили більше 153 мільйонів доларів за свої виступи в період 2001-2015 років.

У 2005 році, через чотири роки після закінчення свого терміну, Білл Клінтон видав мемуари «Моє життя», які стали бестселером.

УКРАЇНА

Українські екс-президенти отримали різні привілеї. Зокрема, весною 2016-го програма «Схеми» опублікували розслідування, яке виявило, що найбільше зиску від керування країною отримав Віктор Ющенко. За спеціальним законом, він отримує щомісячні виплати, транспортне обслуговування, оплату роботи апарату та дім у Конча-Заспі. Леонід Кравчук та Леонід Кучма теж мають привілеї, однак менші. Віктор Янукович, утікши до Росії, втратив нагоду отримувати будь-які привілеї.

Бджілки й політика

Помаранчевий екс-президент Віктор Ющенко заявляв про наміри й далі займатися політикою. Після виборів 2010-го він, зокрема, провів ревізію в партії «Наша Україна». Згодом він заснував інститут імені себе — Інститут президента Віктора Ющенка «Стратегічні ініціативи». Надалі його політична діяльність зводилася здебільшого до появи в ток-шоу.

Найвідомішим постпрезидентським заняттям Ющенка є бджолярство. В одному з інтерв'ю для Weekly.ua він розповів, що має аж три пасіки. Бджіл він називає «мої дівчатка» і в 2015 році навіть очолив українську делегацію бджолярів на польському святі бджіл у Польщі.

Крім того, що в нього є свій Інститут, членство в Мадридському клубі президентів, Віктор Ющенко, як він розповів у 2014-му ЗМІ, будує музей «Тарасику Григоровичу» та храм у своєму селі Безрадичі під Києвом.

Найвідомішим постпрезидентським заняттям Віктора Ющенка (в центрі) є бджолярство Фото: tochka.net

«От і запитуєш себе: кого ти, Леонід Данилович, пустив у город?»

У 2004 році Леонід Кучма створив благодійний фонд «Україна», основними напрямками роботи якого є  гуманітарна діяльність з підтримки обдарованої молоді в Україні, а також науково-експертна, аналітична робота та міжнародна співпраця.

Весною 2011-го Генпрокуратура порушила проти екс-президента кримінальну справу у рамках справи про вбивство журналіста Георгія Ґонґадзе, однак вже взимку Печерський районний суд скасував постанову про відкриття справи.

Ім'я Леоніда Кучми знову голосно зазвучало влітку 2014-го, коли він  увійшов до Мінської тристоронньої контактної групи і почав представляти Україну на переговорах з «ДНР» та «ЛНР» за участі представників Росії та ОБСЄ.

Кучма видав шість книг, остання з яких вийшла у 2010 році під назвою «Зламане десятиліття», в якій оцінив економічні підсумки останньої декади.

«Маємо те, що маємо…»

Перший очільник незалежної України після свого терміну продовжив політичну кар'єру. Леонід Макарович був членом Політбюро та Політради СДПУ(о), згодом очолював фракцію соціал-демократів у Верховній Раді.

У 1994 став почесним президентом Всеукраїнського фонду сприяння міжнародному спілкуванню «Українське народне посольство», що займається налагодженням міждержавних зв’язків, формуванням міжнародного іміджу України, торговельно-економічною співпрацею. У 2011-му Кравчук став почесним президентом ще одного фонду «Перспективна Україна».

Книги почав писати ще до президентства - після свого терміну видав три нових. Зокрема, він увіковічив його відому фразу «Маємо, що маємо» в однойменній книзі 2002-го. Крім того, на його честь назвали ручні возики — кравчучки.

Зліва направо президенти України: Віктор Ющенко, Леонід Кучма та Леонід Кравчук

Фото: rada.gov.ua

РОСІЯ

Незадовго після відставки першого російського президента Боріса Єльцина Держдума ухвалила закон «Про гарантії Президенту Російської Федерації, який припинив виконання своїх повноважень, і членам його сім’ї». Згідно з ним, екс-лідер отримує виплати, транспортне забезпечення, право на використання службових зв’язків та інше.

«Я втомився. Я йду»

У день свого виходу на відпочинок, Борис Єльцин отримав від наступника, Владіміра Путіна, «подарунки»: 75% від заробітної плати президента, медичне обслуговування, охорону, недоторканність. Також йому залишилася державна дача в Барвісі.

Вже на пенсії він опублікував третю частину мемуарів «Президентський Марафон» — історію від першої особи від 1996 до 2000 року.

Борис Єльцин (в центрі) на тенісному турнірі «Кубок Кремля» Фото: Фонд Єльцина

Був створений Фонд Єльцина, що мав на меті висвітлювати його діяльність та підтримувати молодь.

Здоров'я Бориса Єльцина на пенсії швидко погіршувалося. Це змусило його відмовитися від алкоголю. У книзі-біографії про колишнього президента Тімоті Колтон писав: «Благим побічним ефектом погіршення здоров’я стало те, що Єльцин майже повністю кинув пити. У 1996 він вже не вживав спиртне щодня чи майже щодня в таких кількостях, як раніше». Його донька Тетяна Юмашева виправдовувала пиятику батька тим, що йому потрібно було якимось чином знімати стрес.

Поділитись: