Демобілізація строковиків, зростання зарплат і ЄСВ: яких змін чекати з 1 квітня

Строковиків, які служили понад установлені терміни, звільнять у запас; парламент може нарешті проголосувати за законопроєкт про мобілізацію з правками від комітету. А ще в деяких груп зростуть зарплати й виплати. Про зміни з 1 квітня — у матеріалі hromadske.
Мінімалка та ЄСВ знову зростуть
1 квітня в Україні вдруге за рік підвищиться мінімальна зарплатня. Якщо з 1 січня її підвищили до 7100 гривень на місяць, то тепер роботодавці мають платити своїм працівникам не менше 8000 гривень щомісяця.
Через зростання мінімалки більшими стануть і податки для підприємців. Так, оскільки єдиний соціальний внесок (ЄСВ) має становити 22% від мінімальної заробітної плати, з 1 квітня фізичні особи-підприємці I, II та III груп мають сплачувати ЄСВ у розмірі 1760 гривень.
Демобілізація строковиків
У квітні розпочнеться звільнення військових-строковиків, яке триватиме до травня. За словами президента України Володимира Зеленського, такі терміни відправлення в запас визначили на прохання військового командування, яке потребує кількох тижнів на підготовчі процедури — «на заміну людей із погляду оборонних завдань».
Згодом народний депутат Олексій Гончаренко уточнював, що згідно із затвердженими графіками у Збройних силах та Державній спеціальній службі транспорту демобілізація військових строкової служби почнеться 2 квітня і завершиться 31 травня.
За законом, який уже підписав глава держави, звільнення в запас стосуватиметься тих строковиків, термін служби яких закінчився під час воєнного стану і який продовжили понад установлені строки.
А що з мобілізацією?
Наприкінці березня профільний комітет Верховної Ради завершив розгляд понад 4 тисяч поправок до редакції законопроєкту про мобілізацію, ухваленої в першому читанні.
Зокрема, комітет підтримав вилучення з тексту законопроєкту норми про мобілізацію аспірантів-контрактників, але відхилив ту правку, яка б дозволила військовим демобілізуватися після 36 місяців служби без спеціального рішення Ставки верховного головнокомандувача.
Тепер цей законопроєкт мають винести на голосування Верховної Ради на квітневому засіданні.
Допомога від США
9 квітня, після двотижневих великодніх канікул, повернеться до роботи Палата представників — нижня палата Конгресу США, тамтешнього парламенту. Спікер Палати, республіканець Майк Джонсон, казав, що після великодньої перерви він планує «негайно» провести голосування за законопроєкт із допомогою для України, щодо якої американські депутати не можуть домовитись уже кілька місяців.
Це законопроєкт, за який раніше вже проголосували у Сенаті — верхній палаті Конгресу. Він передбачає надання фінансової допомоги іноземним державам на суму 95 млрд доларів, із яких понад 60 млрд доларів можуть виділити Україні.
Нові правила ввезення гуманітарки
1 квітня процес оформлення гуманітарних вантажів в Україні стане повністю автоматизованим. Це означає, що тепер на митниці замість паперових декларацій організації-отримувачі гуманітарної допомоги мають показувати унікальний цифровий код гуманітарного вантажу.
Цей код генеруватиметься автоматично у спеціальній системі після заповнення даних щодо вантажу, який планують ввезти. У ній також автоматично формуватиметься звіт після того, як гумдопомогу розподілять по населених пунктах.
У Міністерстві соціальної політики пояснювали, що автоматизовану систему впровадили, щоб зробити процес зручнішим і прозорішим, а також дати державі змогу відстежувати, скільки і якої саме допомоги було завезено, щоб покращити її розподіл.
Відшкодування постраждалим від війни
Крім цього, з 2 квітня українці зможуть подавати заяви в Міжнародний реєстр збитків про відшкодування втрат, шкоди й інших збитків, завданих російською агресією проти України.
Заяви прийматимуть від фізичних осіб: щодо загибелі людей, катувань, викрадень, депортацій, пошкодження майна чи втрати здоров’я. І від бізнесу: щодо руйнувань підприємств, пошкодження промислових об’єктів або втрати виробничих потужностей.
Подати заяву можна буде через українську цифрову систему «Дія», а також розробляють можливість заявляти про шкоду й офлайн, наприклад через ЦНАП.
Заявки збиратимуть і на відшкодування для України як держави. Зокрема, йдеться про компенсацію шкоди енергетиці, економіці, довкіллю та культурним цінностям.
Виплати для дітей загиблих добровольців
З 1 квітня уряд виплачуватиме більшу соціальну допомогу дітям загиблих захисників-добровольців. Так, на одну дитину виплати збільшили з 2361 гривні до 7800 гривень; а якщо в родині двоє та більше дітей, то на кожного неповнолітнього держава виплачуватиме до 6100 гривень.
Зауважимо, що ці виплати не стосуються дітей загиблих захисників і захисниць, які належали до складу добровольчих формувань територіальних громад.
Ще трохи змін у регіонах
У деяких районах Вінницької області обмежили перебування на березі річки Дністер у населених пунктах, прилеглих до державного кордону. Так, у цій місцевості з 1 квітня заборонено перебувати на відстані менше ніж 30 метрів до води в період з 23:00 до 5:00.
Крім того, у Херсоні з початку квітня скоротять комендантську годину: відтепер вона триватиме з 21:00 до 5:00.
Також на початку квітня в деяких містах та областях України завершиться опалювальний сезон. З 1 квітня опалення вимкнуть у Черкасах, Сумах, деяких громадах Івано-Франківщини та деяких інших населених пунктах. В інших областях, а також у Києві опалювальний сезон планували закінчити раніше через суттєве потепління.
- Поділитися: