30 липня на зустрічі з французськими парламентарями, які, всупереч заборони з боку України, приїхали в анексований Крим, Наталія Поклонська зробила заяви щодо порушень прав людини на півострові. Одна з них стосувалась зникнення 31-річного представника Меджлісу Ервіна Ібрагімова, викраденого у Бахчисараї 24 травня 2016 року. Підконтрольна Росії так звана прокурорка Криму Наталія Поклонська заявила, що Ібрагімова бачили живим через місяць після його зникнення.  

Щоправда батьки, друзі та колеги Ервіна Ібрагімова не бачили чоловіка більше двох місяців з моменту його зникнення. Родина Ібрагімових продовжує розклеювати в Криму оголошення про викрадення Ервіна, а в Києві кримські активісти влаштовують акції під посольством Російської Федерації на його підтримку.

Журналісти Громадського побували на місці викрадення Ервіна Ібрагімова у Бахчисараї, зустрілись з його батьками та колегами з Меджлісу.

Про історію ще одного зниклого на півострові кримського татарина — в нашому репортажі з Криму.

Ервін Ібрагімов. Фото з Фейсбуку Ервіна Ібрагімова

Ервіну Ібрагімову 31. Він народився і виріс у Бахчисараї. Вищу освіту здобув в Одеській юридичній академії, отримавши диплом з відзнакою. Пізніше навчався в Національній академії держуправління при Президентові України. Був депутатом Бахчисарайської районної адміністрації. Сьогодні Ервін Ібрагімов — член виконавчого комітету Всесвітнього конгресу кримських татар — структури, що об'єднала кримських татар, які проживають на історичній батьківщині, в Криму, та в діаспорах різних країн світу. Також Ервін Ібрагімов виконував обов'язки голови регіонального Меджлісу.

Фото з Фейсбуку Ервіна Ібрагімова

«Людям, хто до нього звертався, він намагався допомагати по можливості, що в його силах було. І, відповідно, десь за можливості то будинок оформити, то ділянку. Він навіть націю ніколи не вибирав. Для нього всі рівні були. Він весь час жив з народом» — розповідає матір Ервіна Ібрагімова, Ліля Алієва. Жінці складно говорити про сина. Вона намагається відповідати на запитання, та згодом діалог переривається тяжкими слізьми.

Ліля Алієва, мати Ервіна Ібрагімова. Фото hromadske.ua

Краще тримається батько — Умер Ібрагімов. Він показує фото з Ервіном, розповідає про часи, коли син був депутатом Бахчисарайської адміністрації:

«Він навіть радів з того, що на сесії домігся. Ось тут у нас розбита дорога до лікарні була. І він каже, добив. Це, говорить, хоч щось корисне зробив. Таке задоволення, як ніби в кишеню собі щось поклав, а він добру справу виявляється зробив».  

Остання діяльність Ібрагімова була пов'язана з Всесвітнім конгресом кримських татар та осередком Меджлісу в Бахчисараї. Ервін виїжджав з Криму до Литви на з'їзд конгресу, який проходив у Вільнюсі. Тоді,  у квітні, в столиці Литви президента Всесвітнього конгресу Рефата Чубарова та лідера кримських татар Мустафу Джемілєва приймала особисто Литовський президент Даля Грібаускайте. На з'їзді обговорювали масові порушення прав людини в Криму, зміни до української Конституції та кримськотатарську автономію на півострові.

Ервін Ібрагімов з Ільмі Умеровим біля Литовського сейму на з'їзді Всесвітнього конгресу кримських татар. Вільнюс, Литва.  

«Він хотів, коли Джамала в Стокгольм поїхала, теж їхати. Говорить: «я поїду за неї теж руку піднімати». А потім каже: «мамо, у мене плани ще будуть. Потім поїду на конгрес в Туреччині». Ну, ми його з батьком зупинили. Кажу, ти був у Вільнюсі недавно ось», — згадує Ліля Алієва про плани Ервіна після повернення з Литви до Бахчисараю.

Але поїхати на наступне засідання Всесвітнього конгресу кримських татар до Туреччини Ервіну не судилось. В ніч на 24 квітня близько півночі на дорозі неподалік свого будинку Ервін Ібрагімов зник. Навіть не зник, його викрали.

Де Ервін?

На кадрах з камери відеоспостереження, встановленої неподалік місця зникнення, видно, як перед викраденням автомобіль «Форд Фокус» що належить Ервіну Ібрагімову, зупиняють невідомі з іншої автівки, яка з'явилась тут ще до його приїзду. За декілька хвилин хлопця відтягують до цієї машини двоє чоловіків. Ервін Ібрагімов намагається вирватись, але його наздоганяють, після чого закидають до салону авто, яке їде геть.

Батько Ервіна, Умер Ібрагімов, згадує, як ввечері йому зателефонував син та спитав чи немає вдома документів на автівку. Дзвонив Ервін з місця викрадення.

Умер Ібрагімов, батько Ервіна Ібрагімова. Фото hromadske.ua

«Подзвонив мені о 22:17 і запитав: тату, глянь, я не залишив документи від машини на столі? Я подивився — немає. Ну і добре. Вільний, без емоцій».

Батько Ібрагімова говорить — Ервіна зупинили люди у формі співробітників ДПС, і саме тому він дзвонив дізнатись про документи на авто.

Документи Ервін знайшов в автівці. А батько не знав, що це буде останній дзвінок і звістка від сина за наступні більш, ніж два місяці. Зранку Умер Ібрагімов знайшов авто сина неподалік будинку на місці викрадення.

«Відкриті двері були, коли я за двері ось так от смикнув, вони відчинилися: ключі були в запалюванні, багажник відкритий. Документів не було, чохол тільки від телефону лежав. Там папери на задньому сидінні були різні, з них потім відбитки зняли. Я ж не думав, що його викрали. Може десь залишився і не повернувся ночувати».

Через день після знахідки авто та зникнення Ервіна Ібрагімова, у слідчому відділку його батькові повідомили, що невідомі підкинули правоохоронцям паспорт, трудову книжку та водійське посвідчення сина.

«Я прийшов до слідчого відділку, і вони так сказали: підкинули. А потім на другий день мені показали відеозйомку, з тієї ж камери, а вже було денне світло і видно хто підбирає ці документи. І відео з відеокамери теж їм віддали».

На початку червня слідчий комітет Російської Федерації у Криму відреагував на заяву батька Ібрагімова про його зникнення. У прес-службі відомства повідомили, що розслідують кримінальну справу за фактом викрадення людини. Ервіна Ібрагімова офіційно оголосили у всеросійський  розшук.

Ще через місяць, вже на початку липня, про імовірні версії зникнення сина Ібрагімові дізнались з телевізійного виступу підконтрольної Росії прокурорки Криму Наталії Поклонської. В ефірі вона озвучила три версії, які опрацьовують російські слідчі: викрадення з метою шантажу і отримання викупу у рідних Ібрагімова; викрадення пов'язане з його комерційною діяльністю та через конфлікти; викрадення з метою дестабілізувати ситуацію в Криму і кинути тінь на правоохоронців півострова.

30 липня, з'явилась нова версія — Ібрагімова бачили ще у червні в місті. Про це Поклонська заявила на зустрічі з французьскими парламентарями, які приїхали у Крим:

«Слідчо-оперативним способом встановлено, що через місяць після зникнення його бачили свідки живим і здоровим на території півострова» — заявила Поклонська, додавши, що «багато викрадень людей, які нібито сталися в Криму, спеціально розіграні для створення ажіотажу навколо теми порушень прав людини» на півострові.

Наталія Поклонська вітається з французькими депутатами

За словами Умера Ібрагімова, протягом більш ніж двох місяців про новини щодо розшуку сина в Криму родина дізнається переважно з виступів по телебаченню Наталії Поклонської. У самому слідчому комітеті під час щоденних дзвінків та зустрічей батько отримує відповідь — відсутня інформація:

«Приходжу, питаю, чи є якась інформація? Ні. І все... »

Ібрагімові за останні два місяці, здавалося б, зробили для слідчих багато: батько сам приніс відеозапис з камери відеоспостереження з місця викрадення, в перші дні батьки організували пошукові заходи Ервіна, родина пише і розклеює у різних містах оголошення.

«Будь-ласка, ось кілька знімків. Я йому стверджую, що ось ця машина стоїть, а вони говорили, що не може бути. Я тоді кажу, поясніть, чому ось фара з дальнім світлом і чому у них немає тіні позаду? Вони кажуть, напевно, відсвічує. Ну як від дерев може відсвічувати? Ось він повертається і після цього він біжить за тим, хто падає. А ось тут він падає. А тут його скручує, той що в формі. На камері показує 22 і прощай, за 3 — 4 хвилини... » —  коментує роздруковані стопкадри з камери відеоспостереження Умер Ібрагімов.

На другий місяць відсутності звісток про сина, батько навіть звернувся до ворожки. Зізнається, що це страшний гріх для нього як для мусульманина, але необхідність дізнатись, чи живий Ервін, і хто його міг викрасти, змусила Умера піти на це:

«Фото з місця викрадення давав екстрасенсам, щоб вони хоча б сказали, чи живий, та про осіб на відео. 6 чи 7 ворожок і всі вони стверджують, що це силовики. Навіть слідчий поїхав з нами, щоб своїми вухами чути, що причетні силовики. Сам чув своїми вухами. Машина он там же стоїть».

 

Чому Ервін Ібрагімов?

Окрім участі у Всесвітньому конгресі, Ервін Ібрагімов з 2015 року фактично очолював регіональний осередок Меджлісу. У Бахчисараї головою Меджлісу до арешту був Ахтем Чийгоз, який вже півтора роки перебуває у СІЗО через так звану «справу 26 лютого». Російське слідство звинувачує його в організації масових заворушень під Кримським парламентом у лютому 2014 року.

Після арешту Чийгоза його заміщав Ільмі Умєров. Але невздовзі його було призначено заступником голови Меджлісу, тож усіма справами регіонального представницького органу кримських татар у Бахчисараї займався Ервін Ібрагімов.

Ільмі Умєров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу. Фото hromadske.ua

«Ервін збирав регіональні збори Меджлісу, обдзвонював делегатів, розповсюджував нашу газету. По суті, на рівні регіону працював він» — розповідає Ільмі Умєров.

У Меджлісі в молодому та енергійному Ервіні Ібрагімові бачили перспективного кримськотатарського політика та діяча національного руху, розповідає в Сімферополі заступник голови Меджлісу Наріман Джелялов:

«Після арешту Ахтема Чийгоза, багато членів старої команди з різних причин зайняли пасивну позицію. І ми в Ервіні бачили потенційного політика нової формації і активно мотивували його на громадську і політичну діяльність. Завдяки депутатському минулому він став відомою особистістю в кримських колах»

Представники Меджлісу в Криму пов'язують викрадення Ібрагімова виключно з його діяльністю.

«На наш погляд, викрадення Ервіна мало прозвучати сигналом для всіх нас. Якщо раніше пропадали і викрадалися люди, помічені в активній фазі, то Ервін був близький дуже багатьом, активно відвідував суди і проявляв себе в діяльності кримськотатарського руху. І нам здається, що його фігура була обрана з метою показати — ми вже поруч. З кожним з вас може щось подібне статися. І посіяти страх серед тих, хто вже не боїться. І ми тільки молимося Богу щоб він був живий» — говорить Наріман Джелялов.

Наріман Джелялов, заступник голови Меджлісу кримськоататарського народу

«Це одна з ланок ланцюга заходів, які називаються «акціями  залякування». Близько двох десятків людей викрадено. Ніхто не знає нічого, немає ніякої інформації живі вони чи ні. У деяких випадках ми знаходили трупи, іноді — зі слідами тортур» — додає Ільмі Умєров.

26 травня 2016 року підконтрольний Росії Верховний суд Криму заборонив діяльність Меджлісу кримських татар на території анексованого півострова. Заборону Меджлісу особисто ініціювала підконтрольна Росії прокурорка Криму Наталія Поклонська. Меджліс російським судом в Криму був визнаний екстремістською організацією

Батько

У тихій квартирі Умер Ібрагімов заспокоює дружину Лілю. Поруч з нами за бесідою — молодший брат Ервіна Осман та його товарищі з Бахчисараю. Разом з друзями Осман Ібрагімов розклеює оголошення у Криму. Каже, іноді їх зривають, доводиться повертатись знову клеїти. Друзі Ервіна сьогодні також підтримують родину Ібрагімових.

Наша розмова продовжується за столом, на якому за традиційною кримськотатарською гостинністю — солодощі та кава. Найскладніше батьку Ервіна Ібрагімова розмірковувати над тим, чому зник саме Ервін.

За останніми даними, опублікованими в Україні, після анексії Криму на території півострова було викрадено 22 людини, 6 з яких згодом знайшли мертвими. Доля інших 16 людей досі невідома. Серед них і Ервін.

«Ті, які зникли, ті, яких вбили, почерк однаковий. Тобто працює одна й та ж система. Які докази можуть бути? Я не хочу навіть припускати, я просто бачу те, що відбувалося до цього. Це ж не перший випадок. І зрозуміло нікого не знайшли: ні того, кого викрали, ні винних у цьому, ні причетних. Я не хочу навіть про це і думати. Ні на хвилину. Єдине, чого хочу, — щоб Ервін скоріше повернувся додому. Про інше намагаюся гнати думки. Хоча не він перший, не він останній і, цілком ймовірно, ще будуть. Раз система працює така. І нікого не можуть зловити». 

Цього дня біля будинку Ібрагімових вже декілька разів збирались друзі, родичі та близькі. Саме після викрадення Ервіна Ібрагімова на півострові почали проводитись мусульманські молебні — Дуа. Вперше в Криму молились за зниклого Ібрагімова, потім Дуа почали проводитись біля будинків кримських політв'язнів. Щоразу молебен відбувається під наглядом силовиків, які не лише стежать, але й знімають відео. Під час Дуа завжди є урна для збору коштів рідним Ібрагімова. На ній — фото Ервіна з написом: «Увага! Викрадена людина невідомими у формі співробітників ДПС у Бахчисараї».

/Проект здійснюється за фінансової підтримки Уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади

Поділитись: