Політика

Дебальцеве. Про отця Івана

Політика/Дебальцеве. Про отця Івана
Зберегти
Вигляд

Вранці 7 січня, запізнившись на ранкову службу у гарнізонній церкві штабу сектора «С», ми все ж застаємо в Дебальцевому Капелана - батька Івана. Отець Іван - священик із Закарпаття, батько 17 прийомних дітей у двох дитячих будинках сімейного типу. Пройшовши і «Помаранчеву революцію», і Євромайдан, він сам попросився служити в зону АТО і провів в околицях Дебальцевого вже 5 місяців.

Отець Іван знайомить нас з бійцями 128-ї гірсько-піхотної бригади. Вони пригощають нас кутею на передових позиціях ЗСУ на околиці Дебальцевого. Хлопці тут з вересня і не вірять, що найближчим часом можуть розраховувати на відпочинок - кажуть, що до кінця зими їм навряд чи знайдуть заміну. За ці місяці, за їхніми словами, вони стали іншими людьми. Війна змушує задуматися над багатьма речами, про які не думали раніше.

На вулиці майже тридцятиградусний мороз, але в наметах піхотинців тепло і, по-своєму, затишно.

Отець Іван показує і гарнізонну церкву, обладнану просто в коридорі розміщення штабу сектора. Тут щоранку йде служба. Окрім власне духовного наставництва, отець Іван виконує роль і військового психолога, і намагається бути бійцям просто другом.

Отець Іван розповідає про різдвяну службу - замість церковних дзвонів з половини одинадцятого вечора до третьої години ночі навколо гриміли розриви «Градів» - так православні бойовики привітали українських військових з Різдвом Христовим.

Отець Іван служить не тільки військовим, а й місцевим жителям. Відгукується про них тепло, але відзначає і слабкі сторони «донбаського характеру», які не дозволяють місцевим жителям стати вільнішими і багатшими.

Головну автотранспортну розв'язку - перехрестя доріг Харків-Ростов і Луганськ-Донецьк - тут називають по-біблійному - «хрест». Цей стратегічний рубіж - головна мішень артилерії бойовиків. Неподалік звідси у Святвечір в результаті обстрілу загинув один і було поранено кілька українських військових. «На хресті» ми спілкуємося з одним з командирів нацгвардійців, які несуть службу в Дебальцевому, Вадимом Поляковим. Наша розмова про чутки, про те, що український уряд суттєво ускладнив для цивільних осіб процедуру перетину «лінії фронту». За словами офіцера, нацгвардійці несуть службу в штатному режимі і не перешкоджають цивільним особам перетинати лінію протистояння в обох напрямках. За звичним розкладом курсує і громадський транспорт.

Через півтори години після того, як ми залишаємо позиції українських військових, з боку «хреста» знову чути розриви ракет. Режим тиші тут означає тільки те, що артилерія бойовиків не працює по житлових кварталах. Що для місцевих жителів вже є величезним полегшенням.

/ Костянтин Реуцький, Анна Перепелиця

Пов`язані новини