У травні 2020 року гуртова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким Нафтогаз постачає газ в межах публічних спеціальних обов’язків (ПСО), знизилась до 2,3 грн за кубометр. Це на 21% менше у порівнянні з квітнем 2020 року.

Про це повідомляє департамент комунікацій Нафтогазу.

Там уточнили, що ціна за кубометр вказана без врахування ПДВ, націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними й розподільними трубопроводами.

Загалом, з початку року ціна ПСО знизилась на 51%, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року падіння вартості газу сягнуло 62%.

Згідно з даними аналітиків Нафтогазу, в травні ціна газу в Європі досягла історичного мінімуму за останні 10 років. В Україні на ціну додатково тисне високий рівень заповнення підземних сховищ газу, де через ґрунтовну підготовку до попереднього опалювального сезону та теплу зиму накопичився фактично річний обсяг видобутку газу державою — 17,5 млрд кубометрів.

«Цінова ситуація на ринку сприяє намірам уряду лібералізувати ринок газу для населення з 1 липня цього року. В міжопалювальний сезон передумов для зростання цін значно менше, ніж в холодну пору року. Історично низькі ціни, великі запасу газу у європейських та українських сховищах та літній період — все це дозволить зробити плавний та безпечний перехід для українських споживачів до вільного ринку», — зазначив голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв.

Там нагадують, що з січня 2020 року гуртова ціна на природний газ в рамках спеціальних обов’язків розраховується відповідно до постанови Кабінету міністрів № 17 від 24 січня 2020 року. Основним індикативом є фактичні результати біржових торгів, які відбувалися з 1 по 22 число розрахункового місяця на найбільшому в Європі газовому хабі (ТТF).

Однак, у березні на внутрішньому ринку з’явився новий ліквідний ціновий індикатор. Компанія «Оператор газотранспортної системи України» провела тендер на закупівлю газу на період постачання березень-грудень 2020 року і торги продемонстрували, що в Україні існує значна конкуренція, яка призводить до зниження гуртових цін на купівлю-продаж газу.

Тож при розрахунку ціни газу для населення на травень Нафтогаз, як і у квітні, обирав з двох можливих опцій: розрахованої за постановою уряду та середньозваженої ціни переможців за результатами торгів на постачання газу Оператору ГТС України.

Поділитись: