Чому в Кабінеті міністрів вирішили переглянути ціну на газ, як вона може змінитися для споживачів та хто виграє, якщо зміни таки відбудуться.

Уряд запланував підвищення цін на газ для населення з 1 квітня 2018 року — такі повідомлення в ЗМІ розсердили прем’єр-міністра Володимира Гройсмана на минулому засіданні уряду. Винуватець — Міністерство енергетики та вугільної промисловості, яке на своєму сайті розмістило проект постанови, де пропонує нову формулу ціни на газ.

Громадське відповідає на питання, чому в Кабінеті міністрів вирішили переглянути ціну на газ, як вона може змінитися для споживачів та хто виграє, якщо зміни таки відбудуться.

Якою нині є ціна на газ в Україні?

10 місяців тому уряд ухвалив постанову №187, зафіксувавши ціну, за якою «Нафтогаз» продає паливо населенню, релігійним організаціям та тепловикам — 4 942 гривні за тисячу кубометрів. З податком на додану вартість, транспортуванням й надбавкою для постачальників фінальна ціна складає 6 958 гривень за тисячу кубометрів.

Ціна переглядається двічі на рік — 1 жовтня та 1 квітня. Але корегується тільки якщо вартість блакитного палива на німецькому ринку (саме на нього орієнтується Україна) на 10% вища за ціну на українському.

Чому ціну хочуть підняти?

Наразі ціна газ в Україні є найнижчою у Європі. На цьому наголошують у Міжнародному валютному фонді і наполягають на застосуванні імпортного паритету. Це означає, що ціна повинна зростати відповідно до європейської.

Таким чином Фонд хоче бути певен, що дає кредит країні, яка не прямує до банкрутства, приміром, збільшуючи діру в бюджеті й намагаючись утримати низькі ціни на газ.

Чи дорожчає газ у Європі?

Газ в Європі подорожчав. У середньому на 19% за рік (червень 2016 - травень 2017 рр.). Відповідно на стільки ж мала б зрости й ціна на газ для українців з 1 жовтня 2017 року.

Чому ціна досі не зросла?

Володимир Гройсман напередодні опалювального сезону вирішив нічого не міняти. Торік у вересні Кабінет міністрів відклав на невизначений термін публікацію нової ціни на газ для населення. А через три тижні в парламенті прем’єр заявив, що веде переговори з МВФ, щоб зробити вартість палива справедливою.

Якою може бути нова формула розрахунку ціни на газ?

Міністерство палива та енергетики 15 січня опублікувало проект постанови, в якій пропонується нова формула ціни на газ. Якщо документ ухвалять, він замінить постанову №187, яка так не сподобалася Володимирові Гройсману.

У новому документі пропонується, щоб паливо для населення та релігійних організацій «Укргазвидобування» та «Чорноморгаз» продавали постачальникам напряму, а не через «Нафтогаз». Оскільки вони лише видобувають газ, а не купують його за кордоном, у формулу можна не закладати витрати на транспортування до українського кордону. «Нафтогаз» продаватиме паливо лише тепловикам, які забезпечують населення та релігійні організації теплом і гарячою водою.

У проекті постанови також планують переглянути проміжок часу, за яким вираховується середня ціна палива на німецькій біржі. Якщо нині — це рік, то в проекті документу, оприлюдненому Міненерго, пропонується брати 6 місяців, коли ціна найнижча — квітень-вересень.

Чи подешевшає газ завдяки новим розрахункам?

Ні. Навіть така спрощена формула не дасть уряду уникнути підвищення ціни на газ.

«За тією формулою, яка пропонується урядом, на 2018 рік платіжка за газ зросте на 14,7%», — каже Роман Ніцович, керівник проектів та програм DiXi Group.

Перша причина — це середня вартість газу на ринку Німеччини. За 6 місяців вона склала майже 206 доларів або ж 5387 гривень за тисячу кубометрів. Це майже на півтисячі більше за фіксовану ціну, закріплену постановою №187.

Друга — націнка, яку отримують постачальники. У проекті постанови Міненерго пропонує підвищити її з 2,5% до 10%. Це мало б зробити український ринок привабливішим для інших постачальників, підвищивши конкуренцію. Вища конкуренція — нижча ціна. Але поки за таке підвищення має бути вдячний олігарх Дмитро Фірташ, який контролює більшість газзбутів.

Чому не задоволені «Укргазвидобування» та «Нафтогаз»?

Змусивши ці дві компанії продавати газ за фіксованою ціною постачальникам, уряд ніяк не зобов’язав останніх вчасно розраховуватися за отримане паливо. Немає цієї норми і в проекті нової постанови.

«Це може стати серйозною проблемою, оскільки виникатимуть борги за отриманий газ. Уже сьогодні вони колосальні — більше 24 мільярдів гривень», — каже Роман Ніцович.

У «Нафтогазі» та «Укргазвидобуванні» 23 січня звернулися до уряду, вимагаючи відшкодування витрат, яких зазнають обидві компанії. Право на таку компенсацію прописане в законі про ринок природного газу.

Найбільше постраждала від такої ініціативи уряду компанія «Укргазвидобування» — через установлення економічно необґрунтованої ціни на газ УГВ за два роки не отримала майже 75 мільярдів гривень компенсації. Це різниця між ціною, встановленою для побутових споживачів та ринковою.

Утрати «Нафтогазу» вдвічі менші — 12 мільярдів гривень відшкодувань, які не виплатив уряд та 24 мільярди — борги постачальників за отриманий газ.

Як Кабміну розплутати клубок власних обіцянок?

Роман Ніцович, керівник проектів та програм DiXi Group, твердить: уряд має піти на діалог з експертами і гравцями ринку, МВФ та Секретаріатом енергетичного співтовариства.

Діалог з першими двома дасть фахову думку людей, які розбираються в цьому.

До МВФ треба йти, тому що їх турбує не ціна газу, а стабільність оплати цього газу і стабільність «Нафтогазу» як одного з великих гравців, від якого залежить державний бюджет, — пояснює експерт. Адже якщо створити нереальні умови платежів або нереальну ціну, то і «Нафтогазу» не платитимуть.

І нарешті саме Секретаріат Енергетичного співтовариства поставив умову зробити цей ринок конкурентнішим та прибрати бар’єри, які заважають новим гравцям заходити і грати на пониження заради споживача.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ повний випуск програми РЕФОРМА 

 

Поділитись: