Центральне розвідувальне управління США розсекретило низку документів щодо спроб використання тварин під час холодної війни з Радянським Союзом. Найкраще зарекомендували себе голуби-шпигуни.

З відповідними матеріалами ознайомився кореспондент BBC.

Працівники ЦРУ вважали, що тварини мають унікальні здібності для проведення секретних операцій. Програма з їх вивчення і тренування з’явилася в 1960-х роках, у 70-х вона отримала назву Tacana.

Упродовж цього періоду спецслужби витратили на програму 600 тисяч доларів, Її розділили на три частини: перша займалася птахами, друга — дельфінами, третя — кішками та собаками.

Так, працівники ЦРУ пробували встановити на дельфінах спеціальні датчики для виявлення радянських підводних човнів, а також слідів радіоактивної або біологічної зброї. Також спецслужби вживляли у тіло котів шпигунський пристрій, цю програму називали «акустичне кошеня».

Під час дослідів над собаками спецслужби використовували електричні імплантати — таким чином вони намагалися керувати тваринами дистанційно.

Воронів працівники ЦРУ навчили вставляти і витягати невеликі предмети з підвіконня. Одного разу цей спосіб навіть використали під час реальної місії — птаха успішно причепила пристрій для прослуховування, але з нього у підсумку не змогли отримати жодних даних.

Найбільш успішними досліди виявилася із голубами. До їхніх тіл прикріпляли камери вагою 35 грамів, налаштовані на автоматичне фотографування. Приблизно половина зі 140 фотографій виходила гарної якості — навіть краще, ніж знімки тодішніх супутників. Також дуже корисним було вміння голубів повертатися додому навіть з величезної відстані.

У документі від 1976 року йдеться, що голубів-шпигунів планували використати для збору даних з верфі у Ленінграді, де будувалися передові радянські підводні човни. Однак дізнатися про підсумок цієї операції журналіст не зміг, бо новіші документи досі залишаються засекреченими.

Нагадаємо, наприкінці квітня норвезькі рибалки виявили білуху з камерою GoPro, яку ймовірно тренували російські військові. На камері був напис «обладнання Санкт-Петербурга».

Поділитись: