Фото:

Олександр Васюкович/Еврорадио

Серіал «Статеве виховання» («Sex Education») від Netflix лише за перший тиждень прокату набрав 40 мільйонів переглядів. Підлітки хочуть знати і говорити про секс! Їм потрібна доступна і якісна інформація про сексуальне і репродуктивне здоров'я.

Незалежні медіа зі Східної Європи в межах проекту «Медиасети» з'ясували, з чим зіштовхуються підлітки, у яких немає доступу до сучасних знань про секс і сексуальність.

Дві години про секс у Білорусі

Люди не вміють розмовляти про своє тіло, а значить, не можуть розповісти партнеру, що їм подобається, а що ні, не можуть знайти слова, щоб відмовити в сексуальному контакті.

У Білорусі факультатив «Основи сімейного життя» буде запроваджений лише на початку наступного навчального року. Він покликаний формувати у старшокласників «ціннісне ставлення до інституту шлюбу і сім'ї». На факультативі обговорюватимуть психофізичні особливості юнаків і дівчат, дошлюбні стосунки, вибір партнера, еволюцію ролі чоловіка і жінки.

На жаль, власне питанням сексуальності курс відводить тільки дві години, водночас багато батьків не готові підтримати розмову на цю тему. За словами активіста Y-peer Змітера Короля, свого часу медичний університет проводив дослідження в коледжах, де відбувалися тренінги з сексуального і репродуктивного здоров'я. Згідно з дослідженнями, в цих навчальних закладах значно зменшилася кількість захворювань, що передаються статевим шляхом.

Про те, хто і як готує білоруських школярів до дорослого життя, читайте в матеріалі Еврорадио.

Травми першого сексуального досвіду в Грузії

У Грузії на забороні сексуальної освіти в школі наполягає церква — один із найбільш впливових інститутів у суспільстві, для якого «секс» майже тотожний поняттю «розпуста». На думку консерваторів, інформувати дітей та підлітків про секс повинні батьки. Але що робити, якщо батьки й самі не вміють говорити про це?

Деякі грузинські батьки, наприклад, можуть відвести свого абсолютно непідготовленого тринадцятирічного сина до повії, щоб він отримав перший сексуальний досвід, а потім чекати від дитини звіту про захід. Не дивно, що діти в такій ситуації бувають травмовані і шоковані.

Відсутність інформації про засоби контрацепції призводить до досі високого рівня небажаних вагітностей та абортів серед неповнолітніх. Центр контролю Грузії за захворюваннями протягом трьох останніх років зафіксував такі дані: 2017 рік — 813 випадків вагітності серед неповнолітніх, 103 аборти; 2018 рік — 675 випадків вагітності, 78 абортів відповідно; 2019 рік (попередні дані) — 261 випадок вагітності, 27 абортів.

Про те, як грузинські консерватори пручаються введенню сексуального виховання, читайте в матеріалі JAMnews.

Цькування і сексуальне насильство — історії з Азербайджану

Коли тема сексу та сексуальності тотально ігнорується, наслідки бувають страшними. Наприклад, коли дівчинка, яка вступила в сексуальні відносини, сприймається як порушниця суспільної моралі. З такою дитиною може статися що завгодно — її можуть шантажувати і травити; і батьки, які поділяють уявлення про секс як про щось брудне чи заборонене, не можуть захистити свою дочку.

Коли про секс не говорять, нікому пояснити дітям, що не можна звинувачувати жертву недобровільного сексуального контакту. Відсутність можливості поговорити про це зі старшими призводить до історій на кшталт тієї, що трапилася з 16-річною дівчинкою з Азербайджану. Однокласник, у якого були інтимні фотографії дівчини, змусив її займатися сексом з іншими молодими людьми в обмін на обіцянку не поширювати фотографії. Справа закінчилася груповим зґвалтуванням.

Детальніше про цей та інші трагічні випадки читайте в матеріалі Meydan.tv.

У лютому 2019 року компанія Netflix оголосила про те, що продовжує «Статеве виховання» на другий сезон. Глядачі, які подивилися перший сезон серіалу про пригоди підлітків у пору статевого дозрівання, самим фактом переглядів підтвердили, що розмова про секс може бути смішною і зворушливою, що заборонених тем в цій сфері не буває, а замовчування та ігнорування веде тільки до наростання проблем. Можливо, це зрозуміють і в тих країнах, де тема досі табуйована.

Над проектом в межах «Медиасети» працювали:: Димитрі Аваліані, Анастасія Бойко, Олександр Васюкович, Хатіа Гогоберидзе, Маша Колесникова, Діана Петріашвілі, Давид Піпіа, Севда Самедова, Євгенія Снежкіна
Поділитись: